Budowa domu na wąskiej działce

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu z nas. Po pewnym okresie wynajmowania mieszkań i zmian lokalizacji nie każdy umie i chce żyć w ciągłej drodze. W ostatnich latach trendy w budownictwie uległy dużym zmianom. Obecnie cenimy sobie jakościowe i funkcjonalne rozwiązania, które idą w parze z oszczędnością. Zamiast budować dom na dużej działce z wieloma pomieszczeniami, które później będą tylko stały puste, wolimy sięgnąć po nieco inne – mniejsze projekty.

Dom na wąskiej działce: funkcjonalność i oszczędność

Rynek wtórny, który jest dość urozmaicony oraz często tańszy od nowych apartamentów i tak wypada dość niekorzystnie. Z reguły jednak musimy doliczać wydatki związane z remontem, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Czasem koszt jest porównywalny (a nawet mniejszy) z inwestycją w zupełnie nowy dom, który będzie dostosowany do naszych własnych potrzeb. Żeby wybudować taką inwestycję, wcale nie potrzebujemy dużej i drogiej działki, a jedynie specjalistów, którzy wskażą nam jej potencjał.

Coraz częściej możemy spotkać projekty domów na wąską działkę. Okazuje się, że jest to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących mieszkać w mieście. Przy mniejszym nakładzie finansowym może powstać całkiem interesujące lokum, które będzie wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Za sprawą nowoczesnych technologii oraz programów komputerowych doświadczeni specjaliści stworzą dom dla kilkuosobowej rodziny nawet na wąskiej działce.

Projekty domów na wąskiej działce

Projekty domów na wąską działkę do 11m czy 16m właściwie nie różnią się aż tak bardzo od propozycji  tradycyjnych, ale ich twórcy muszą się zmierzyć z pewnymi ograniczeniami, których na dużych działkach po prostu nie ma. Przede wszystkim inwestycja musi być całkowicie zgodna z przepisami prawa budowlanego. Z roku na rok powstaje coraz więcej projektów domów na wąskich działkach, które idealnie spełniają swoje funkcje użytkowe. Można więc obejrzeć i zobaczyć, jak to w praktyce wygląda.

Zdarza się, że taki dom stoi wciśnięty między inne wyższe budynki a czasem znajduje się na jakimś trudnym terenie, gdzie inny projekt nie wchodziłby w ogóle w rachubę. Są to zazwyczaj wyższe budynki z piętrem i poddaszem, ale tak samo funkcjonalne, jak duże, tradycyjne domy. Dobre projekty domów na wąską działkę do 18m wykorzystują do maksimum powierzchnię. Muszą się również liczyć z takimi kwestiami jak okna, które na wąskich powierzchniach, szczególnie między budynkami, nie zawsze znajdują się na każdej ścianie domu, a my chcielibyśmy mieć naprawdę dużo światła. Przed fachowcami od takich projektów stoją naprawdę duże wyzwania, związane między innymi z tym, aby uczynić wąską powierzchnię domu użyteczną, funkcjonalną oraz jasną i przestronną.

 Projekty domów na wąską działkę nie muszą być takie same. Gdy mamy mało miejsca, to jedyne co nam przychodzi do głowy, to prosty i wysoki budynek z piętrem i poddaszem. Nie zawsze musi tak być. Wszystko zależy od oryginalności projektu. Wbrew pozorom, może powstać ciekawa i niepowtarzalna inwestycja, która będzie przykuwać wzrok, a nam zapewni bezpieczne i komfortowe życie.

Nowoczesny dom na wąską działkę zalety

Podsumowując zatem najważniejsze zalety opisywanego rozwiązania, należy wskazać przede wszystkim dwa czynniki: oszczędność czasu i pieniędzy. Sama działka będzie o wiele tańsza, a dobrze zrealizowany projekt powstanie nawet w kilka miesięcy. Najważniejsze jest jednak to, aby w przypadku mniej ustawnych powierzchni skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, którzy odpowiednio zarządzą przestrzenią. Nie należy pomijać także aspektów oszczędności czasu związanego ze sprzątaniem czy aranżacją pomieszczeń. W dzisiejszych czasach małe metraże działek 11, 12, 13, 14, 15 metrów nie stanowią przeszkody dla dobrych projektantów w zagospodarowaniu tej przestrzeni nawet dla kilkuosobowej rodziny.

 

 

 

Poprzedni wpis | Następny wpis