Budowa domu pod klucz – co warto wiedzieć?

Przeglądając oferty nieruchomości coraz częściej możemy spotkać się ze zwrotem „dom pod klucz”. Sprawdź, co znaczy definicja dom pod klucz i dlaczego warto rozważyć tę opcję?

Jakie są poziomy wykończenia domów?

Między stanami wykończenia domów lub mieszkań są znaczne różnice. Warto podkreślić, że najmniej wykończony jest stan surowy otwarty. Obejmuje on wykonanie ścian oraz konstrukcji dachu. Nie zawiera natomiast zamontowania okien, drzwi i instalacji. Stan surowy zamknięty ma w ofercie okna i drzwi, ale ściany są w stanie surowym. Wiele osób zastanawia się ile trwa budowa domu w stanie surowym. To wszystko oczywiście zależy od projektu, technologii budowania, a także od finansów. Orientacyjny czas trwania współczesnej budowy w technologii SYSTEM 3E  wynosi od jednego do trzech miesięcy w zależności od powierzchni budowanego domu.

Bardziej zaawansowanym a zarazem czasochłonnym poziomem wykończenia budowanego domu jest stan deweloperski. Co tak naprawdę oznacza to określenie?  Na tym poziomie wykończenia mamy najczęściej wykonane: tynki wewnętrzne i zewnętrzne, ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby, drzwi wejściowe, okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne), posadzkę betonową, instalacje: wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną zakończone odbiornikami w postaci gniazd wtykowych, włączników oraz grzejników.

Stan deweloperski to najczęstszy wybór Polaków kupujących mieszkanie lub dom (co ciekawe, takie rozwiązanie w Europie Zachodniej i USA jest niemal nieznane – standardem jest nieruchomość wykończona pod klucz). Warto zawsze dopytać dewelopera co składa się na stan deweloperski, a także co obejmuje wykończenie pod klucz. Z tego powodu, zawsze należy zadawać pytania, co do szczegółów wyposażenia. Wpływają one bowiem na finalny koszt inwestycji.

Dom pod klucz – co to znaczy?

Budowa każdego domu jednorodzinnego dzieli się na cztery etapy: stan surowy otwarty, surowy zamknięty, deweloperski oraz stan pod klucz. Dwa pierwsze obejmują głównie prace typowo budowlane, trzeci prace instalacyjne i pokrywcze. Coraz częściej interesujemy się ofertą budowy, która zawiera zapis – dom pod klucz. Co to właściwie znaczy? Nieruchomości wykończone pod klucz to obecnie najwyższy standard oferowany przez deweloperów, ponieważ obejmuje szeroki zakres prac wykończeniowych i okładzinowych, dzięki którym dom jest w pełni gotowy do natychmiastowego zamieszkania. Dom pod klucz to takie mieszkanie lub dom jednorodzinny, do których właściciel może się wprowadzić od razu po otrzymaniu kluczy. Stan budowy pod klucz charakteryzuje wykończona łazienka z urządzeniami sanitarnymi, kuchnia z meblami i urządzeniami AGD, podłogi wykończone drewnem, roletami i firanami w oknach, szafami wnękowymi.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, co obejmuje wykończenie pod klucz. Najczęściej firmy budujące domy pod klucz proponują trzy wersje wykończenia domów lub mieszkań: podstawową, rozszerzoną i premium. Podstawowy zakres prac w realizacji domu pod klucz obejmuje zazwyczaj: położenie podłogi, pomalowanie ścian, montaż drzwi wewnętrznych, montaż aneksu kuchennego, montaż urządzeń sanitarnych w łazience, montaż szaf wnękowych. W każdej kolejnej opcji klient ma większy wybór materiałów i usług. Do takiego lokum wystarczy wnieść swoje meble i akcesoria. Od razu można się poczuć, jak u siebie w domu. Warto podkreślić, że materiały i ich jakość są ustalane z architektem  czego efektem jest projekt aranżacji wnętrz, więc efekt końcowy z pewnością będzie spełniał nasze wymogi.

Koszt budowy domu pod klucz

Cena domu pod klucz jest oczywiście stosunkowo wyższa niż domu w stanie deweloperskim czy surowym. Szacuje się, że nieruchomości pod klucz są droższe od tych w stanie deweloperskim o ok. 20 – 30 %. Co składa się na różnicę w cenie między tymi poziomami wykończenia?

  • projekt aranżacji wnętrz
  • nakłady robocizny poniesione przy wykończeniu domu,
  • koszty materiałów wykończeniowych, urządzeń sanitarnych, drzwi wewnętrznych, punktów oświetleniowych.

Stawki za podstawowy standard wykończenia w dużych miastach w Polsce zaczynają się od 1200-1500 brutto, 500 zł/m2. Za tę kwotę nabywca otrzymuje wykonane najczęściej wszystkie przyłącza, pomalowane ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne z ościeżnicami, biały montaż w łazience i kuchnię w zabudowie oferowaną w podstawowej wersji bez możliwości jej personalizacji.

Koszt wykończenia domu pod klucz w wyższej wersji to około 2000 brutto, 750 zł/m2. W tej cenie nabywca może liczyć na podobne usługi, ale ma do wyboru zdecydowanie więcej opcji dedykowanych, np. wybór materiałów, farb czy zabudowy kuchni), które umożliwiają realizację różnorodnych rozwiązań i bardziej wyszukanej aranżacji wnętrza.

Najwyższy pakiet wykończenia domu pod klucz skierowany jest to klientów, którzy mają konkretną wizję swojego wnętrza. Średnia cena za taki standard na rynku pierwotnym to 2500 brutto, 1300 zł/m2 w największych miastach.

Wykończenie domu pod klucz – zalety

Budowa domu w technologii tradycyjnej może potrwać nawet kilka lat. W zależności od wyboru metody budowy oraz projektu, jesteśmy w stanie określić szacunkowy czas naszej budowy. Dom w technologii SYSTEM 3E do stanu deweloperskiego powstaje od 6 do 10 miesięcy w zależności od powierzchni budynku. Największym atutem wykończenia “pod klucz” jest czas – nabywca wprowadzi się do domu dużo szybciej niż gdyby wybrał opcję w stanie deweloperskim i dopiero później zajął się jego wykończeniem. Jeśli zatem zależy nam na czasie, to warto rozważyć wykończenie domu w wersji pod klucz uprzednio wybierając odpowiednią technologię.

Ważną zaletą opcji pod klucz jest też to, że znamy całość kosztów, jakie będziemy musieli ponieść, zanim się wprowadzimy. W przypadku samodzielnego wykańczania, standardem jest niedoszacowanie łącznych kosztów o około 10-20%. Przed podjęciem decyzji, warto wykonać kalkulacje. Należy zwrócić uwagę na to, że zaoszczędzamy przy tym mnóstwo czasu, a przecież czas to pieniądz!

Wykończenie domu pod klucz to także bezpieczeństwo dla domowników. Na elementy wykonane i zamontowane przez renomowaną ekipę jest nałożona rękojmia, a na zakupione elementy gwarancja. W przypadku samodzielnego montażu nie jest to możliwe.

Budowa domu pod klucz to kompleksowo przygotowane miejsce do mieszkania, to doskonały wybór dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i nie mają czasu na to, by regularnie doglądać budowy. Dom pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które nie znają się na wykończeniu wnętrz i nie potrafią ocenić jakości wykonanych prac. Taka opcja sprawdzi się również w przypadku osób, które kupują mieszkanie lub dom w innym mieście czy też kraju.

Poprzedni wpis | Następny wpis