Checklista – pozwolenie na budowę lub WZ. 


Zgodnie z polskim prawem, aby w ogóle móc rozpocząć prace budowlane, w większości przypadków niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia budowlanego. Aby je uzyskać, niezbędne jest dopełnienie kilku formalności urzędowych, a także zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji związanej z samą inwestycją. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, aby uzyskać własne pozwolenie budowlane. 

Jaką rolę pełni pozwolenie na budowę? 

Pozwolenie budowlane, to prawomocna decyzja administracyjna, która zezwala na rozpoczęcie oraz prowadzenie prac budowlanych. Uzyskanie go (z pewnymi wyjątkami) jest konieczne podczas prowadzenia inwestycji związanych z budową, rozbudową, gruntowną przebudową albo rozbiórką domu lub innych obiektów budowlanych. 

Głównymi rolami, jaki pełni pozwolenie budowlane, jest ograniczenie samowolki budowlanej, a także zagwarantowanie, że wszystkie wznoszone konstrukcje będą w pełni bezpieczne. W trakcie procesu wydawania decyzji odnośnie wydania pozwolenia urzędnicy przyjrzą się także projektowi architektonicznemu oraz sprawdzą kompetencję odpowiedzialnego za jego sporządzenie lub adaptację architekta. 

Ocenie poddana zostanie również zgodność inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub wydanymi przez gminę warunkami zabudowy. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim artykule. 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę? 

W celu otrzymania pozwolenia budowlanego inwestor musi złożyć wniosek o pozwolenie na budowę (PB-1), a także dopełnić kilka formalności. Wypisując dokument PB-1, konieczne będzie podanie swoich dokładnych danych osobowych oraz adresowych wraz z krótkim opisem inwestycji, a także miejscem jej realizacji.  

Do poprawnie wypełnionego wniosku niezbędne jest także dołożenie kompletu dokumentów w postaci: 

  • wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy (WZ), 
  • mapy geodezyjnej do celów projektowych, 
  • projektu architektonicznego domu (stworzonego od podstaw lub zaadaptowanego) wraz z niezbędnymi pozwoleniami, opiniami oraz potwierdzeniem uprawnień sporządzającego go architekta, 
  • oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, 
  • warunkach technicznych dostawy mediów. 

Do wniosku niezbędne będzie również dołączenie potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej. W przypadku niektórych gruntów konieczne może także okazać się dołączenie pozwolenia wodnoprawnego, określającego wpływ inwestycji na lokalną gospodarkę wodną. 

Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę przyjmujący go urzędnik sprawdza jego kompletność oraz zgodność z wymogami prawnymi. Następnie w ciągu maksymalnie 65 dni od daty złożenia wniosku wydawana jest decyzja. 

Dom bez pozwolenia na budowę 

Dobrą informacją dla osób chcących uniknąć natłoku formalności jest możliwość, jaką przewiduje obecnie polskie prawo. Mianowicie jest to możliwość postawienia domu bez konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego. 

Ustępstwo to obowiązuje dla projektów jednorodzinnych budynków wolnostojących, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2. Wymagane jest również, by taka posiadłość posiadała nie więcej niż dwie kondygnacje. 

Jeśli zainteresowała Cię koncepcja domu bez pozwolenia na budowę, to sprawdź projekty architektoniczne oferowane przez firmę DOM3E. Budynki te są wznoszone z innowacyjnych bloczków perlitowych, które zapewniają im fenomenalne właściwości izolacyjne, zapewniające wysoki komfort termiczny przez cały rok. 

Jednym z ciekawszych planów DOM3E jest Projekt GENOA, który oferuje nowoczesne wzornictwo i wysoką praktyczność. Dzięki licznym powierzchniom szklanym do środka budynku wpada duża ilość światła naturalnego, zapewniając tym samym domownikom miłą i przyjazną atmosferę. Projekt GENOA przewiduje duży salon z aneksem kuchennym, łazienkę, a także przestronną antresolę, w której z łatwością zmieszczą się nawet dwa łoża królewskie. 

Poprzedni wpis | Następny wpis