projekt domu z piwnicą HK-05

Czy warto budować dom z piwnicą?

Przed wyborem projektu domu wiele osób zastanawia się czy wybrać dom z piwnicą czy bez. Nie da się ukryć, że coraz rzadziej inwestorzy decydują się na projekty domów z piwnicą. Jednak nadal są one dość powszechne. Dawniej była to niemal konieczność, aby dom posiadał piwnicę. Służyła ona bowiem do przechowywania opału, dużego kotła grzewczego oraz oczywiście narzędzi. Współcześnie pełni ona rolę dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, pralni, a nawet siłowni. Podpowiadamy, co należy wiedzieć na temat projektów domów podpiwniczonych oraz kiedy takie rozwiązanie się opłaca. Sprawdź, czy warto budować dom z piwnicą.

Dom z piwnicą czy bez? 

Decydując się na budowę domu, należy podjąć decyzję dotyczącą podpiwniczenia domu bądź zrezygnowania z takiego rozwiązania. Dość często można spotkać się z opinią, że we współczesnym budownictwie jednorodzinnym piwnica nie jest konieczna, gdyż nie musimy jak dawniej przechowywać opału i dużych kotłów grzewczych, a koszt budowy domu z piwnicą jest znacznie wyższy niż bez piwnicy. Szacuje się, że wybudowanie piwnicy wiąże się nawet z 10-30% wyższymi kosztami niż cała budowa domu, ze względu na zastosowanie innej konstrukcji.

Warto zaznaczyć, że zadaniem piwnicy była również znacznie lepsza izolacja od gruntu, a także ochrona przed zalaniem pomieszczeń. Współczesny rozwój technologii, wysokiej jakości materiały oraz coraz lepsza świadomość budowania sprawiają, że na piwnice decydujemy się coraz rzadziej. Materiały takie jak beton komórkowy czy pustaki z ceramiki cechują się znacznym stopniem higroskopijności, pozwalając na obniżenie poziomu parteru prawie do poziomu gruntu.

Do powyższych celów z pewnością piwnica nie będzie już niezbędna. Współcześnie jednak może ona pełnić wiele przydatnych funkcji. Piwnica bywa dobrą inwestycją wtedy, gdy bryła budynku będzie niewielka, ściśle zbudowana. Jeśli plan przewiduje rozłożystą bryłę domu parterowego, podpiwniczenie nie ma praktycznie uzasadnienia. Decydując się na dom z piwnicą, możemy przeznaczyć ją na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, rezygnując przy tym z pomieszczenia, które zazwyczaj budowane jest przy domu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku małych działek. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni wokół domu i możemy zagospodarować ją w formie ogrodu.

projekt domu z piwnicą HK-20

Projekty domów z piwnicą

Projekt domu z piwnicą to nadal interesująca opcja dla wielu inwestorów. Szczególne zainteresowanie można zauważyć wśród osób, które posiadają działkę ze spadkiem terenu oraz wśród tych, którzy chcą zagospodarować podpiwniczenie jako dodatkową, funkcjonalną przestrzeń w domu. Projekty domów z podpiwniczeniem dają możliwość zaaranżowania piwnicy według indywidualnych potrzeb. Piwnica, ze względu na niższe temperatury, to doskonałe miejsce do urządzenia domowej spiżarni lub winiarni. Podpiwniczenie budynku może służyć jako pralnia i suszarnia, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń w łazience w części mieszkalnej.

            Oprócz przeznaczenia praktycznego piwnica może służyć jako pomieszczenie mające na celu podniesienie komfortu życia mieszkańców. Możemy zaaranżować ją jako strefę rozrywki, gdzie umieścimy kino domowe, bilard lub kącik muzyczny. To również doskonałe miejsce do stworzenia strefy rekreacyjnej, gdzie można się relaksować w saunie lub jacuzzi. Podpiwniczenie budynku to również znakomite miejsce na warsztat lub część domu wydzielona do prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkową zaletą realizacji domu na podstawie projektu z podpiwniczeniem jest naturalna regulacja temperatury budynku.

projekt domu z piwnicą HK-11

Projekty domów podpiwniczonych – kiedy to się opłaca?

Duża dostępność oraz szeroki wybór projektów domów pozwala nam wybrać taki projekt, o jakim zawsze marzyliśmy. Jeśli zależy nam na garażu i dodatkowej przestrzeni gospodarczej, to najlepiej zdecydować się wówczas na projekt domu z piwnicą i garażem, który umieszczony jest na tej samej kondygnacji co piwnica. Takie rozwiązanie jest najbardziej polecane dla domów budowanych na skarpie czy zboczu – wówczas najłatwiej jest zrealizować wjazd do garażu znajdującego się w piwnicy.

Wybór projektu domu z piwnicą jest szczególnie uzasadniony, gdy dysponujemy wąską, problematyczną działką. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy postawić tam dom, którego powierzchnia mieszkalna i powierzchnia przeznaczona do przechowywania będą niezwykle funkcjonalne dla całej rodziny. Gdy każdy metr kwadratowy ma dla nas znaczenie, piwnica w domu pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń. Niewątpliwą zaletę stanowi również bezpośrednie jej połączenie z częścią mieszkalną domu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze projektu domu podpiwniczonego, należy upewnić się, jaki rodzaj gleby znajduje się na działce oraz jaki jest na niej poziom wód gruntowych. Można zlecić specjalistyczną analizę, która umożliwi prawidłowe posadowienie budynku.