Czym jest stan surowy zamknięty?

Budowa domu krok po kroku wiąże się z przejściem przez poszczególne etapy budowy. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego to dla wielu osób ważny moment. Nic dziwnego – stan surowy zamknięty to wręcz półmetek budowy. Sprawdź, co obejmuje ta faza budowy, na jakie koszty trzeba być przygotowanym i jakie prace czekają nas w dalszej kolejności.

Stan surowy zamknięty – co to znaczy?  

O stanie surowym budynku możemy mówić wtedy, gdy ma on dach, ale budynek nie jest jeszcze wykończony. Stan surowy zamknięty jest to trzeci etap budowy domu – po stanie zerowym i stanie surowym otwartym. Nie ma jednoznacznie ustalonej definicji w prawie budowlanym co to jest stan surowy zamknięty. W związku z tym, inwestor powinien ustalić zakres robót obejmujący ten etap w umowie zawieranej z firmą wykonawczą.

W stanie surowym otwartym możemy już podziwiać pierwsze efekty pracy budowlańców. Wówczas budynek posiada już wymurowane ściany nośne, strop, komin, pokrycie dachu a nawet schody wewnętrzne. Kolejna faza, czyli stan surowy zamknięty swoją nazwę bierze od tego, że budynek zostaje w jego ramach zamknięty montażem stolarki – na finale prac dokonywanych na tym etapie nie ma już „otwartych” otworów okiennych i drzwiowych. Jest to budynek, który posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, a nawet okna. Oznacza to więc, że jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, czyli chociażby opadami deszczu i śniegu.

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to półmetek prac budowlanych. Dojście do tej fazy budowy trwa zwykle 3-4 miesiące. Na tym etapie budowy obiekt jest zabezpieczany ze wszystkich stron przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W skład stanu surowego zamkniętego najczęściej wchodzą: ławy fundamentowe, ściany fundamentowe (lub płyta fundamentowa), ściany na parterze, strop nad parterem, ściany piętra, ściany działowe, więźba dachowa, pokrycie dachowe, drzwi zewnętrzne, okna. Na tym etapie budowy często podejmuje się czynności przygotowawcze pod przyszłe podłogi. Na stropach układana jest izolacja termiczna (najczęściej styropian), na której rozkłada się warstwę poślizgową (folię budowlaną). Rodzaj wylewki zależy najczęściej od wybranego typu ogrzewania.

Stan surowy zamknięty – cena

Koszt wybudowania domu w stanie surowym zamkniętym trudno jest dokładnie określić. Oczywiście można zamówić profesjonalny kosztorys lub wstępnie oszacować, ile pieniędzy potrzeba na budowę. Koszt prac związanych z doprowadzeniem obiektu do stanu surowego zamkniętego zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście powierzchnia budynku. Kolejne to jego kształt oraz rodzaj i ceny materiałów użytych do budowy. Znaczną część pochłania również wynagrodzenie dla ekipy budowlanej, które jest zależne od doświadczenia oraz lokalizacji. Na ostateczną wysokość kosztów stanu surowego zamkniętego wpływa też rodzaj wybranej stolarki. Ogólnie szacuje się, że koszt budynku w stanie surowym zamkniętym waha się między 150 a 200 tysięcy złotych w przypadku domu o powierzchni 100 m2. Przyjmuje się, że stan surowy zamknięty stanowi 35-40% kosztów budowy domu. Wybudowanie małego domu jest najdroższe, mimo że cena całości jest najniższa. Cena za metr kwadratowy większego domu maleje, wraz ze wzrostem metrażu.

Stan surowy zamknięty – co dalej?

Gdy budynek osiągnie stan surowy zamknięty zastanawiamy się co dalej należy wykonać. Następuje wówczas planowanie kolejnych prac budowlanych. Dom w stanie surowym zamkniętym nie posiada jeszcze części instalacji – np. elektrycznych. Ten stan nie obejmuje także położenia tynków, wykończenia podłóg i tym podobnych prac. W celu osiągnięcia kolejnego etapu budowy – stanu deweloperskiego – należy skupić się na wykończeniu domu.

Stan deweloperski obejmuje wstępne wykończenie pomieszczeń. Do zakresu wykonanych prac zalicza się m.in. wykonanie posadzek, podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a także tynkowanie sufitów i ścian. Na tym etapie nie wyposaża się mieszkania w meble, nie kładzie się płytek i nie montuje się drzwi wewnętrznych. Niekiedy prace obejmują również biały montaż urządzeń sanitarnych oraz montaż wewnętrznych parapetów.

Kolejną fazą budowy jest wykończenie domu pod klucz. Nieruchomości wykończone pod klucz to obecnie najwyższy standard oferowany przez deweloperów, ponieważ obejmuje szeroki zakres prac remontowych, dzięki którym budynek jest w pełni gotowy do natychmiastowego zamieszkania. Oznacza to, że w momencie odbioru kluczy, wszystkie pomieszczenia są nie tylko wykończone, ale także zaprojektowane i urządzone.

Poprzedni wpis | Następny wpis