Domy pasywne – co warto wiedzieć?

Pojęcie „domy pasywne” staje się coraz bardziej popularne wśród osób, które planują budowę domu. Dzieje się tak, gdyż tak zwane domy przyszłości są nie tylko niezwykle nowoczesne, ale także energooszczędne i ekologiczne. Sprawdź koniecznie, czym jest dom pasywny i jak go zbudować?

Co to znaczy, że dom jest pasywny?

Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Wyróżnikiem każdego domu pasywnego będzie wyjątkowo skuteczna izolacja termiczna, a tym samym niewielkie zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo, dom pasywny budowany jest z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii pochodzącej z natury – np. światła dziennego.

Określenie domu, że jest on pasywny ma miejsce wtedy, gdy w ciągu roku wykorzystuje on maksymalnie 15 kWh/m2 energii do ogrzewania budynku, a do nagrzewania wody i działania innych urządzeń potrzebuje nie więcej niż 120 kWh/m2 energii. Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla.

Charakterystyczny dla standardu budownictwa pasywnego jest fakt, że w przeważającej części zapotrzebowanie na ciepło zostaje zaspokojone dzięki zyskom cieplnym z promieniowania słonecznego oraz ciepłu oddawanemu przez urządzenia i przebywających w budynku ludzi. Jedynie w okresach szczególnie niskich temperatur stosuje się dogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Nazwa budynek pasywny wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Kluczem uzyskania wysokiego komfortu cieplnego przy niskich kosztach energii jest zapewnienie tzw. efektywności energetycznej domu pasywnego jako całości i jego poszczególnych elementów.

Projekty domów pasywnych

Standardy domu pasywnego w zakresie projektu i jego wznoszenia stają się wiodącymi normami współczesnego budownictwa. Projekt domu pasywnego pełni kluczową rolę w całym procesie inwestycji jaką jest budowa domu. Warto podkreślić, że dom pasywny projektuje się, aby zminimalizować straty ciepła i maksymalnie wykorzystać energię otoczenia oraz energię wytwarzaną w samym domu podczas jego użytkowania, pochodzącą od straty ciepła urządzeń AGD oraz energię emitowaną przez użytkowników.

pełni kluczową rolę w całym procesie inwestycji jaką jest budowa domu. Warto podkreślić, że dom pasywny projektuje się, aby zminimalizować straty ciepła i maksymalnie wykorzystać energię otoczenia oraz energię wytwarzaną w samym domu podczas jego użytkowania, pochodzącą od straty ciepła urządzeń AGD oraz energię emitowaną przez użytkowników.

Wybór odpowiedniej działki ma duży wpływ na projekt domu pasywnego, który na niej powstanie. Panujące w danym miejscu warunki klimatyczne, wielkość i kształt działki, jej usytuowanie oraz zacienienie są elementami, które będą miały znaczący wpływ na zużycie energii. Warto podkreślić, że nie wszystkie działki nadają się na budowę domu pasywnego. W budownictwie pasywnym dużą rolę odgrywa projektowanie z uwzględnienie kierunków świata. Podstawą w tym rodzaju budownictwa jest bowiem dostęp do słońca. Projekty domów pasywnych charakteryzują się nie tylko rozmieszczeniem okien z uwzględnieniem kierunków świata, lecz także zastosowaniem w nich najwyższej jakości materiałów izolacyjnych.

Warto wspomnieć, że dom pasywny ma dość ograniczone pole manewru w zakresie ostatecznej koncepcji bryły. Decydując się na budownictwo pasywne, zazwyczaj wybieramy projekty domów kwadratowych. Wizualnie możemy poznać dom pasywny po tym, że ma bardzo prostą bryłę, jest pozbawiony łuków, kolumn czy innych załamań. Planując pomieszczenia w domu stawia się na otwarte przestrzenie, co ma korzystny wpływ na wentylację. Gotowe projekty domu pasywnego są tańsze niż rozwiązania indywidualne, jednak warto pamiętać, iż każdy projekt gotowy trzeba adaptować do konkretnej lokalizacji.

Budowa domu pasywnego – zalety

Domy pasywne są określane mianem „domów przyszłości” dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań budowlanych, które obniżają koszty eksploatacji do minimum. Największą zaletą domów pasywnych jest dużo niższy koszt ogrzewania w stosunku do tradycyjnej technologii. W porównaniu z domami tradycyjnymi, w domach pasywnych koszty za ogrzewanie mogą być nawet o 90 procent niższe niż w tym pierwszym przypadku. Plusem jest to, że wyższy koszt budowy domu energooszczędnego bardzo szybko się zwraca w postaci niskiego kosztu eksploatacji. Budynki pasywne są najtańszym rozwiązaniem, jeżeli policzy się miesięczne koszty spłaty inwestycji, koszty eksploatacyjne i koszty utrzymania budynku jako jedno obciążenie miesięczne. Warto zaznaczyć, że za cenę niewiele wyższych nakładów inwestycyjnych otrzymuje się gwarancję zwrotu poniesionych, dodatkowych kosztów oraz wysoki komfort cieplny i bezpieczeństwo energetyczne.

Mocną stroną budownictwa pasywnego jest to, że takie budynki są bardzo funkcjonalne i wygodne. Ponadto do produkcji energii wykorzystuje się energię słoneczną lub wodę, jest więc tutaj również aspekt ekologiczny. Dodatkowo, jeśli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż takiego budynku to jego cena będzie wyższa od tradycyjnego budynku, a co więcej – wartość domu z roku na rok prawdopodobnie będzie wzrastać.

 

 

 

Poprzedni wpis | Następny wpis