Ile kosztuje projekt domu?

Nie da się ukryć, że wybór projektu domu to jeden z kluczowych etapów procesu inwestycyjnego. Dobry projekt z pewnością pomoże sprawnie przeprowadzić inwestora przez wszystkie stadia budowy. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego musimy podjąć decyzję, czy wybrać gotowy projekt z katalogu czy też projekt indywidualnie przygotowany dla nas przez architekta. Najlepiej wówczas zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami i najważniejszymi informacjami. Podpowiadamy, ile kosztują poszczególne projekty domów oraz na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Projekt domu – cena

Przed rozpoczęciem budowy domu każdy inwestor stoi przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniego projektu swojej przyszłej inwestycji. Istnieje możliwość skorzystania z gotowych projektów domów lub stworzenie indywidualnego projektu u architekta, który uwzględni nasze preferencje. Projekt domu będzie wówczas skrojony według naszych osobistych potrzeb i oczekiwań. Różnicą jest oczywiście cena takich projektów. Koszty projektów na zamówienie są bowiem kilkukrotnie wyższe w porównaniu z projektami gotowymi i to uwzględniając wartości minimalne. Szacuje się, że w cenie indywidualnego projektu domu moglibyśmy zakupić około osiem gotowych projektów katalogowych. Warto podkreślić, że koszt projektu domu to średnio 2-3 proc. całej inwestycji. To naprawdę niewiele w skali całkowitych kosztów naszego domu.

Gotowy projekt domu – koszt

Wiele osób decyduje się na wybór projektu domu z katalogu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że gotowy projekt odznacza się zazwyczaj atrakcyjną ceną oraz praktycznie natychmiastową dostępnością. Decydując się na projekt z katalogu możemy nie tylko zaoszczędzić sporo czasu, ale również pieniędzy. Kupując gotowy projekt skracamy czas oczekiwania na niezbędną dokumentację projektową i możemy szybciej rozpocząć budowę naszego domu. Jeśli zależy nam na sprawdzonych rozwiązaniach, a nie przeszkadza nam powtarzalność danego projektu, to gotowy projekt domu jest strzałem w dziesiątkę. Możemy wówczas skorzystać z doświadczenia innych osób, które realizowały dany projekt przed nami.

Biura projektowe oferują bardzo duży wybór gotowych projektów domów w różnych przedziałach cenowych. Dzięki temu każdy ma możliwość wyboru optymalnego rozwiązania, które będzie dostosowane nie tylko do zasobności portfela, ale również potrzeb całej rodziny. Jeśli chcemy wiedzieć, ile kosztuje projekt domu z katalogu, należy wziąć pod uwagę wszystkie opłaty związane zarówno z dokumentacją projektową, jak i adaptacją projektu.

Decydując się na projekt gotowy możemy być pewni, że zapłacimy o wiele mniej niż za indywidualny projekt domu. Koszt projektu z katalogu mieści się zazwyczaj w przedziale od 2 do 5 tysięcy złotych. W tej kwocie otrzymujemy również dokumentację architektoniczną. Kolejnym etapem jest dostosowanie projektu domu do działki oraz warunków zabudowy terenu. Mówimy wówczas o adaptacji projektu domu, a jej koszt oscyluje zazwyczaj w granicach 3 tysięcy złotych.

Indywidualny projekt domu – cena

Zdarza się, że osoby decydujące się na budowę domu jednorodzinnego mają swój wymarzony rozkład i wygląd domu, w którym chcieliby zamieszkać. Poszukiwania idealnego projektu wśród gotowych projektów domów nie zawsze kończą się sukcesem. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zdecydowanie się na stworzenie indywidualnego projektu swojej inwestycji. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że projekt będzie skrojony według naszych potrzeb. Największym plusem takiego projektu jest fakt, że dostosujemy ilość oraz rozkład pomieszczeń do naszych preferencji. Projekt na zamówienie to także najczęstszy wybór, gdy mamy do czynienia z bardziej problematyczną działką – o nietypowym kształcie lub wymiarach. Część inwestorów decyduje się nawet na projekty domów z kosztami budowy w postaci szacunkowego kosztorysu. Dzięki temu można jeszcze lepiej przygotować się pod kątem finansowym do inwestycji.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje projekt domu na zamówienie? W takim przypadku można jedynie opierać się na przedziałach cenowych, gdyż każdy projekt jest indywidualny, a jego cena może zależeć od wielu aspektów. Analizując oferty projektów domu można zauważyć, że są to zazwyczaj kwoty od 140 zł do 300 zł, a w przypadku projektów premium nawet 300 zł za m2. Szacuje się, że indywidualny projekt domu jednorodzinnego to koszt pomiędzy 20 a 40 tys. zł brutto dla średniej wielkości domu. Cena indywidualnego projektu może zależeć od kilku czynników. Na cenę projektu na zamówienie ma wpływ wielkość domu – im większy metraż, tym droższy projekt. Koszt projektu z pewnością będzie większy, jeśli będzie on obejmować niestandardowe rozwiązania. Region kraju także ma wpływ na finalną kwotę za projekt. Taka usługa w większym mieście może być droższa niż w mniejszej miejscowości. Podobnie sytuacja wygląda z renomą biura projektowego, im bardziej znani architekci, tym ceny mogą być wyższe. Warto podkreślić, że w przypadku projektu indywidualnego nie mamy już dodatkowych kosztów adaptacji czy dostosowania i zmian, gdyż mamy wpływ na nasz dom praktycznie na każdym etapie projektowym.

 

Poprzedni wpis | Następny wpis