Jak wybrać odpowiedni projekt domu? Sprawdź nasze pomysły!

Projekt domu to nie tylko architektoniczna koncepcja bryły budynku. To także ilość oraz rozkład pomieszczeń, a przede wszystkim ich praktyczność, która będzie bezpośrednio wpływać na komfort mieszkających w nim osób. Plan nieruchomości decydować będzie również o łącznym koszcie budowy oraz czasie, w jakim zostanie ona zrealizowana. Nasuwa się zatem pytanie – jak wybrać odpowiedni projekt domu? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek oraz 3 gotowe projekty architektoniczne!

Powierzchnia użytkowa domu i rozkład jego pomieszczeń

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać podczas selekcji projektu, jest metraż przyszłej nieruchomości. Duże domy zapewniają przestronne, wielopokojowe wnętrza, w których można odprężyć się po codziennych trudach, a także stwarzają idealne warunki do założenia własnej rodziny. Jest to jednak okupione koniecznością poniesienia większych nakładów na realizację inwestycji, a także utrudnia nieco utrzymanie pomieszczeń budynku w czystości.

Z kolei nieruchomości o małym metrażu doskonale sprawdzą się jako domki letniskowe. Ich relatywnie niska cena nie obciąża nadmiernie budżetu, co umożliwia realizację takich projektów bez potrzeby zaciągania kosztownego kredytu hipotecznego. Co więcej, obiekty o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 można postawić na swojej działce bez pozwolenia na budowę, prowadzenia dziennika budowy oraz zatrudniania kierownika budowlanego, unikając tym samym wielu zbędnych formalności.

Technologia wykonania, koszty materiałów oraz czas realizacji inwestycji

Mnogość materiałów oraz gigantyczny postęp w technice budowlanej zapewniają obecnie inwestorom niemal niczym nieograniczone możliwości. Tradycyjne budulce takie jak cegła lub pustaki ceramiczne są systematycznie wypierane do lamusa, a zamiast nich inwestorzy coraz częściej sięgają po innowacyjne materiały o znacznie lepszych właściwościach technicznych.

Dobrym przykładem tego trendu mogą być bloczki perlitowe wykorzystywane w technologii SYSTEM 3E. Jest to polski wynalazek, który umożliwia wznoszenie jednowarstwowych ścian w technologii suchej. Takie domy ze względu na właściwości termoizolacyjne perlitu, nie wymagają stosowania zewnętrznej warstwy docieplającej, co przy obecnych cenach materiałów dociepleniowych pozwala znacząco zredukować łączny koszt całej inwestycji.

Warto także podkreślić innowacyjny kształt bloczków wchodzących w skład SYSTEM 3E. Podczas ich produkcji kładziony jest ogromny nacisk na dokładność wymiarową, a każdy z nich swoim kształtem przypomina dziecięce klocki. Dzięki temu wznoszenie domu przy ich pomocy odbywa się w technologii suchej, czyli bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej lub kleju. Ogranicza to ryzyko popełnienia błędu ludzkiego podczas stawiania ścian, a także praktycznie całkowicie eliminuje niekorzystne zjawisko przemarzania spoin.

Dodatkowym atutem jest także szybki czas realizacji inwestycji – osiągnięcie stanu surowego otwartego budynku możliwe jest nawet w ciągu kilku tygodni od wbicia pierwszego szpadla w grunt.

Energooszczędność i właściwości termoizolacyjne budynku

Dom jednorodzinny buduje się na lata, dlatego też przy wyborze jego projektu inwestor powinien myśleć przyszłościowo. Budynki wznoszone w technologiach energooszczędnych są nieco droższe w konstrukcji, jednak na przestrzeni lat pozwalają sporo zaoszczędzić.

Jest to możliwe dzięki ich wysokiej zdolności termoizolacyjnej, która ogranicza straty ciepła w okresie zimowym oraz pozwala utrzymać optymalną temperaturę w trakcie letnich upałów. Dlatego też dobry projekt domu powinien od razu uwzględniać zastosowanie odpowiedniej warstwy izolacyjnej lub od początku być nastawiony na budowę w technologii jednowarstwowej.

Wygląd domu oraz jego estetyka

Dom, który chcesz zbudować, powinien Ci się zwyczajnie podobać! W końcu będziesz spędzać w nim sporą część swojego życia, więc musisz czuć się w nim komfortowo. Ważne jest także, by bryła budynku wpasowywała się w otaczające ją zabudowania i była z nimi w pełni spójna estetycznie.

Co ciekawe, w przypadku niektórych regionów jest to również wymagane przez postanowienia zawarte w MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Dlatego też, jeszcze przed wyborem projektu architektonicznego, warto zapoznać się z obowiązującymi na danym terenie wytycznymi, które można znaleźć w lokalnym urzędzie gminy lub miasta.

Pomysł na własny dom z SYSTEM 3E

Jeśli nadal nie wiesz, jaki projekt domu wybrać, to mamy dla Ciebie kilka sugestii. Są to gotowe plany architektoniczne domów całorocznych oferowanych przez firmę DOM 3E. W ramach naszej usługi oferujemy kompleksową obsługę całej inwestycji wraz z nadzorem, materiałami oraz kosztami robocizny[1].

Wszystkie prezentowane przez nas projekty domów łączą ze sobą praktyczność, przystępną cenę oraz wysoką energooszczędność zapewnianą przez technologię SYSTEM 3E. Aby ułatwić Ci wybór, postanowiliśmy przygotować 3 warianty budynków o różnym metrażu.

Projekt SEVILLA

SEVILLA to nowoczesna interpretacja tradycyjnego budownictwa. Projekt ten łączy ze sobą klasyczną bryłę budynku, nadając jej jednocześnie nowoczesny i niepodrabialny design. Inwestor decydujący się na budowę domu w oparciu o projekt SEVILLA, dzięki licznym przeszkleniom zyska przestronne i nasłonecznione pomieszczenia. Do dyspozycji domowników oddana zostanie także praktyczna antresola, która idealnie sprawdzi się jako sypialnia z imponującym widokiem na posesję oraz otaczającą ją okolicę.

Projekt SEVILLA to dom o łącznej powierzchni zabudowy wynoszącej 34,93 m2 oraz powierzchni netto odpowiadającej 26,40 m2. Plan ten idealnie sprawdzi się w roli letniskowej daczy lub domu dla młodych par stawiających na minimalizm.

DOM 3E-70 SAVA

Projekt DOM 3E-70 SAVA to kolejna propozycja dla fanów minimalistycznej stylistyki. Parterowy budynek oferuje bardzo praktyczny rozkład pomieszczeń, których otwarta struktura powiększa optycznie wnętrze domu. Co więcej, nieskomplikowana geometria bryły obiektu bezpośrednio przekłada się na krótszy czas oddania inwestycji do użytku, a także pozwala znacząco zminimalizować cenę jej realizacji.

Domownicy otrzymują do swojej dyspozycji duży salon wraz z aneksem kuchennym, nowoczesną łazienkę, a także dwie sypialnie, dzięki czemu DOM 3E-70 SAVA będzie świetnym wyborem nawet dla 4-osobowej rodziny. Łączna powierzchnia użytkowa domu wynosi 53,11 m2, a powierzchnia zabudowy to 68,27 m2.

HomeKONCEPT-13 ENERGO

Propozycja HomeKONCEPT-13 ENERGO adresowana jest do wielodzietnych rodzin oraz osób stawiających duży nacisk na wysoki komfort mieszkania. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 186,65 m2.

Część dzienna domu składa się z jadalni mogącej komfortowo pomieścić co najmniej 10 osób, a także aneksu kuchennego wraz z praktyczną spiżarnią. Domownicy otrzymują też do swojej dyspozycji przestronny salon wraz z zadaszonym tarasem.

Część nocna budynku skrywa w sobie dużą, 2-osobową sypialnię oraz dwa odrębne pokoje, z których każdy może poszczycić się imponującym metrażem o powierzchni ponad 12 m2. Dodatkowo każde z tych pomieszczeń posiada własną garderobę, która ułatwia zapanowanie nad bałaganem. Mieszkańcy zyskują również dostęp do trzech osobnych łazienek.

Projekt domu HomeKONCEPT-13 ENERGO przewiduje też odizolowany gabinet, w którym możliwe jest przyjmowanie klientów bez konieczności zaburzania spokoju pozostałych domowników wraz z dołączonym do niego tarasem. Praktyczność budynku zwiększana jest dodatkowo dwustanowiskowym garażem, z którego można bezpośrednio dostać się do domowej kotłowni.

[1] https://www.dom3e.com/domek3e/#domek-oferta

Poprzedni wpis | Następny wpis