Koszt budowy domu pasywnego – co warto wiedzieć?

Decydując się na budowę domu w systemie pasywnym, warto zwrócić uwagę na zastosowane parametry izolacyjne, które mają za zadanie zredukowanie do minimum zużycie energii na etapie eksploatacji. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje budowa domu pasywnego i czy takie rozwiązanie w ogóle się opłaca. Cena domu pasywnego będzie z pewnością wyższa od standardowego budownictwa, ale poczyniona inwestycja zwraca się w przyszłości dzięki niższym rachunkom. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia kosztorysu budowy domu oraz jakich kosztów można się spodziewać.

Co to jest dom pasywny?  

Ideą pasywnych domów jest to, że dzięki nim mamy szansę płacić o wiele niższe rachunki za ogrzewanie w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Domem pasywnym nazywamy budynek, który zużywa bardzo mało energii i jest prawie samowystarczalny. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zapotrzebowanie na ogrzewanie takiego domu nie może przekroczyć wartości 15 kWh/m2/rok. Mówiąc inaczej jest to np. 1,5 litra oleju opałowego przypadające na m2 powierzchni rocznie. Interesujące jest to, że dom pasywny budowany jest z myślą o odzyskiwaniu maksymalnej ilości energii pochodzącej z natury – np. światła dziennego.

Warto jednak pamiętać, że domy pasywne to nie jest to samo pojęcie co domy energooszczędne. Dom pasywny to budynek, w którym zużycie energii jest jeszcze niższe niż w domach energooszczędnych. Dla porównania, o domu energooszczędnym możemy mówić wtedy, gdy jego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 30 kWh/m2/rok. W rezultacie będą to 3 litry oleju opałowego na m2 rocznie.

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Z roku na rok jest coraz więcej zwolenników domów pasywnych. Korzyści płynące z posiadania takiego domu są ogromne. Przytłaczający może być jedynie koszt budowy domu pasywnego, który niestety jest o wiele wyższy niż domu tradycyjnego. Warto jednak pamiętać o tym, że inwestycja w nowoczesne budownictwo zwróci się nam prędzej czy później. Dodatkowo, coraz częściej można uzyskać dofinansowania do budowy domów pasywnych. Formalności z tym związanie są coraz bardziej przystępne. Wynikać to może z faktu, że domy pasywne zdobywają coraz większą popularność i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Zalet z posiadania domu pasywnego jest bardzo wiele. Dlaczego więc, nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie? Oczywiście chodzi o koszty budowy domu pasywnego, które w naszym kraju są o około 20% wyższe od budowy domu w standardowej technologii. Na wysoką cenę domu pasywnego ma wpływ sposób wykonania, a także użyte materiały. Co więcej, w kosztorysie budowy domu pasywnego występują dodatkowe pozycje, które nie są konieczne w przypadku standardowych budynków (np. instalacja solarna). Materiały potrzebne do budowy domu pasywnego muszą spełniać określone standardy, dzięki którym zminimalizujemy straty ciepła. To wszystko wpływa na finalny koszt naszej inwestycji w standardzie pasywnym.

Domy pasywne – cena pod klucz

Decydując się na budowę domu pasywnego, należy wybrać odpowiedni projekt domu, który będzie spełniał odpowiednie standardy. Można zdecydować się na gotowy projekt domu pasywnego, co z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem od projektu na zamówienie. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy projekt gotowy trzeba adaptować do konkretnej lokalizacji. Zdarza się czasem, że koszty ewentualnych zmian wraz z samym projektem mogą osiągnąć porównywalną cenę z opracowaniem projektu indywidualnego. Jeśli zdecydujemy się na indywidualny projekt domu, musimy liczyć się z kosztem od około 8 000 złotych do nawet 30 000 złotych za projekt. Ceny są zróżnicowane, gdyż zależą od wielu aspektów: wielkości domu, zastosowanych technologii, czy też kształtu działki.

Koszt projektu domu pasywnego to jedynie kropla w morzu wydatków, jakie czekają nas przy tej inwestycji. Budując dom pasywny, najwięcej kosztów poniesiemy na elementy takie jak izolacja, okna i drzwi o współczynniku przenikania ciepła, wentylacja i instalacja pobierania energii słonecznej. Szacuje się, że budowa domu pasywnego może być wyższa od 10% do nawet 30% od tradycyjnego budownictwa. Wynika to przede wszystkim z konieczności użycia specjalnych komponentów i materiałów, które bywają droższe niż ich standardowe zamienniki.

Szacunkowy koszt budowy średniego domu pasywnego to około 450 000 zł. Jednakże przy zastosowaniu technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, jego cena może przekroczyć nawet 600 000 zł. Oczywiście podane kwoty nie uwzględniają kosztów wykończenia budynku pod klucz. Cena pod klucz domu pasywnego zależeć będzie finalnie od standardu jego wykończenia, użytych materiałów, a także powierzchni budynku.

Poprzedni wpis | Następny wpis