Moda na małe domy jednorodzinne

Małe domy od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak za sprawą niewątpliwych zalet tego rozwiązania. Są tanie, a hasło „małe” nie zawsze musi kojarzyć się z ciasnotą. Dobrze zaprojektowana przestrzeń w budynku pozwoli przeciętnej rodzinie cieszyć się wygodą i prywatnością, jaką może zapewnić tylko budownictwo jednorodzinne. Co warto wiedzieć o projektach małych domów przed dokonaniem wyboru? Na co zwrócić uwagę, aby przy małej powierzchni zachować wygodę? Odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień, przedstawiamy poniżej.

Dlaczego warto wybrać projekt małego domu?

Moda na domy wielopokoleniowe odeszła w zapomnienie. Dziś każdy chce mieć własne cztery kąty, które łatwo jest zbudować stosunkowo niedużym kosztem. Projekty małych domów coraz częściej są tak przemyślane, by spełniały różne oczekiwania. Ich metraż zazwyczaj, przewyższa powierzchnię dużego mieszkania w bloku, mimo że nieznacznie. Z jednej strony zapewnia komfort domownikom, a z drugiej gwarantuje niewielkie koszty utrzymania. Nierzadko są to też domy wyposażone w rozwiązania pozwalające na oszczędność energii. Mniejszy dom  jednoznaczny jest z szybką budową i przeprowadzką „na swoje”, co redukuje niepotrzebne zobowiązania związane choćby z wynajmem mieszkania. To również doskonały sposób na zagospodarowanie wąskiej działki budowlanej lub takiej o nieregularnych kształtach. Nie jest też prawdą, że mały dom będzie ciasny. Każdy z domowników spokojnie znajdzie tam dla siebie miejsce, a przy tym może cieszyć się własnym ogrodem, ciszą i prywatnością, tym bardziej, że mnogość dostępnych projektów pozwala na szerokie pole manewru.

Ponadto nie należy zapominać również o tym, że z roku na rok ceny działek są droższe. Gdy chcemy na przykład zakupić teren pod budowę nieruchomości z powierzchnią około 200 m2, wówczas ponosimy znacznie większe koszty. Z tego powodu warto rozważyć projekt małych domów, który będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Jak wybierać projekty małych domów?

Niezależnie od tego czy poszukujemy małego domu, czy większego, zawsze warto kierować się prostą zasadą 3F. Chodzi o finanse, funkcjonalność i formę. To trzy czynniki, które mają największy wpływ na to, czy dany dom będzie dobry dla naszej rodziny i spełni nasze oczekiwania. Finanse to oczywiście kwestie kosztów budowy, wykończenia, ale też późniejszego utrzymania domu. Warto trzymać się założonego budżetu. Funkcjonalność obejmuje zarówno liczbę pomieszczeń, jak i ich układ. Tu funkcjonalność może też łączyć się z formą. Szczególnie gdy są to projekty małych domów z poddaszem czy na przykład projekty małych domów z garażem. Dzięki umieszczeniu garażu w bryle domu, można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania i pewną wygodę użytkowania, zwłaszcza zimą. Możliwość wykorzystania poddasza natomiast pozwala wydzielić przydatne pomieszczenia lub zupełnie podzielić przestrzeń tworząc z parteru obszar dzienny, z poddasza część nocną, bardziej prywatną.

W przypadku zdecydowania się na  mniejszy dom, warto również rozważyć nowe możliwości, które daje nam współczesna branża budowlana. Obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem jest SYSTEM 3E, który pozwala zrealizować projekt nawet na najbardziej nietypowej, małopowierzchniowej działce. Zastosowana technologia sprawia, że nasz wymarzony dom powstaje znacznie szybciej, bo nawet w niecałe 6 miesięcy. Dzięki temu ograniczamy koszty wynajmowania mieszkania, czy opłacania pracowników budowlanych, przez kolejny rok czy nawet dwa lata. Żeby projekt małego domu spełniał nasze oczekiwania, należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy specjalizują się w tego typu zleceniach. Tylko w ten sposób uda się zaprojektować funkcjonalną i nowoczesną przestrzeń, tworzącą najlepsze środowisko do codziennego życia. Wybudowanie mniejszego domu jest często o wiele tańszym rozwiązaniem, aniżeli zakup mieszkania od dewelopera, dlatego warto rozważyć tę opcję.

 

 

Poprzedni wpis | Następny wpis