Płyta fundamentowa – alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych fundamentów

Budowa domu to wieloetapowe przedsięwzięcie, które wiąże się z szeregiem trudnych decyzji do podjęcia. Każdemu inwestorowi zależy na tym, aby powstający budynek służył przez wiele lat i był funkcjonalny dla jego mieszkańców. Kluczową rolę podczas budowy domu z pewnością pełnią jego fundamenty. Stanowią one bowiem podstawę domu, dlatego powinny być wyjątkowo solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jakie fundamenty będą najlepsze dla Twojej inwestycji – tradycyjne, czy też w postaci płyty fundamentowej.

Co to jest płyta fundamentowa?

Z pewnością większość osób planujących budowę domu spotkało się z pojęciem fundamentów tradycyjnych. Warto jednak wspomnieć, że coraz częściej wybierane jest alternatywne rozwiązanie w postaci płyty fundamentowej. Czym jest płyta fundamentowa? W skrócie można stwierdzić, że jest to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona siatką oraz prętami. Płytę zakłada się pomiędzy 50 a 80-140 centymetrem poniżej powierzchni terenu. Płyta fundamentowa zawdzięcza swoją stabilność warstwom, z których się składa. Wykonana jest ona z podbudowy z zagęszczonego mechanicznie żwiru, pospółki lub piasku (grubości 15–30 cm), następnie z izolacji termicznej ze styropianu grubości 10-30 cm (w tym integralnej pionowej izolacji termicznej obwodowej). Kolejne warstwy płyty fundamentowej to żelbetowa płyta nośna grubości 15-25 cm. Przy pracach wykończeniowych wewnętrznych dochodzi jeszcze warstwa izolacji termicznej, wylewka samopoziomująca, a także posadzka.

Zalety płyty fundamentowej

Zastosowanie płyt fundamentowych ma bardzo wiele zalet i staje się coraz bardziej powszechne wśród inwestorów. Płyty fundamentowe są bowiem idealnym rozwiązaniem szczególnie tam, gdzie grunty mają słabszą nośność, a także są niespoiste. Zaletą płyt fundamentowych jest to, że są one wyjątkowo proste, szybkie w realizacji, znakomicie izolują i sprawdzają się nawet na trudnych terenach. A równomierne rozłożenie obciążeń sprawia, że budynek osiada jednolicie, w związku z czym nie mamy problemów z pękającymi ścianami. Płyta fundamentowa jest elementem monolitycznym, znacznie bardziej trwałym niż projektowane obecnie ławy i ściany fundamentowe.

Płytę fundamentową charakteryzuje o wiele lepsza izolacja termiczna i łatwość w wykonaniu, w porównaniu z tradycyjnymi fundamentami. Warto również wspomnieć, że tego rodzaju płytę prościej jest zaizolować – nie ma potrzeby wykonywania pomocniczych izolacji pionowych i poziomych. Mocną stroną zastosowania płyt fundamentowych jest to, że pozwalają one na postawienie domu nawet w miejscach, gdzie teren jest bardzo problematyczny i niekorzystny. Zdarza się, że jest to wówczas najlepsze rozwiązanie w niesprzyjających warunkach.

Płyta fundamentowa – cena

Bez wątpienia, wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne – tradycyjne fundamenty, czy może nowoczesne płyty fundamentowe. Osoby rozważające zastosowanie płyty fundamentowej podczas budowy swojego domu z pewnością zadają sobie pytanie – ile kosztuje płyta fundamentowa? Niestety, określenie jednoznacznej ceny za wykonanie płyty jest dość trudne. Koszt płyty fundamentowej jest bowiem uzależniony od wielu czynników. W obliczeniu orientacyjnych kosztów z pewnością pomoże kalkulator płyty fundamentowej. Wiele firm udostępnia kalkulator, który jest pomocny w oszacowaniu kosztów takiego rozwiązania.

Na cenę płyty fundamentowej wpływa wiele aspektów. Jednymi z nich są choćby region, rodzaj terenu, powierzchnia, użyte materiały, a także grubość płyty. Ostateczna kwota płyty fundamentowej będzie nieco wyższa niż w przypadku ław fundamentowych, jednak ma to związek z większą ilością materiałów użytych do wykonania takiej płyty. Na koszty poniesione w związku z wykonaniem płyty fundamentowej ma wpływ także firma, z której usług korzystamy. Nie da się ukryć, że wybór dobrego wykonawcy ma wpływ na przebieg budowy oraz koszty poniesione w związku z nią. Porównując oba rozwiązania można stwierdzić, że wybór płyty fundamentowej jest niezwykle opłacalną i korzystną decyzją – zarówno pod względem wydatków, jak i czasu oraz jakości.

Poprzedni wpis | Następny wpis