Powierzchnia netto – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Jeśli planujesz budowę domu, to z pewnością natrafiłeś w dokumentach na pojęcie powierzchni netto budynku. Zdarza się, że część osób nie do końca ma wiedzę, jaka jest właściwa definicja powierzchni netto oaz nie zna różnicy między powierzchnią netto a powierzchnią użytkową. Tymczasem są to jedne z kluczowych pojęć, które znajdują zastosowanie w wielu dokumentach budowlanych. Sprawdź, czym różnią się od siebie powyższe pojęcia oraz jak prawidłowo obliczyć powierzchnię netto swojego domu.

Powierzchnia netto – definicja

Z pewnością większość osób spotkała się gdzieś z pojęciem powierzchni netto. Zdarza się jednak, że nie do końca mamy pewność co to jest powierzchnia netto i jaka jest jej prawidłowa definicja. Powierzchnię netto budynku określamy zgodnie z normą PN-ISO 9836: 1997 Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.

Powierzchnią netto budynku jest powierzchnia, która jest ogrodzona powierzchniami zamykającymi, przy czym obliczenia te wykonuje się w pomieszczeniach w stanie wykończonym na poziomie podłogi. Powierzchnia netto budynku to przestrzeń użytkowa liczona po obwodzie wewnętrznym wszystkich pomieszczeń budynku. Do powierzchni netto wliczamy elementy nadające się do demontażu, takie jak ścianki działowe, kanały oraz elementy zewnętrzne: balkony, loggie, podcienie. Nie wliczamy natomiast ścian konstrukcyjnych, strychów nieużytkowych, antresoli, listew przypodłogowych, progów, otworów drzwiowych i okiennych, a także nisz w elementach zamykających. Warto również wspomnieć, że norma  powierzchni netto nie przewiduje doliczania tarasów zlokalizowanych na linii gruntu.

Jak obliczyć powierzchnię netto budynku?

Obliczenie powierzchni netto wykonuje się dla domu lub lokalu użytkowego na poziomie podłogi, oraz w stanie wykończonym. Powierzchnię netto budynku wyznacza się oddzielnie dla każdej kondygnacji. Należy pamiętać, że jeżeli w obrębie jednej kondygnacji znajdują się pomieszczenia o różnych wysokościach, to dla każdej wysokości należy oddzielnie wykonać obliczenia powierzchni netto. Pole powierzchni poziomych oblicza się zgodnie z rzeczywistymi wymiarami. Pola płaszczyzn nachylonych wyznacza się natomiast na podstawie wymiarów ich rzutu poziomego. Powierzchnię netto powinno określać się w zaokrągleniu do 2 miejsc po przecinku.

Powierzchnia netto a powierzchnia użytkowa

Wiele osób ma często problem z rozróżnieniem definicji powierzchni użytkowej od powierzchni netto. Dokładne rozporządzenia na temat obliczania powierzchni użytkowej zawarte są w normie PN-ISO 9836:1997. Powierzchnia użytkowa budynku to innymi słowy łączny metraż wszystkich pomieszczeń budynku w stanie wykończonym (z warstwą tynku). Warto podkreślić, że składa się ona z powierzchni podstawowej (pokoje dzienne, sypialnie) i powierzchni pomocniczej (kuchnie, spiżarnie, łazienki, korytarze, klatki schodowe, pralnie, pomieszczania gospodarcze). Należy dodać, że do powierzchni użytkowej nie wlicza się: garaży, pomieszczeń technicznych, kotłowni, nieużytkowych strychów, poddaszy do późniejszej adaptacji na cele mieszkalne, ogrodów zimowych i składzików ogrodowych znajdujących się poza budynkiem. Sposób obliczania powierzchni użytkowej przedstawia się następująco: pomieszczenia o wysokości w świetle równej lub wyższej niż 2,2 metra są w 100% zaliczane do obliczania powierzchni użytkowej; pomieszczenia o wysokości w świetle od 1,4 metra do 2,2 metra są zaliczane w 50% do obliczania powierzchni użytkowej; pomieszczenia o wysokości w świetle poniżej 1,4 metra lub o skosach poniżej tej wysokości nie są w ogóle wliczane do powierzchni użytkowej budynku.

Powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych poszczególnych pomieszczeń, natomiast powierzchnia netto to powierzchnia całego domu i jego elementów, bez konstrukcji. W związku z tym, w porównaniu z powierzchnią użytkową powierzchnia netto jest większa, gdyż wlicza się do niej dodatkowe elementy, które można zdemontować. Należy dodać, że wartość netto nie obejmuje konstrukcji całego budynku ani drzwi i okien.

Poprzedni wpis | Następny wpis