Projekt domu z dachem dwuspadowym czy czterospadowym – jaki rodzaj dachu wybrać?

Poszukując wymarzonego projektu domu należy zwrócić uwagę na rodzaj dachu jaki chcemy mieć w swojej posiadłości. Mamy do wyboru projekty domów z dachem dwuspadowym, a także projekty domów z dachem czterospadowym. Sprawdź koniecznie, na co zwrócić uwagę przy wyborze dachu oraz na który projekt warto się zdecydować!

Projekt domu z dachem dwuspadowym – na co zwrócić uwagę?

Dach dwuspadowy to dach o dwóch połaciach przecinających się w kalenicy. O popularności domów z dachem dwuspadowym decyduje to, że ze względu na ich nieskomplikowaną konstrukcję są szybsze i tańsze w budowie. Przykrycie domu dachem dwuspadowym powoduje, że pomieszczenia na poddaszu mają zazwyczaj jeden skos, dzięki czemu są przestronne i ustawne, co pozwala inwestorowi na ciekawe aranżacje poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu, poddasze jest ustawne i zapewnia optymalną ilość miejsca do urządzenia dodatkowych pokoi. Jeśli zależy nam na domu z użytkowym poddaszem, to warto zastanowić się nad wyborem projektu domu z dachem dwuspadowym.

Projekt domu z dachem dwuspadowym jest ponadczasową i nieskomplikowaną inwestycją, na którą decyduje się wiele osób. Domy z dachem dwuspadowym to najpowszechniejszy wybór w Polsce, który doskonale łączy funkcjonalność z estetyką i ekonomią. Dwie przeciwległe połacie dachu zwieńczone kalenicą na samym szczycie okazują się genialnie prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Inwestorzy mają do wyboru projekty domów z dachem dwuspadowym w stylu tradycyjnym i nowoczesnym – do wyboru wersje z garażem lub bez. Dzięki swojej nieskomplikowanej konstrukcji, projekty z tej serii świetnie wpisują się w kierunek zrównoważonego budownictwa.

Zalety nowoczesnych projektów domów z dwuspadowym dachem

Powodów, aby zdecydować się na projekt domu z dachem dwuspadowym jest bardzo wiele. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i to nie tylko pod względem ekonomicznym. Konstrukcja tego rodzaju jest stosunkowo prosta, a brak złamań powoduje, że okaże się także jednym z najtańszych rozwiązań. Dzięki temu, że są one bardzo popularne, na rynku jest duża różnorodność tego rodzaju dachów. Do wyboru są dachy symetryczne, jak również nieco bardziej nowoczesne i innowacyjne o niesymetrycznym kształcie.

Nowoczesne projekty domów z dachem dwuspadowym dają możliwość umieszczenia na poddaszu dużych, balkonowych okien nie tylko w ścianach szczytowych. W takich budynkach zazwyczaj stosuje się modną, surową i industrialną blachę, która sprawia, że dom wygląda niezwykle nowocześnie. Zwykle elewacja takich domów posiada nowoczesne wykończenie w postaci drewnianej okładziny, która koresponduje z np. betonem architektonicznym i ciemnymi ramami okien aluminiowych lub PCV pokrytych nowoczesną okleiną od strony zewnętrznej. Dach – w nowoczesnych projektach domów jest dwuspadowy i ma szarą kolorystykę (zaczynając od jasnych szarości, kończąc na głębokich grafitach i czerniach). Projekty domów dwuspadowych pozwalają również na ciekawe aranżacje pomieszczeń na poddaszu oraz na łatwe odprowadzenie wody i śniegu. Tradycjonalistom spodoba się symetryczny dach dwuspadowy, osobom otwartym na innowacje – niesymetryczny dach dwupołaciowy.

Projekt domu z dachem czterospadowym – co warto wiedzieć?

Projekty domów z dachem czterospadowym odznaczają się tym, że są zawsze modne. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo funkcjonalne i stylowe. Dachy tego typu nadają obiektom niezwykle efektownego wyglądu. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny, dach czterospadowy daje duże możliwości wyboru projektu. Dachy czterospadowe można często spotkać w budynkach parterowych – nadają im one elegancji i są o wiele bardziej praktyczne. Czterospadowe dachy są równie chętnie stosowane w planach budynków z poddaszem użytkowym oraz piętrowych. Domy z dachem czterospadowym to doskonałe rozwiązanie, które spodoba się osobom lubiącym swego rodzaju symetrię i lekkość.

Domy mieszkalne posiadające czterospadowy dach bardzo często nawiązują do architektury szlacheckich dworków. Warto wspomnieć, że w domach z dachem czterospadowym powierzchnia użytkowa na poddaszu jest zazwyczaj mniejsza niż w tych z dachem dwuspadowym. Zaletą zadaszenia czterospadowego jest to, że znakomicie odprowadza ono wodę deszczową. Zapewnia to niski poziom wilgotności budynku, gdyż śnieg czy woda deszczowa nie zalegają na powierzchni dachu, a swobodnie spływają po jego połaciach.

 

 

Poprzedni wpis | Następny wpis