Przygotowania do budowy – zwróć na to uwagę!

 

Budowa własnego domu to niezwykle ambitne i wymagające przedsięwzięcie. Podczas jego realizacji inwestor musi podjąć szereg strategicznych decyzji, pamiętając jednocześnie o przestrzeganiu wszystkich wymaganych prawnie formalności. Na szczęście cały ten proces możesz sobie znacząco uprościć, tworząc podręczną listę zadań. Dzisiaj pokażemy Ci, jak ją skonstruować w taki sposób, by nie przeoczyć żadnej ważnej kwestii związanej z budową swojej nieruchomości.

Zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Gdy kupujesz swoją działkę budowlaną, niezbędne jest przeanalizowanie dotyczącego jej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Znajdziesz w nim szereg informacji dotyczących przyszłego rozwoju regionu, w którym znajduje się Twój grunt, a także szczegółowe wytyczne bezpośrednio wpływające na to, jak powinien wyglądać projekt Twojego domu.

Przestrzegając zaleceń zawartych w MPZP, będziesz mieć pewność, że otrzymasz pozwolenie na budowę nieruchomości, a podczas realizacji inwestycji nie spotkają Cię żadne przykre niespodzianki natury prawnej.

Co ciekawe, MPZP zawiera także dane dotyczące zabudowań znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Twojej działki. Pomoże to uchronić się przed budową w miejscu, w którym za kilka lat powstanie hałaśliwa droga szybkiego ruchu lub otworzony zostanie zakład przemysłowy emitujący szkodliwe zapachy.

Dokumenty dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (uchwały i załączniki graficzne), są dostępne online na stronach BIP urzędów miasta i gmin. Możesz je przeczytać i obejrzeć bezpłatnie. Odpłatne są natomiast wypisy i wyrysy z MPZP, za których wydanie należy uiścić opłatę skarbową.

Pamiętaj, że jeśli Twoja działka znajduje się w obrębie, który nie ma ustanowionego miejscowego planu zagospodarowania przestrzenneg, możesz złożyć wniosek o uchwalenie planu miejscowego. Taka usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty poniesiesz tylko wtedy, gdy realizacja będzie wymagała uczestnictwa pełnomocnika.

Wybierz odpowiedni projekt architektoniczny

Kolejnym z dylematów, który będzie na Ciebie czekać podczas przygotowywania się do budowy domu, jest przygotowanie mapy do celów projektowych oraz wybór samego projektu architektonicznego. Do sporządzenia mapy konieczne będzie wezwanie geodety, a sam dokument musi zawierać informacje dotyczące linii rozgraniczających tereny, linii zabudowy, osi dróg i ulic oraz usytuowanie zieleni wysokiej.

W oparciu o mapę do celów projektowych możliwe będzie sporządzenie samego projektu architektonicznego. W zależności od Twoich potrzeb możesz zlecić jego stworzenie wykwalifikowanemu architektowi lub wybrać jeden z wielu gotowych projektów na takich stronach jak Extradom, HomeKoncept czy Archon.

Zatrudnianie biura architektonicznego do stworzenia indywidualnego projektu jest stosunkowo drogie, natomiast mamy pewność, że projekt zostanie w 100% dopasowany do potrzeb Twojej rodziny. Dużym plusem jest także indywidualne podejście architekta oraz opieka nad procesem projektowo-budowlanym. Wybór projektu gotowego to szybsza alternatywa, która zapoznać się z wstępnymi kalkulacjami kosztów budowy danego projektu. Niestety dostępne do zakupienia w internecie projekty często pozostawiają wiele do życzenia i zmuszają inwestora do ich czasochłonnej i zaskakująco kosztownej adaptacji. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym planujemy zakupić gotowy projekt, aby ustrzec się przed finansowymi niespodziankami.

Osoby, które zdecydują się na wybór technologii SYSTEM 3E, mogą skorzystać z bogatego asortymentu projektów architektonicznych, które zostały opracowane z myślą o budowie domów z perlitu. Wybór projektu z portfolio DOM 3E gwarantuje szybki proces projektowy oraz adaptacji do technologii. Na życzenie klienta realizowane są także projekty autorskie w oparciu o technologię 3E.  Przykładowe projekty domów w SYSTEM 3E znajdziesz w tym miejscu [tu link do zakładki projekty]

Wykonaj kosztorys inwestycji

Nawet jeśli nie planujesz finansowania budowy domu przy pomocy kredytu hipotecznego, to i tak niezbędne będzie wykonanie dokładnego kosztorysu budowlanego. Pomoże Ci on przygotować odpowiedni budżet do realizacji całej inwestycji, eliminując tym samym ryzyko przestoju prac, spowodowane brakiem płynności finansowej.

Kosztorys musi być jednak aktualny, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy, ceny materiałów budowlanych znacząco zdrożały. Dlatego też, jeśli zależy Ci na jak najdokładniejszym oszacowaniu łącznego kosztu budowy domu, to niezbędne może okazać się zaktualizowanie i ponowne przeliczenie wykonanego wcześniej kosztorysu.

Najważniejsze są detale, czyli kosztorysowanie w DOM 3E

W trosce o Twój komfort, w DOM 3E kosztorysujemy budowę na dwóch etapach. Kosztorys wstępny pojawia się na początku, gdy klient rozpoczyna rozmowę z Doradcą technicznym.  Wycena ta jest oparta o dokumentacje i projekt przesłany przez Klienta. Po tym etapie pojawia się element optymalizacji kosztowej – doradca techniczny DOM 3E analizuje z klientem pozycje w kosztorysie i omawia ich zasadność. Ostatni etap kosztorysowania to tzw. kosztorys po adaptacji, który tworzony jest na podstawie adaptacji projektu architektonicznego do technologii SYSTEM 3E. Jest on także załącznikiem do umowy o roboty budowlane.

Uzyskaj wszystkie niezbędne pozwolenia

Zanim jeszcze ekipa budowlana wbije swój szpadel w ziemię, niezbędne będzie zebranie wszystkich wymaganych prawnie dokumentów i pozwoleń. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest pozwolenie na budowę, zgodnie z którym przebiegać będzie cała inwestycja. Ubiegać się o nie można w lokalnym oddziale starostwa powiatowego lub urzędzie wojewódzkim. Możliwe jest także złożenie wniosku (PB-1) drogą elektroniczną.

W celu otrzymania pozwolenia trzeba uzyskać wypis z MPZP lub wystąpić o decyzję dotyczącą Warunków Zabudowy (w przypadku, gdy dany grunt nie jest objęty MPZP). Konieczne jest także dostarczenie kopii projektu architektonicznego oraz zaświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wybierz dobrą ekipę budowlaną

Ostatnim krokiem jest wybór samych fachowców. Temu zadaniu należy poświęcić szczególną uwagę, ponieważ to właśnie od umiejętności pracowników branży budowlanej oraz nadzoru kierownika budowy zależeć będzie nie tylko końcowy efekt inwestycji, ale także Twój spokój ducha. Przed zakontraktowaniem ekipy powinno się wnikliwie sprawdzić jej doświadczenie oraz poprosić o referencje od poprzednich klientów.

W DOM 3E budujemy kompleksowo od A do Z. Zajmujemy się każdym detalem od momentu wyboru technologii budowy SYSTEM 3E, wsparciem przy wyborze projektu architektonicznego, przez uzyskanie pozwoleń na budowę, aż po realizację do stanu deweloperskiego. Niekiedy na specjalne życzenia klienta robimy krok dalej, projektując przestrzeń zieloną, która otacza dom.

Z doświadczenia wiemy, jak zwiły i trudny jest proces budowy wymarzonego domu, dlatego gwarantujemy, że zespół ekspertów DOM 3E skutecznie i kompleksowo przeprowadzi Cię przez etapy budowy Twojego wymarzonego domu.

 

Poprzedni wpis | Następny wpis