Stan surowy – co obejmuje ten etap budowy?

Budowa domu to proces wieloetapowy, który realizuje się krok po kroku. Stan surowy to jeden z etapów budowy domu. Z pewnością większość osób, które przymierzają się do budowy spotkały się z tym pojęciem. Zdarza się jednak, że nie zawsze wiemy, co dokładnie składa się na tę fazę budowy. Podpowiadamy, jakich błędów uniknąć i na co zwrócić uwagę w tym stadium naszej inwestycji.

Co to jest stan surowy?

Stan surowy to faza budowa, która jest poprzedzona etapem stanu zerowego, który obejmuje wykonanie poziomu podłogi parteru. Jest to termin powszechnie używany, jednak nie ma w budownictwie oficjalnej, prawnie obowiązującej definicji stanu surowego. Warto zatem dokładnie określić w umowie kupna, co poszczególna faza budowy powinna zawierać. Stan surowy określa nam stopień zaawansowania realizacji nieruchomości. Warto zauważyć, że dom w stanie surowym ma wyraźną konstrukcję, a postępy w jego trakcie są najbardziej widoczne.

Wyróżnia się stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty. Stan surowy otwarty oznacza wykonanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej, ścian nośnych i działowych, stropów, schodów oraz dachu. Stan surowy zamknięty poza wyżej wymienionymi elementami oznacza wykonanie okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej. Przyjmuje się, że budowa domu do stanu surowego zamkniętego trwa średnio 3-6 miesięcy.

Co wchodzi w zakres domu w stanie surowym?

Stan surowy otwarty to stan poprzedzający stan surowy zamknięty, następujący po doprowadzeniu domu do stanu zerowego, gdy wykonane są między innymi fundamenty. Na tym etapie budowy nasz dom ma już wspomniane fundamenty, a także ściany, kominy i dach. Jeśli jest podpiwniczony, ma także ściany piwnic i strop nad piwnicą. To stadium realizacji budynku obejmuje wymurowanie ścian i kominów; wykonanie stropów; wybetonowanie schodów żelbetowych; zrobienie więźby dachowej; ułożenie wstępnego pokrycia z papy.

Kolejnym stadium budowy domu jest stan surowy zamknięty. Na tym etapie nie jest jeszcze możliwa przeprowadzka, ale z pewnością przybliża nas on do zakończenia budowy. Dom w stanie surowym zamkniętym posiada już dach, kompletną konstrukcję nośną, drzwi zewnętrzne, a nawet okna. Oznacza to więc, że jest odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, czyli chociażby opadami śniegu i deszczu. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego w ciągu jednego sezonu. Wówczas nie będzie potrzeby, aby wykonywać dodatkowe prace zabezpieczające budynek przed opadami śniegu czy mrozem.

Budowa domu w stanie surowym – koszt

Na ostateczny koszt budowy domu ma wpływ wiele elementów. Przymierzając się do budowy domu warto mieć na uwadze, że na koszt budowy domu składa się 60 proc. kosztów materiałów, 20 proc. kosztów transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu oraz 10-20 proc. wydatków na robociznę. Trudno określić dokładną kwotę potrzebną do wybudowania domu w stanie surowym. Oczywiście można zamówić w tym celu profesjonalny kosztorys lub wstępnie oszacować koszty związane z naszą inwestycją. Szacuje się, że koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego wynosi około 150-200 tys. zł w przypadku domu o powierzchni 100 m2.

Stan surowy a stan deweloperski

Z pewnością każdy z nas spotkał się z pojęciem stanu deweloperskiego nieruchomości. Zdarza się jednak, że nie do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. Warto poznać definicję tego etapu budowy, a także różnice pomiędzy stanem surowym.

Stan deweloperski domu jest kolejnym etapem budowy polegającym na wstępnym wykończeniu pomieszczeń. W nieruchomościach w stanie deweloperskim prace doprowadzone są do momentu, w którym można rozpocząć wykańczanie wnętrz, ale nie można w nich jeszcze zamieszkać.  Najbardziej powszechne wykończenie domu w stanie deweloperskim obejmuje: tynki w środku i na zewnątrz budynku, drzwi wejściowe do poszczególnych mieszkań, okna i parapety z dwóch stron, wylewkę podłogową, grzejniki, jak również wszystkie konieczne do mieszkania instalacje: wentylacyjną, grzewczą, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Warto podkreślić, że zarówno stan surowy zamknięty, jak i stan deweloperski budynku nie pozwalają na zamieszkanie w nim. W przeciwieństwie do stanu deweloperskiego, stan surowy nie obejmuje żadnych prac wykończeniowych budynku.

Poprzedni wpis | Następny wpis