fbpx
28.02.2022 | 4 min. czytania Pobierz PDF

Forbes: Budowle z bardzo różnych klocków

Technologia prefabrykacji cały czas się rozwija. Dostawcy prefabrykatów i firmy stosujące je w stawianych przez siebie obiektach są więc w stanie sprostać oczekiwaniom coraz większej liczby inwestorów.

Elementy 3E z naturalnego perlitu, opatentowane przez polską spółkę SYSTEM 3E, łączy się jak klocki, bez żadnej zaprawy.

Znacznej części Polaków prefabrykaty kojarzą się z milionami bardzo podobnych do siebie mieszkań i bloków z tzw. wielkiej płyty, postawionych w najlepszych czasach epoki Edwarda Gierka. Dzisiaj takie skojarzenia stają się coraz bardziej błędne, gdyż technologia prefabrykacji nieprawdopodobnie się rozwinęła, bazując na rozwiązaniach od lat dopracowywanych w USA, Niemczech, Japonii czy Skandynawii. Z prefabrykatów mogą dzisiaj powstawać nawet oryginalne, nietuzinkowe projekty, czego dowodem może być choćby zbudowany właśnie na gdańskiej Zaspie pięciokondygnacyjny budynek @Home z kilkudziesięcioma mieszkaniami przeznaczonymi pod długoterminowy wynajem.

Stojąca za tą inwestycją spółka operatorska utworzona przy udziale Olivia Business Centre, największego projektu biurowo-rekreacyjnego w północnej Polsce, przygotowała ją z myślą o aktywnych zawodowo osobach poszukujących wysokiego standardu mieszkań.

Nowoczesne projekty

Dlatego m.in. reprezentacyjną strefę wejścia do budynku, jego elewację i przestrzenie wspólne zdobią grafiki wywodzącego się z Gdańska, uznanego w Polsce i na świecie artysty muralisty, malarza, rzeźbiarza, twórcy instalacji artystycznych – Seikona.

Każdy z funkcjonalnie zaprojektowanych lokali @Home będzie ponadto w pełni wyposażony i umeblowany. Za wystrój wnętrz i części wspólnych odpowiedzialna jest pracownia Design Anatomy – jej architekci postawili na oryginalny design i komfort. To w praktyce np. posadzki i fragmenty ścian w ciepłym kolorze drewna zestawiane z naturalnym betonem i bielą ścian, obszerne okna z szerokimi parapetami w formie siedzisk z poduchami, zielony taras na dachu budynku i tarasy znajdujące się na pośrednich kondygnacjach z meblami ogrodowymi przeznaczone do użytku przez wszystkich najemców.

– @Home przy tym – co tutaj najważniejsze – powstał przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań w technologii budownictwa modułowego. Dzięki temu prace przy budowie budynku wraz z halą garażową trwały rok. W tradycyjnej technologii oddanie w takim czasie pięciokondygnacyjnego budynku byłoby bardzo trudne do osiągnięcia – mówi Wojciech Pawełkowski, dyrektor działu zarządzania projektami budowlanymi inwestora Olivii Centre.

Jego zdaniem technologia prefabrykacji zastosowana w budowie @Home przyniosła też ogromne korzyści środowisku. – Ilość odpadów budowlanych i tzw. ślad węglowy były niższe nawet o 90 proc. w porównaniu z podobnej wielkości inwestycją zrealizowaną w tradycyjnej technologii – dodaje.

@Home nie jest jedynym dowodem na to, że w Polsce z prefabrykatów powstają już nietuzinkowe obiekty. W Łodzi, na wschodnim końcu ul. Tuwima, spółka HREIT rozpoczęła niedawno budowę bardzo dużego budynku z betonowych prefabrykatów, w którym powstanie ponad 870 mieszkań.

Jego bryłę będzie wyróżniać pięć szesnastokondygnacyjnych wież mieszkalnych o wysokości ponad 40 metrów. Na ich najwyższych piętrach znajdować się będą dwupoziomowe lokale z dużymi przeszkleniami. Na dachu hal garażowych pomiędzy wieżami zaprojektowano też cztery ogrody tematyczne.

W pierwszym etapie inwestycji powstanie blisko 300 mieszkań. Całość ma być zrealizowana w ciągu dwóch lat. To doskonały wynik, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia.

Nowa technologia przynosi zyski

Technologia prefabrykacji została również dostrzeżona przez spółki samorządowe i działające w ramach rządowych projektów. Dlatego np. poznański Pekabex postawił w ubiegłym roku dla PFR Nieruchomości osiedle z prefabrykatów przy ulicy Okólnej w Toruniu.

Ta budowa wystartowała w październiku 2020 roku. Montaż ośmiu czterokondygnacyjnych budynków z 320 mieszkaniami zakończył się w połowie sierpnia – zaledwie po 40 tygodniach prowadzonych robót. Potem – do końca roku – Pekabex skupiał się na pracach wykończeniowych w ostatnich dwóch blokach oraz zagospodarowaniu terenów zewnętrznych, czyli np. sadzeniu drzew i krzewów, pracach przy powierzchniach utwardzonych oraz montażu lamp.

Spółka PFR Nieruchomości jest bardzo zadowolona z technologii prefabrykatów. Innowacyjna technologia wpływa na zmniejszenie śladu węglowego i zwiększa bezpieczeństwo na placu budowy, a także bardzo usprawnia proces realizacji. Umożliwia precyzyjną kontrolę jakości wykonywanych elementów i znacząco skraca czas budowy – o około 30 proc. względem założeń realizowanych w tradycyjnych technologiach.

Rozwój technologii prefabrykatów prowadzi do coraz szerszego ich zastosowania w przeróżnych inwestycjach budowlanych. Dodajmy, że jej świat nie kończy się na prefabrykacji betonowej jak w powyższych przykładach. Rozwijają się również technologie prefabrykacji drewnianej lub aluminiowej.

Poza tym pomysły i rozwiązania powstałe w obszarze prefabrykacji są nadal twórczo rozwijane, czego przykładem jest np. pomysł spółki SYSTEM 3E. Jej prezesem jest Dariusz Lewandowski, który wcześniej zarządzał polskim oddziałem Red Bulla oraz koncernu TATA, a ambasadorem marki i udziałowcem Grzegorz Krychowiak – znany polski piłkarz.

System 3E stworzył pionierską technologię budowy domów na bazie opatentowanych elementów 3E z naturalnego perlitu, czyli skały wulkanicznej. Elementy 3E są czymś w rodzaju twórczego skrzyżowania pustaka i klocka LEGO – łączą się bez zaprawy czy kleju, na zasadzie metody „klik-klik”. Cały proces budowy z nich przypomina więc konstruowanie ścian z plastikowych klocków. Autorska technologia SYSTEM 3E pozwala na wzniesienie 1 mkw. ściany w zaledwie 4,5 minuty.

Technologia prefabrykacji naprawdę może nas w nieodległej przyszłości jeszcze nieraz bardzo zaskoczyć.

Artykuł dostępny na www.forbes.pl

Prasa

28.02.2022 | 4 min. czytania

Forbes: Klimatyczna rewolucja w budownictwie

W najbliższych latach o konkurencyjności nieruchomości decydować będzie ich wpływ na środowisko, a konkretnie… zerowy wpływ. Inwestorzy i zarządzający budynkami już teraz mierzą ich ślad węglowy oraz szukają technologii, które pozwalają zmniejszyć ryzyko klimatyczne.

Więcej +
28.02.2022 | 4 min czytania

Forbes: Budowle z bardzo różnych klocków

Technologia prefabrykacji cały czas się rozwija. Dostawcy prefabrykatów i firmy stosujące je w stawianych przez siebie obiektach są więc w stanie sprostać oczekiwaniom coraz większej liczby inwestorów.

Więcej +

Pisali o nas

Pisali o nas

| min. czytania Pobierz PDF

Budujemy w zgodzie z EKO