fbpx
27.04.2019 | 3 min. czytania Pobierz PDF

Forbes: SYSTEM 3E. Domy jak z klocków Lego

W Radomsku powstała technologia, dzięki której można budować domy z elementów łączonych bez zaprawy murarskiej. Takie, których nawet nie trzeba docieplać. Technologia może zmienić branżę budowlaną – uwierzył w nią fundusz zarządzający 200 mln złotych.

Dariusz Lewandowski, prezes ARIA, wierzy w biznesowy potencjał „klocków” SYSTEM 3E. Widzi w nich dowód transferu wiedzy do gospodarki.

To będzie 20 domów z czterema pokojami na piętrze, kuchnią i salonem na parterze, a także garażem. W sumie 163 metry kwadratowe dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. Osiedle Leśna Awangarda powstaje w mazowieckim Lipkowie, z dala od warszawskiego zgiełku oraz smogu, bo w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Nie byłoby w tej inwestycji nic nadzwyczajnego, gdyby nie sposób, w jaki te jednorodzinne domy buduje Kampinos Development. Należąca do spółki inwestycyjnej Aria firma stawia bowiem ich ściany z bloków przypominających wielkie klocki Lego, które łączone są dzięki wypustkom i odpowiadającym im gniazdom, tyle że nie okrągłym, ale podłużnym. W dodatku ich boki są „złamane” pod kątem, który tak zwiększa siłę tarcia, że „klocki” same się kotwiczą (klinują) w ścianie domu.

Domy jak z Lego

Zbędna staje się zaprawa murarska, uszczelnianie, docieplanie. Ściany stawia się łatwo i szybko, można to zrobić nawet w jeden dzień, oszczędzając na roboczogodzinach stanowiących zwykle największą pozycję w kosztorysie budynku. „Klocki” wykonane są z wulkanicznej skały zwanej perlitem, która ma świetne właściwości termoizolacyjne. Nie rozwijają się też na niej pleśnie i grzyby, więc jako naturalny materiał budowlany jest bezpieczna dla alergików i astmatyków.

„Klocki” dostarcza fabryka spółki System 3E z Radomska, również należącej do Arii. Prezes tego funduszu i zarazem spółki SYSTEM 3E Dariusz Lewandowski swoją technologię określa jako przełomową w budownictwie. Opatentował ją m.in. w USA. Chce zdobyć klientów w Kalifornii, gdzie jesienią 2018 roku podpisał umowę z inwestycyjną firmą Shoreline Partners z San Diego. Gary Shields, ekspert tej firmy, cytowany przez „Puls Biznesu”, stwierdził, że choć trafiały do niego różne projekty budowlane, to żaden nie zrobił na nim takiego wrażenia jak SYSTEM 3E. Potrójne „E” ma oznaczać, że jest on jednocześnie ekonomiczny, energooszczędny i ekologiczny.

Domy z klocków

– Mamy jedyną na świecie bezspoinową technologię budowlaną, której można użyć o każdej porze roku i w każdej strefie klimatycznej – mówi Lewandowski. Osiedle, które buduje pod Warszawą Kampinos Development, pokazuje realne, komercyjne zastosowanie systemu.

– Jest też przykładem skutecznego transferu wiedzy do gospodarki, przecząc opinii, że w Polsce nie jest on możliwy – przekonuje Lewandowski.

Ostatnio takie przekonanie utrwalało fiasko komercjalizacji polskiego grafenu, który miał szansę podbić światową branżę elektroniczną. Z uruchomieniem przemysłowej produkcji tego supermateriału nie poradziła sobie spółka Nano Carbon.

Tymczasem eksperci SYSTEM 3E objeżdżają ze swą technologią największe na świecie targi budowlane w Dubaju, Singapurze, Las Vegas. Sądzą, że na tych rynkach, a także w Korei Południowej i RPA, gdzie gościli na zaproszenie tamtejszego ministra budownictwa, najszybciej znajdą licencjobiorców.

Artykuł dostępny na www.forbes.pl

Prasa

28.02.2022 | 4 min. czytania

Forbes: Klimatyczna rewolucja w budownictwie

W najbliższych latach o konkurencyjności nieruchomości decydować będzie ich wpływ na środowisko, a konkretnie… zerowy wpływ. Inwestorzy i zarządzający budynkami już teraz mierzą ich ślad węglowy oraz szukają technologii, które pozwalają zmniejszyć ryzyko klimatyczne.

Więcej +
27.04.2019 | 3 min czytania

Forbes: SYSTEM 3E. Domy jak z klocków Lego

W Radomsku powstała technologia, dzięki której można budować domy z elementów łączonych bez zaprawy murarskiej. Takie, których nawet nie trzeba docieplać. Technologia może zmienić branżę budowlaną – uwierzył w nią fundusz zarządzający 200 mln złotych.

Więcej +

Pisali o nas

Pisali o nas

| min. czytania Pobierz PDF

Budujemy w zgodzie z EKO