fbpx
25.10.2018 | 5 min. czytania Pobierz PDF

Puls Biznesu: Polska rewolucja w światowym budownictwie

Dzisiaj ważny dzień dla branży budowlanej. W Radomsku rusza fabryka technologii SYSTEM 3E, opartej na polskim, unikalnym i precyzyjnym produkcie – elementach 3E z perlitu. – Budowanie jeszcze nigdy nie było tak proste – mówią jej twórcy.

Perlit to niezwykły minerał wulkaniczny wydobywany metodą odkrywkową. Wykonane z niego, odpowiednio wyprofilowane, elementy 3E pozwalają wznosić ściany bez konieczności stosowania zaprawy i docieplenia – wystarczy po prostu nałożyć jeden na drugi. Elementy 3E łączą się za zasadzie klinowania (nawiązując do stożka Morse’a).

– Technologia SYSTEM 3E, która powstała na bazie zderzenia zaawansowanej wiedzy technicznej, chemicznej i matematycznej, zmienia istniejące od wielu lat paradygmaty budownictwa – podkreśla Dariusz Lewandowski, prezes firmy inwestycyjnej ARIA, która rozwija SYSTEM 3E.

Uruchamiana w Radomsku, w pełni zautomatyzowana fabryka, ma potencjał do produkcji 1 mln elementów 3E z perlitu rocznie. Oznacza to możliwość budowy tysiąca domów każdego roku. Co istotne, zakład nie emituje żadnych szkodliwych substancji. A sam produkt jest ekologiczny, energooszczędny i ekonomiczny. Stąd właśnie wywodzi się nazwa technologii „3E”.

Z wizją i strategią

Fabryka elementów 3E to duży sukces polskiej branży budowlanej, w której niełatwo o przykłady udanego transferu wiedzy do biznesu. Jak trudna i żmudna jest to droga, pokazuje chociażby pierwsza próba wykorzystania perlitu w budownictwie – rozpoczęta siedem lat temu i zakończona fiaskiem. Powodów było wiele: zabrakło przygotowania biznesowego, doświadczenia w zarządzaniu i wdrażaniu nowoczesnego procesu technologicznego. O porażce przesądziło też niedopracowanie linii produkcyjnej i samego produktu czy wreszcie brak strategii sprzedażowej czy marketingowej.

Wszystko wskazywało wówczas na to, że technologia albo nigdy nie zostanie wdrożona, albo opatentuje ją zagraniczny inwestor, który odkupi efekty niewdrożonych do praktyki biznesowej prac, co niestety często w Polsce ma miejsce. Szczęśliwie, rozwiązaniami na bazie perlitu zainteresowali się eksperci z ARIA. I zaczęli działać – tym razem skutecznie. W ciągu dwóch lat powstał zespół doświadczonych naukowców i inżynierów. W nowej fabryce opracowano zautomatyzowany proces produkcyjny i udoskonalono recepturę produktu, co pozwoliło na uzyskanie niezbędnych pozwoleń i certyfikatów. Powstała też przemyślana strategia sprzedażowa, marketingowa, ekspansji zagranicznej i prac R&D. A co w tej historii najważniejsze – udało się ochronić patenty w zakresie mieszanki, kształtu i sposobu łączenia elementów z perlitu.

SYSTEM 3E można już stosować w praktyce. Ma on szansę okazać się najszybszym i najprostszym sposobem na wznoszenie ścian – w ciągu jednego dnia roboczego, bez konieczności zatrudniania wykwalifikowanych ekip budowlanych. Ponadto, technologia nie wymaga stosowania zaprawy murarskiej i docieplenia styropianem, co pozwala zaoszczędzić na materiałach. Dzięki perlitowi, ściany wzniesione w SYSTEMIE 3E wykazują doskonałe właściwości termo- i dźwiękoizolacyjne. Chronią przed rozwojem pleśni i grzybów. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób cierpiących na alergię i astmę. Są trwałe i wytrzymałe na ściskanie.

Innowacje w budownictwie

SYSTEM 3E to niewątpliwie duży krok do przodu w branży budowlanej, głodnej innowacyjnych rozwiązań. A, jak przekonuje Roman Jakubowski, dyrektor Unihouse, wykorzystanie zaawansowanych technologii jest nieuniknione, jeśli chce się działać na dużą skalę. Pozwala bowiem przyspieszyć i usprawnić każdy proces. Systematyzacja działań, mniejsze prawdopodobieństwo błędu, a także lepsza jakość – to kolejne zalety nowoczesnych rozwiązań.

– Wprawdzie nowa technologia na ogół na początku jest droższa, ale przy masowej skali jej koszt maleje. Dlatego, na innowacje stać na ogół dużych graczy, którzy stale budują przewagę konkurencyjną – twierdzi Roman Jakubowski.

Krzysztof Wypych, dyrektor handlowy Velux Polska, zwraca uwagę, że nowe technologie w budownictwie można rozpatrywać w dwóch perspektywach: innowacyjności materiału budowlanego oraz zastosowania hi-tech w procesach produkcyjnych.

– Ostatnio, wielu inwestorów przesuwa lub wręcz rezygnuje z budowy domu, ponieważ coraz trudniej znaleźć wolne terminy u firm usługowo-wykonawczych. Zatem bardzo zasadne jest rozwijanie nowoczesnych produktów ułatwiających i przyspieszających pracę fachowców. Innym, ciekawym obszarem jest zastosowanie nowych technologii podnoszących komfort użytkowników – tłumaczy Krzysztof Wypych.

Dodaje on, że robotyzacja i automatyzacja wchodzi wielkimi krokami do branży budowlanej, ale mamy jeszcze duży potencjał do rozwoju, aby wyrównać poziom z takimi sektorami jak motoryzacyjny lub farmaceutyczny.

Burzliwa historia ze szczęśliwym finałem

DARIUSZ LEWANDOWSKI, CEO SYSTEM 3E

Wdrożona przez nas technologia zmienia istniejące od stuleci paradygmaty budownictwa. Niespotykane rozwiązania potrzebują niespotykanie kompetentnych zespołów. Stworzyliśmy taki zespół: merytoryczny, kreatywny, odważny. Liczba przeszkód, które stanęły nam na drodze była ogromna. Jednak zawsze wierzyliśmy w ten projekt. Zainwestowaliśmy w niego łącząc zaawansowaną wiedzę z zakresu fizyki, chemii oraz matematyki z doświadczeniem zróżnicowanego zespołu, którego udało się zarazić wizją zmiany świata budownictwa i konstrukcji.

KATARZYNA KOLMUS, prokurent SYSTEM 3E

Budowa biznesu od kartki papieru niesie ze sobą ogromne wyzwanie prawne. Na jednym przypadku można w praktyce zastosować regulacje dotyczące wszystkich dziedzin prawa. Począwszy od aspektów korporacyjnych i finansowych, związanych z tworzeniem umów inwestycyjnych, poprzez kwestie prawa własności przemysłowej, prawa budowlanego związane z prowadzoną inwestycją, po codzienne zagadnienia pracownicze oraz nieuniknione obszary podatkowe. W obliczu wielu przeciwności tylko nieustępliwość prowadzi do celu. Na naszej drodze spodziewamy się jeszcze wielu interesariuszy. Zarówno kibicujących naszym działaniom, jak podejmujących próby blokowania rozwoju.

GRZEGORZ BALCEROWICZ, kierownik zakładu produkcyjnego SYSTEM 3E

Najtrudniejsze było skalibrowanie linii produkcyjnej, która składa się z kilkudziesięciu różnego rodzaju urządzeń. Robiliśmy dwa kroki do przodu, by zaraz potem wykonać trzy kroki wstecz. Aby uzyskać odpowiednie właściwości elementów 3E przeprowadziliśmy kilkaset prób. Opracowaliśmy kilkadziesiąt receptur, z których — po wykonaniu badań certyfikujących — zdecydowaliśmy się na jedną. Dziś stanowi ona naszą ofertę. Teraz przed nami uruchomienie regularnej produkcji i instalacja w pełni zautomatyzowanego robota do pakowania wyrobu gotowego.

PATRYK BOLIMOWSKI, kierownik R&D i kontroli jakości SYSTEM 3E

SYSTEM 3E, podobnie jak inne technologie budowlane, wymaga pełnej certyfikacji. We współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadziliśmy badania mechaniczne, natomiast z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji badania izolacji termicznej. Wyniki potwierdziły, że nasza technologia spełnia wszelkie polskie i europejskie normy. Z Instytutu Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu uzyskaliśmy Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji nr 2311 — CPR — 90. Oznacza to, że SYSTEM 3E może bez przeszkód trafić do sprzedaży w Polsce i za granicą.

PIOTR BUDNIK, VICE CEO SYSTEM 3E

Dostrzegamy ogromny potencjał rozwoju SYSTEMU 3E za granicą. Wspólnie z Deloitte opracowaliśmy strategię wejścia na wybrane rynki, tj. Niemcy, Skandynawia i USA. Miałem okazję uczestniczyć z 3E na targach branżowych na całym świecie. Reakcja ludzi na nasz produkt od Sosnowca przez Singapur po Las Vegas jest wszędzie tak samo entuzjastyczna. Rynek amerykański ma według nas największy potencjał, ale też największe bariery regulacyjne, które chronią producentów drewna. Wyzwanie jest duże, ale też możliwe do zrealizowania.

Artykuł dostępny na www.pb.pl

Prasa

28.02.2022 | 4 min. czytania

Forbes: Klimatyczna rewolucja w budownictwie

W najbliższych latach o konkurencyjności nieruchomości decydować będzie ich wpływ na środowisko, a konkretnie… zerowy wpływ. Inwestorzy i zarządzający budynkami już teraz mierzą ich ślad węglowy oraz szukają technologii, które pozwalają zmniejszyć ryzyko klimatyczne.

Więcej +
25.10.2018 | 5 min czytania

Puls Biznesu: Polska rewolucja w światowym budownictwie

Dzisiaj ważny dzień dla branży budowlanej. W Radomsku rusza fabryka technologii SYSTEM 3E, opartej na polskim, unikalnym i precyzyjnym produkcie – elementach 3E z perlitu. – Budowanie jeszcze nigdy nie było tak proste – mówią jej twórcy.

Więcej +

Pisali o nas

Pisali o nas

| min. czytania Pobierz PDF

Budujemy w zgodzie z EKO