czym kierować się przy wyborze wykonawcy

10 cech dobrego wykonawcy. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej

Biorąc pod uwagę, że większość osób buduje dom raz w życiu, wybór wykonawcy staje się jedną z najważniejszych życiowych decyzji. A mimo to wielu inwestorów prywatnych robi to w pośpiechu, bez większej analizy. 

Jak znaleźć firmę budowlaną godną zaufania? Poniżej zebraliśmy najważniejsze punkty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy – mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję.

Pierwszy krok przed rozpoczęciem budowy domu

Czym Polacy kierują się, szukając ekipy budowlanej? Według danych Oferteo z 2022 r.:

  • 60 proc. bierze pod uwagę głównie cenę;
  • 50 proc. kieruje się opiniami o ekipie;
  • dla 44 proc. liczy się rozmowa w cztery oczy.

Z kolei z „Raportu o budowie domów w Polsce” z 2023 r. wynika, że jedną z rzeczy najczęściej zaskakujących Polaków, którzy budują dom, są koszty robocizny (71 proc. badanych). 

Na co dzień współpracujemy z wieloma wykonawcami i rozmawiamy z Inwestorami z całej Polski. Na tej podstawie postanowiliśmy podzielić się naszymi spostrzeżeniami, jeśli chodzi o to, jak znaleźć firmę budowlaną godną zaufania. Mam nadzieję, że to ułatwi wybór ekipy Budującym. - mówi Karol Wielczyk, Kierownik Działu Realizacji w DOM 3E.

Jak znaleźć firmę budowlaną godną zaufania?

Poniżej znajdziesz 10 najważniejszych cech dobrego wykonawcy, na które warto zwracać uwagę.

1. Pozytywne opinie

Gdy pytamy Klientów, gdzie szukają generalnego wykonawcy, to bardzo często okazuje się, że planowali wybrać kogoś, kto już pracował dla ich znajomych czy krewnych. - wyjaśnia Grzegorz Rak, Doradca Techniczny Klienta w DOM 3E. - Takie podejście wydaje się logiczne, ale ma też swoje wady. - zauważa. 

Pytania, jakie warto sobie zadać brzmią: czy krewni lub znajomi mieli podobny projekt, budżet i oczekiwania? Czy zależało im na kompleksowej budowie czy powierzyli ekipie wykonawczej tylko poszczególne prace? Czy Twoi znajomi wybrali gotowy projekt domu czy postawili na indywidualny projekt budowlany? Bardzo często okazuje się, że oczekiwania i potrzeby Twoich bliskich są kompletnie inne od Twoich.

Opinie rodziny i przyjaciół warto brać pod uwagę, ale tylko jako punkt wyjściowy, a nie czynnik decydujący. Warto sprawdzać też opinie on-line, pamiętając, że kilka pozytywnych recenzji w jednym tylko kanale nie musi o niczym świadczyć. Dobra ekipa budowlana może nie tylko pochwalić się „pięcioma gwiazdkami” w Internecie, ale i referencjami od konkretnych, zadowolonych z efektów pracy osób.

Praktyczne kroki: Poproś o referencje.

2. Bogate portfolio

To prowadzi nas do drugiego punktu, o jakim często zapominają Inwestorzy zastanawiający się, jak i gdzie znaleźć generalnego wykonawcę. Większość osób pyta o dotychczasowe realizacje, ale tego nie weryfikuje. Często wystarczy kilka zdjęć przesłanych przez wykonawcę, a przecież to o niczym nie świadczy... 

Warto szukać profesjonalnego portfolio, udać się osobiście tam, gdzie stoi wybudowany już dom lub roboty budowlane są nadal w toku i sprawdzić, czy ekipa posiada „dowody” swojej działalności w mediach społecznościowych, na stronie lub w formie video, np.: Budowa domu w Ustroniu.

Praktyczne kroki: Zweryfikuj portfolio.

znajomość prawa budowlanego

3. Znajomość nowych technologii i przepisów

Ostatnie lata to olbrzymie zmiany w obszarze technologii, ale też przepisów związanych m.in. z budową domów energooszczędnych. Firma budowlana godna zaufania potrafi zainspirować innowacyjnymi pomysłami. Jej członkowie powinni mieć większą od Inwestora wiedzę o najnowszych możliwościach. Warto szukać ekipy, która jest gotowa odpowiadać na pytania i wskazywać realne korzyści, jakie daje wykorzystanie konkretnych technologii. 

Praktyczne kroki: wspólny wybór najlepszych rozwiązań technologicznych i materiałów budowlanych na bazie Twoich realnych potrzeb i oczekiwań.

4. Zapełniony kalendarz

To może wydawać się przewrotne: w końcu każdemu z nas zależy na szybkich terminach... Jednak wykonawca, który cieszy się uznaniem Klientów, powinien mieć zapełniony kalendarz przynajmniej na kilka miesięcy do przodu. 

Oczywiście, może zdarzyć się, że ktoś zrezygnował z usługi, wyjątkowo zwalniając miejsce w kalendarzu. Osobną kwestią, o której warto wspomnieć, są realistyczne terminy i słowność ekipy: warto to weryfikować już na etapie pierwszych spotkań. Wykonawca mówi Ci, że na teren budowy może wejść nawet jutro? Jest to zwyczajnie niemożliwe. 

Odpowiednie przygotowanie do budowy wiąże się z przygotowaniem właściwej dokumentacji, musisz uzyskać pozwolenie na budowę, podpisać umowy z gestorami sieci itp. Generalny wykonawca może Ci w tym pomóc!

Praktyczne kroki: Zapytaj o wolny termin

5. Konkretna rozmowa o cenie

Rozmowy o pieniądzach to etap, który najczęściej sprawia problemy. Wykonawcy zasłaniają się tym, że trudno oszacować z góry koszty budowy domu. Z drugiej strony Inwestorzy boją się pytać, nie dociekają i nierzadko wybierają najtańszą ofertę (jak w deklaracjach z raportu przytoczonego na początku poradnika). Po czym poznać rzetelnego wykonawcę już na etapie rozmów o cenie?

  • jest w stanie przygotować wycenę wstępną po poznaniu Twoich oczekiwań i omówić ją na spotkaniu;
  • nie jest najtańszy na rynku – to też może się wydawać paradoksalne, ale w praktyce za nietypowo niską ceną najczęściej stoją często ukryte koszty;
  • odpowiada na pytania dodatkowe – dobry wykonawca nie tylko przygotuje wycenę, ale i wyjaśni różnice wynikające z doboru konkretnych materiałów czy rozwiązań.

Dobry wykonawca zawsze zapyta o Twój budżet i oczekiwania - na tej podstawie będzie mógł przygotować wycenę wstępną, która będzie zbliżona do realnych kosztów budowy nowego domu. Jeśli wykonawca nie chce rozmawiać o pieniądzach lub podaje tylko pobieżne szacunki, lepiej szukać dalej. 

Praktyczne kroki: Poproś o wycenę i porównaj z innymi ofertami.

6. Łatwy kontakt

To może wydawać się oczywiste, ale warto o tym wspomnieć, bo łatwy kontakt dla każdego oznacza coś innego. Niektórzy chcą spotykać się ze swoim generalnym wykonawcą osobiście co najmniej raz w tygodniu, by czuć, że mają kontrolę nad projektem. Inni wolą kontakt telefoniczny lub potrzebują, by faktury za materiały budowlane trafiały na ich pocztę elektroniczną. Warto to sprawdzić i uzgodnić jeszcze przed startem projektu, jak powinna wyglądać komunikacja. 

Praktyczne kroki: Zdefiniuj, jak się chcesz kontaktować i sprawdź, czy Wykonawca to respektuje.

profesjonalizm na budowie

7. Umiejętność rozwiązywania problemów

Budowa domu to często konieczność szybkiej reakcji na pojawiające się nieprzewidziane zdarzenia. Doświadczony generalny wykonawca z szeroką siatką kontaktów wśród podwykonawców nie powinien mieć z tym problemów. Jeśli natomiast już na etapie pierwszych rozmów często słyszymy jak mantrę: nie da się, to może oznaczać niemoc wykonawcy, która później znacznie utrudni realizację projektu. 

Warto pamiętać, że każda usterka, opóźnienie czy problem, z którym nie będzie sobie mógł poradzić wykonawca, rodzi później dodatkowy obowiązek dla Inwestora i może słono kosztować.

Praktyczne kroki: Zadawaj pytania i analizuj odpowiedzi.

8. Pomoc w załatwianiu formalności

Im mniej problemów ma na swoich barkach Inwestor, tym lepiej dla całego projektu. Warto sprawdzić, czy ekipa będzie w stanie podpowiedzieć lub pomóc przy okazji:

  • uzyskania pozwolenia na budowę;
  • pozyskania dofinansowania do budowy domu;
  • zatrudniania podwykonawców;
  • analizy warunków zabudowy na działce, która jest objęta MPZP;
  • zapewnienia kierownika budowy;
  • uzupełniania dokumentów;
  • zagospodarowania terenu.

Wykonawca nie musi się tym zajmować, ale jeśli nie wie nic na temat Programu Czyste Powietrze czy nie słyszał o Elektronicznym Dzienniku Budowy, to powinno dać do myślenia.

Praktyczne kroki: Zapytaj, jak Wykonawca może Ci pomóc w Twojej sytuacji.

spotkanie na budowie

9. Specjalizacja

Wreszcie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik: w jakim typie budowy specjalizuje się dany wykonawca. Jeśli np. realizował wcześniej hale magazynowe lub chaty z bala, a chcemy powierzyć mu budowę domu murowanego, to może rodzić nieporozumienia i trudności, których dałoby się uniknąć, powierzając zadanie innej ekipie fachowców.

Praktyczne kroki: Poproś o przykłady podobnych realizacji.

10. Pozytywne wrażenie

Polacy mają rację, kierując się wrażeniem, jakie robi na nich generalny wykonawca podczas pierwszej rozmowy. Budowa domu trwa minimum kilka miesięcy, a niekiedy trzeba mieć kontakt z wykonawcą łącznie przez kilka lat. Jeśli jest to osoba nieprzyjemna, trudna w kontaktach, to każde z tych spotkań będzie wnosiło do życia stres, którego da się uniknąć.

Praktyczne kroki: Czy można kierować się „przeczuciem” podczas wyboru ekipy budowlanej? Na pewno nie tylko, ale ten czynnik także powinien być brany pod uwagę

Podsumowanie: czy wybór odpowiedniej ekipy musi być trudny?

Mamy nadzieję, że ten poradnik ułatwi Ci znalezienie dobrego wykonawcy, który wybuduje dla Ciebie wymarzony dom. Zdajemy sobie sprawę, że każdy Inwestor do budowy domu podchodzi w inny sposób, dlatego w DOM 3E ferujemy klika dróg do realizacji inwestycji. Możesz powierzyć nam budowę tylko do stanu surowego otwartego, ale możemy zająć się także kompleksową budową - dzięki temu możesz liczyć na wsparcie ekspertów na kadym etapie realizacji. 

Skontaktuj się z jednym z naszych Doradców, by dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc.