Budowa domu do 100 m2

Jeśli rozważasz budowę małego domku, to koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze projektu domu do 100 m2, a także ile kosztuje budowa takiego domu.

Projekty domów do 100 m2

Jeśli zastanawiasz się nad własnym domkiem, ale nie masz zbyt dużego budżetu, to warto rozważyć budowę małego domu do 100 m2. Architekci oferują różnorodne propozycje projektów, wśród których znajdują się projekty domów parterowych do 100 m2, domy do 100 m2 z poddaszem użytkowym, a także piętrowe. Dom do 100 m2 odpowiada potrzebom wielu osób – zwłaszcza tym, które zamierzają zamieszkać pod miastem lub na jego obrzeżach, gdzie działki mogą być naprawdę małe czy wąskie. Niskie koszty budowy i użytkowania dodatkowo zwiększają atrakcyjność tego typu projektów domów. To również doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku.

Projekt domu 100 m2 wyróżnia bryła oparta na rzucie prostokąta lub kwadratu, prosty dwuspadowy lub czterospadowy dach oraz brak detali architektonicznych. Nieduży metraż domów do 100 m2 przekłada się na odpowiednio niższe koszty budowy domu, a niewielka powierzchnia zabudowy sprawia, że bez problemu można je zrealizować na małych działkach. Poszukując optymalnego domu do 100 m2, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej, która z uwagi na niewielki metraż powinna być bardzo starannie rozplanowana, a każdy metr kwadratowy funkcjonalnie zagospodarowany.

W małych domach zazwyczaj stosowany jest otwarty układ strefy dziennej, dzięki któremu wnętrze wizualnie wygląda na bardziej przestronne. Znaczącą rolę odgrywają także przeszklenia, dzięki dużej ilości naturalnego światła nawet bardzo mała przestrzeń prezentuje się atrakcyjnie, a wnętrze optycznie wydaje się większe. Decydując się na projekt domu 100 m2, warto również wziąć pod uwagę pomieszczenia gospodarcze i do przechowywania. Nawet w domu 100 m2 można wyodrębnić małą garderobę, pralnię, czy praktyczne schowki na domowe sprzęty, które umożliwią właściwą organizację prac porządkowych. Podczas wyboru projektu domu należy także podjąć decyzję w kwestii garażu. Jeżeli wielkość działki to umożliwi z pewnością warto przejrzeć projekty domów do 100 m2 z garażem.

Ile kosztuje budowa domu do 100 m2?

Projekty domów do 100 m2 tanich w budowie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Może wynikać to z faktu, że mając własną działkę, jesteśmy w stanie wybudować mały domek w cenie mieszkania w bloku. Zdecydować się można na gotowy projekt, który będzie kosztował od około 1,5 do 4 tys. zł, albo zamówić projekt na indywidualne zamówienie u architekta – wówczas cena może sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych.

Warto jednak podkreślić, że koszt budowy domu jednorodzinnego, z roku na rok jest coraz większy. Osoby, które zdecydują się obecnie na budowę domu, muszą liczyć się z tym, że zapłacą niemal 10% więcej niż ci, którzy wznosili budynek jednorodzinny w poprzednim roku. W 2019 roku, średni koszt budowy domu parterowego o powierzchni 100 m² wynosił ok. 250-350 tys. zł netto. Wówczas, koszt budowy jednego metra kwadratowego szacuje się na 2,5 – 3,5 tys. zł netto.

Chcąc określić koszt budowy domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę kilka etapów prac. Są to przede wszystkim: stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty oraz stan deweloperski. Budowa domu parterowego do 100 m2 w stanie surowym otwartym to koszt w wysokości ok. 136 tys. zł. Za wykonanie okien, drzwi wejściowych oraz bramy garażowej należy doliczyć ok. 37 tys. zł. Za stan deweloperski (wykonanie ocieplenia, elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, sufitów, tynków i parapetów zewnętrznych i wewnętrznych) należy dodać do kosztorysu ok. 100 000 zł. W rezultacie, koszt budowy domu do 100 m2 w stanie deweloperskim (na rok 2019) można szacować na ok. 273 tys. zł.

Do wyżej wymienionych wydatków należy doliczyć również indywidualne koszty związane z zakupem i uzbrojeniem działki budowlanej, zakupem projektu (gotowego lub wykonywanego na zlecenie), zakupem i montażem materiałów wykończeniowych oraz zakupem podstawowego wyposażenia. Należy pamiętać, że podane kwoty są orientacyjne – koszt budowy domu zależy od wielu czynników, związanych często z koniunkturą gospodarczą, sytuacją na rynku materiałów budowlanych, ale również oczekiwań oraz wyborów rodziny.

Poprzedni wpis | Następny wpis