projekt domu pasywnego

Dlaczego warto zainwestować w dom pasywny?

Budownictwo pasywne to pojęcie, o którym w ostatnich latach mówi się coraz głośniej. Technologia ta obiecuje zmniejszenie kosztów wynikających z codziennej eksploatacji domu, zapewniając jednocześnie wysoki komfort termiczny jego domownikom. Niestety, dom pasywny jest również zauważalnie droższy od tradycyjnego budownictwa, zniechęcając tym samym wiele osób do podjęcia takiej inwestycji. Jednak, jak okazuje się w praktyce, obawy te są zazwyczaj kompletnie nieuzasadnione.  

Co to jest dom pasywny?

Jako dom pasywny rozumiany jest budynek wykonany z materiałów charakteryzujących się wysokimi zdolnościami izolacyjnymi. Najczęściej dotyczy to zewnętrznej warstwy ociepleniowej, ale w przypadku domów, których ściany zostały wykonane w technologii jednowarstwowej, pojęcie to może dotyczyć również samego budulca. 

Architekci w takich konstrukcjach stawiają na materiały zapewniające jak najmniejszy współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych zazwyczaj jest to dobrej jakości styrodur XPS lub ciepła wełna mineralna. Odpowiednio gruba warstwa takiej izolacji chroni przegrody zewnętrzne przed wychładzaniem się zimą oraz zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się latem. 

Z kolei dla przegród jednowarstwowych eksperci polecają beton komórkowy lub cieszące się coraz większą popularnością bloczki perlitowe. Ich ideą jest możliwość zapewnienia najwyższej klasy izolacji termicznej oraz akustycznej, przy jednoczesnym przyśpieszeniu prac konstrukcyjnych.  

Dobrym tego przykładem mogą być prefabrykowane elementy wchodzące w skład linii produktów polskiej marki System3E. Ich specjalnie wyprofilowany kształt umożliwia bezspoinowe wznoszenie szkieletu domu pasywnego, a niski współczynnik przewodzenie ciepła wynoszący zaledwie 0,198W/m²k pozwala na konstruowanie ścian zewnętrznych bez konieczności ich późniejszego docieplania. 

Jak więc technologia pasywna wypada w porównaniu z tradycyjnym budownictwem? Dzięki przemyślanej i energooszczędnej konstrukcji dom pasywny w ciągu roku nie powinien zużyć więcej niż 15 KWh w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni budynku. Dla kontrastu tradycyjnie ocieplone budynki w skali roku zużywają około 50 kWh/(m²/rok), a budynki nieocieplone lub słabo ocieplone na zachowanie takiego samego komfortu termicznego będą potrzebować od 100 do nawet 150 kWh/(m²/rok).  

Należy tutaj także podkreślić, że powyższy wydatek energetyczny wystarcza na zapewnienie domownikom optymalnej temperatury zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i podczas letnich upałów, uwzględniając korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych. 

Dom pasywny, a tradycyjne budownictwo – najważniejsze różnice 

Podstawową kwestią, która odróżnia od siebie obie technologie, jest sam projekt architektoniczny. Dom pasywny budowany jest w sposób, który ma ograniczać straty energii. Podstawą nieruchomości jest prostokąt lub kwadrat, a do zadaszenia wykorzystywany jest klasyczny dach dwuspadowy.  

Bryła domu energooszczędnego cechuje się minimalistycznym kształtem i prostą geometrią nieposiadającą zbędnych krzywizn czy załamań. Próżno tutaj szukać lukarn lub wykuszy, a zamiast nich architekci proponują samonośne balkony dostawne. 

W przypadku domów pasywnych niezwykle ważna jest także dokładna eliminacja wszelkich nieszczelności oraz mostków termicznych. To właśnie przez nie w okresie grzewczym z wnętrza domu „ucieka” duża ilość energii termicznej, powodując konieczność zużycia znacznie większej ilości paliwa opałowego. 

Co więcej, budując dom pasywny, zazwyczaj unika się stawiania przydomowych garaży. Pozwala to wyeliminować mostki termiczne generowane przez bramę garażową, a także minimalizuje ucieczkę energii termicznej w trakcie wjeżdżania lub wyjeżdżania samochodem z pomieszczenia. Zamiast tego samochód parkowany jest przed samym budynkiem lub w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu wolnostojącym. Ciekawym rozwiązaniem jest także dobudowanie małej wiaty lub zadaszenia chroniącego auto przed opadami atmosferycznymi. 

Jeśli jednak dla inwestora ważne jest, by móc parkować swój samochód w garażu przyłączonym do domu, to eksperci zalecają wybudowanie specjalnego łącznika pełniącego rolę wiatrołapu. Odizoluje on garaż od części mieszkalnej domu pasywnego, chroniąc budynek przed wychładzaniem. 

Warto również nadmienić, że dobry dom pasywny do ogrzewania nie wykorzystuje tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. Zamiast nich stawia się zazwyczaj na nowoczesne pompy ciepła, które umożliwiają ogrzanie całej powierzchni domu pasywnego, jak również wody płynącej przez instalację hydrauliczną. W zależności od warunków panujących na działce oraz budżetu inwestor ma do wyboru gruntowy lub powietrzny wariant pompy ciepła.  

Nieodłącznym elementem domów pasywnych są również instalacje fotowoltaiczne. Pełnią one funkcję przydomowej elektrowni, pozwalając na zminimalizowanie rachunków za prąd, a także na swobodne korzystanie z elektrycznych instalacji grzewczych. Instalacja fotowoltaiczna to także rozwiązanie idealnie współpracujące ze wspomnianą wcześniej pompą ciepła. W takim wypadku fotowoltaika zapewni możliwość niemal całkowicie darmowego ogrzewania wody płynącej w rurach wraz z całą powierzchnią użytkową budynku.  

5 powodów, dla których warto postawić na dom pasywny 

Przejdźmy zatem do konkretów i sprawdźmy, dlaczego opłaca się budować domy pasywne! 

1.Niskie koszty ogrzewania i eksploatacji domu pasywnego 

Domy pasywne to inwestycja na lata. Owszem, są droższe od tradycyjnego budownictwa, lecz już po krótkim rachunku zysków i strat można zauważyć, że na przestrzeni okresu eksploatacyjnego nieruchomości kapitał poniesiony na jej budowę zwróci się wielokrotnie. Dodatkowo dobrej klasy pompa ciepła zasilana panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu jest w stanie niemal za darmo ogrzewać cały dom wraz z instalacją hydrauliczną. Biorąc pod uwagę panującą obecnie trudną sytuację na rynku energetycznym, w ciągu najbliższych lat może to wygenerować ogromne oszczędności. 

2.Naturalnie nasłonecznione pomieszczenia

Domy pasywne budowane są w taki sposób, by znajdujące się w nich pomieszczenia były w maksymalnym stopniu nasłonecznione. Głównym celem takiego zabiegu jest odebranie maksymalnej ilości ciepła z promieni słonecznych padających na budynek. Nie można jednak odmówić temu rozwiązaniu uroku i praktyczności – naturalne światło jest zdrowe dla ludzkich oczu, a także rozświetla pokoje, nadając im jasną i przyjemną barwę. 

3.Minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne 

Zbudowany zgodnie ze sztuką dom pasywny ma praktycznie zerowy wpływ na środowisko naturalne. Budynek ogrzewany jest przy pomocy odnawialnych źródeł energii, nie emitując przy tym do atmosfery szkodliwych substancji. 

4.Zdrowy mikroklimat panujący wewnątrz domu pasywnego 

Nowoczesne budulce takie jak bloczki perlitowe System3E są całkowicie odporne na pleśń, grzyby oraz algi. Co więcej, perlit jest materiałem w pełni oddychającym, dzięki czemu w wybudowanym z niego domu panuje zdrowy mikroklimat przyjazny alergikom. 

5.Możliwość wystąpienia o dofinansowania

Osoby decydujące się na założenie instalacji fotowoltaicznej oraz przydomowej pompy ciepła mogą liczyć na szereg różnego rodzaju programów wsparcia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie ulg podatkowych, dopłat lub atrakcyjnego finansowania inwestycji. Pomaga to w zmniejszeniu końcowego kosztu budowy domu pasywnego, a także pozwala na szybsze zakończenie budowy.