projekt domu 35 m2

Dom całoroczny do 35 m2 – od projektu do realizacji

Mały, własny domek bez zbędnych formalności, a w dodatku tańszy niż mieszkanie? Czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy, jaki dom można postawić bez pozwolenia na budowę i jakie są koszty takich domków. Sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji i jakie są zalety postawienia domu bez pozwolenia na budowę.

Jaki dom można postawić bez pozwolenia?

Kompletowanie dokumentów i wizyty w urzędzie mogą zniechęcić niejedną osobę do budowy dużego domu jednorodzinnego. Alternatywą dla tego rozwiązania są coraz popularniejsze domki bez pozwolenia na budowę do 35 m2. Całoroczne domki mieszkalne bez pozwolenia są możliwe do postawienia dzięki znowelizowanemu prawu budowlanemu, które weszło w życie w czerwcu 2015 roku. Na podstawie zgłoszenia można wybudować dom jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany.

Małe domy całoroczne do 35 m2 to znakomite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niezależność, ciszę i spokój. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki dom bez pozwolenia można samodzielnie postawić i nie będzie to później zakwestionowane przez organy nadzoru budowlanego. Z odpowiedzią przychodzą przepisy prawa budowlanego, które umożliwiają postawienie bez pozwolenia parterowego domu letniskowego, o ile powierzchnia tzw. przyziemia, czyli dolnej kondygnacji, nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Taki dom może mieć poddasze, ale o charakterze nieużytkowym, nieprzystosowanym na pomieszczenia mieszkalne – wtedy wciąż uznawany jest za parterowy, choć w rzeczywistości ma dwie kondygnacje. Dom 35 m2 bez pozwolenia z poddaszem może stanowić atrakcyjną alternatywę dla mieszkania w bloku. Popularną opcją jest również dom 35 m2 z prefabrykatów, a także dom 35 m2 z antresolą.

Projekty domów do 35 m2 – co warto wiedzieć?

Projekt domu do 35 m2 to znakomite rozwiązanie dla osób, które szukają tańszej alternatywy, a także cenią sobie czas i nie chcą brać udziału w długim procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Domki do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, a także posiadania dużej działki. Najczęściej są to domki letniskowe, jednak mogą być przystosowane także do użytku całorocznego. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest dom 35 m2 z poddaszem. Ze względu na małą powierzchnię użytkową, domy do 35 m2 z poddaszem są tanie w budowie, a czas ich realizacji jest krótki.

Biura architektoniczne oferują gotowe projekty domów do 35 m2, zarówno z poddaszem, z antresolą, jak i parterowe. Można także stworzyć swój indywidualny projekt, który będzie w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Projekt domu pełni kluczową rolę w całej inwestycji. Mała funkcjonalna bryła o dobrze rozplanowanej przestrzeni, to nie tylko tani w budowie dom, ale to także dom, który gotowy jest do bardzo szybkiego wybudowania. Projekty domów całorocznych do 35 m2 powinny zawierać:

  • opis techniczny obiektu budowlanego,
  • rzut parteru,
  • przekrój,
  • rzut fundamentów,
  • rzuty elewacji,
  • rzut więźby dachowej,
  • rzut połaci dachu.

Z projektem należy udać się do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia robót budowlanych, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz mapkę z naniesioną lokalizacją budynku. Do rozpoczęcia prac można przystąpić jeśli organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu w terminie 21 dni od doręczenia zgłoszenia.

projekt domu 35 m2

Dom 35 m2 – cena

Pierwszym kosztem, jaki musimy ponieść przed realizacją domu 35 m2 jest cena projektu. W zależności od projektu, ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Projekt domu do 35 m2 uwzględnia wszystkie funkcjonalności zapewniające komfortowe użytkowanie, a przy tym gwarantuje niższe nakłady na budowę, jeśli chodzi o czas i finanse.

Budowa domu do 35 m2 – zalety

Zaletą domu o powierzchni do 35 metrów kwadratowych jest to, że nie wymaga on pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, co znacznie redukuje formalności, które są wymagane przed rozpoczęciem standardowej budowy. Dużą popularnością cieszy się dom 35 m2 z antresolą, a także domek 35 m2 z poddaszem nieużytkowym. To niezwykle kompaktowe, ekonomiczne budynki, które sprawdzą się na małych działkach miejskich lub letniskowych. Zaletą domów do 35 m2 jest to, że są tanie zarówno w realizacji, jak i w użytkowaniu.

Warto podkreślić, że dostępne obecnie technologie gwarantują urządzenie na małej powierzchni wystarczająco wygodnej przestrzeni. Dla kogo sprawdzi się całoroczny dom do 35 m2? Mały dom to idealne rozwiązanie dla małej rodziny, pary lub osób, które lubią spędzać czas z przyjaciółmi poza miastem i chcą uciec od ciasnej zabudowy miejskiej. Niskie koszty zachęcają do rozważenia budowy domu do 35 m2 jako alternatywy dla małego mieszkania w bloku.

realizacja DOM 3E - projekt BOHO