Dom energooszczędny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Jeśli planujesz budowę domu, warto rozważyć projekt domu energooszczędnego, którego podstawowym założeniem jest obniżenie kosztów eksploatacji. Podpowiadamy, jak zaplanować inwestycję i jakich zasad dotyczących energooszczędnego budowania przestrzegać, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.

Co to jest dom energooszczędny? 

Podwyżki cen energii i wzrost kosztów ogrzewania budynków coraz widoczniej wpływają na wzrost zainteresowania nowoczesnymi technologiami, pozwalającymi na obniżenie tych kosztów. Dom energooszczędny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. O domu energooszczędnym możemy mówić dopiero wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, obniżymy poniżej poziomu 70 kWh/m²rok.

Dom energooszczędny wyróżnia zwarta bryła bez mostków cieplnych oraz bardzo dobra termoizolacyjność przegród zewnętrznych. Budując dom energooszczędny, kluczową kwestię pełnią zastosowane rozwiązania i materiały, które umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. W tego typu innowacyjnych rozwiązaniach należy zadbać o bardzo dobrą izolację wszystkich ścian, podłóg i dachu.

budowa domu

Projekty domów energooszczędnych

Jeśli planujemy budowę domu, to warto zastanowić się nad wyborem projektu domu energooszczędnego. Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu energooszczędnego? Warto zaplanować dom w taki sposób, by w sezonie grzewczym jego eksploatacja przynosiła jak największe oszczędności. Takie budynki charakteryzują się również zastosowaniem większej grubości warstw termoizolacyjnych.

W projektach domów energooszczędnych istotne jest takie zaprojektowanie bryły budynku, by czerpała ona jak najwięcej energii z zewnętrznych warunków naturalnych (np. zoptymalizować wykorzystanie energii słonecznej, jednocześnie nie dopuszczając do okresowego przegrzewania budynku). Znaczącą rolę odgrywa także właściwe usytuowanie domu względem stron świata oraz takie zaplanowanie układu okien, by duże przeszklenia znalazły się od strony południowej, a od północnej ich liczba była ograniczona. Sama forma projektu domu energooszczędnego charakteryzuje się zazwyczaj prostym i regularnym kształtem, który w optymalny sposób ogranicza powstawanie mostków termicznych oraz ma jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do jego kubatury.Projekty domów energooszczędnych spełniają wszystkie wymagania stawiane przez współczesność – łączą wygodę codziennego użytkowania z troską o poszanowanie środowiska naturalnego.

Różnorodność projektów jest tak duża, że każdy nabywca znajdzie wśród nich budynek odpowiadający swoim wymaganiom. Na rynku dostępne są projekty domów energooszczędnych parterowych, piętrowych, z poddaszem użytkowym i poddaszem do późniejszej adaptacji, a także do wyboru są wersje z garażem lub bez. Ponadto, każdy projekt posiada nieco inne, indywidualne rozwiązania energooszczędne, zatem formy poszczególnych domów mogą się od siebie znacząco różnić.

projekt domu parterowego

Domy energooszczędne – cena 

Budowa domu energooszczędnego może wydawać się na pierwszy rzut oka stosunkowo droga i nieopłacalna, jednak biorąc pod uwagę koszty jego eksploatacji – w rzeczywistości pozwala wiele zaoszczędzić. Na całkowity koszt budowy domu energooszczędnego składa się między innymi projekt domu. Koszt gotowego projektu domu energooszczędnego nie różni się od kosztów, które trzeba ponieść na zakup gotowego projektu domu według obowiązującego prawnie standardu energetycznego, i wynosi średnio od 2500  do 6000 zł. Wszystkie zmiany w projektach domów są dodatkowo płatne. Dlatego warto się zastanowić, czy nie od razu zlecić architektowi wykonanie projektu indywidualnego.

Warto zaznaczyć, że budowa domu energooszczędnego jest tylko nieznacznie droższa od tradycyjnego budownictwa, a na jej wykonanie można otrzymać niemałe dofinansowanie. Koszt budowy domu energooszczędnego może być bardzo zróżnicowany i jest on zależny od bardzo wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę jego kubaturę, rodzaj użytych materiałów, kształt dachu, system grzewczy, system wentylacyjny. Budowa domu energooszczędnego niesie za sobą koszty w postaci dobrej jakości materiałów budowlanych i większej izolacyjności termicznej. Domy energooszczędne powstają z różnych materiałów o różnych cenach w poszczególnych częściach kraju. Warto zaznaczyć, że ceny materiałów budowlanych mogą się między sobą różnić w zależności od regionu Polski i sklepu budowlanego. Wszystko to wpływa na końcowe koszty budowy domu.