projekt domu

Funkcjonalny i ergonomiczny dom – na co zwrócić uwagę w małej przestrzeni? Nowy projekt DOM 3E – 120 m2

Dom zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii zdecydowanie ułatwia życie. Funkcjonalna i komfortowa przestrzeń ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwracać uwagę, jeśli chcemy, aby nasze wnętrza były ergonomiczne.

Istnieje kilka zasad ergonomicznych wnętrz, którymi powinniśmy się kierować, jeżeli chcemy, aby nasze domy były jak najbardziej przyjazne do mieszkania. Na etapie projektowania naszej wymarzonej przestrzeni warto pomyśleć chociażby o wielkości pomieszczeń. Zbyt małe pomieszczenia utrudniają wykonywanie obowiązków, ale także odbijają się negatywnie na naszej kondycji psychicznej. Bardzo ważne jest również prawidłowe oświetlenie naszych przestrzeni. Właściwe rozplanowanie okien oraz odpowiedni dobór sztucznych źródeł światła zapewni dostateczną ilość oświetlenia. Co więcej, wnętrze domu powinny być tak rozplanowane, abyśmy mogli swobodnie się po nim poruszać i bez niepotrzebnych utrudnień wykonywać swoje obowiązki. Pamiętajmy również o właściwej temperaturze i czystości powietrza. Zadbajmy o to by w pomieszczeniu dobrze funkcjonowało ogrzewanie oraz by pomieszczenia były wietrzone. Ważny jest dobór odpowiednich okien, które zagwarantują dobrą izolację termiczną i dźwiękoszczelność. Jeżeli mowa o wnętrzach to nie może zabraknąć mebli. Urządzając nasze cztery kąty, wybierzmy meble przede wszystkim funkcjonalne i użyteczne. Odpowiednia ilość mebli i ich wielkość to podstawa w designie praktycznego mieszkania.

Ergonomia w kuchni

Nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem domu. Spędzamy w niej dużo czasu, dlatego warto zadbać o ergonomiczność tego pomieszczenia. Przemyślany układ szafek, odpowiednia wysokość blatów, zlewu i urządzeń spowodują, że czynności w kuchni będą szybsze i bardziej wydajne. Podstawową zasadą ergonomii w kuchni jest podział tego wnętrza na 5 stref rozlokowanych obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

  • Strefa zapasów – powinna znajdować się jak najbliżej wejścia, tak aby ułatwić rozpakowywanie zakupów bez konieczności przechodzenia przez całe pomieszczenie. Do tej strefy zalicza się m.in. lodówka czy zamrażarka.
  • Strefa przechowywania – to szafki na garnki, naczynia i sztućce oraz małe AGD. Dla komfortowego użytkowania w tej strefie można zastosować szafki wiszące, które pozwolą na swobodne rozlokowanie talerzy, misek, szklanek i kubków.
  • Strefa zmywania – na tę strefę składają się zlewozmywak, zmywarka, kosze na śmieci.
  • Strefa przygotowywania posiłków – na tę strefę składa się blat kuchenny lub wyspa. Jedną z podstaw w dobrze zaplanowanej kuchni jest wysokość blatów. Standardowo jest to 86 cm, jednak ta wielkość powinna być dostosowana do wzrostu domowników.
  • Strefa gotowania – kuchenka, piekarnik, mikrofalówka.

Myśląc o ergonomicznej kuchni, drugą ważną zasadą jest tzw. trójkąt roboczy, który określa rozstawienie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Ważne, by te sprzęty znalazły się w optymalnych od siebie odstępach, wynoszących:

  • Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
  • Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach)
  • Lodówka i kuchenka: 120-270 cm

Prócz odpowiedniego podziału kuchni na strefy, ważne jest funkcjonalne rozmieszczenie kuchennego oświetlenia. Podstawą powinno być dzienne światło wpadające najlepiej przez północne lub wschodnie okno. Jeżeli chodzi o oświetlenie sztuczne, to mniejszej kuchni wystarczy jedna lampa umieszczona tradycyjnie, pośrodku sufitu lub nad stołem. W dużej kuchni będziemy potrzebować dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlały pomieszczenie. 

projekt kuchni

Przytulne wnętrze sypialni

Dobrze przemyślana sypialnia ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim odprężenie. Minimalna szerokość sypialni dla jednej osoby powinna wynosić 2,2m, natomiast dla dwóch osób 2,7m. Najważniejszym meblem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Optymalna wysokość, na jakiej powinno się spać to około 50cm. Wybierając łóżko postawmy na trwałą ramę oraz wygodny materac, które zapewnią nam komfortowy sen. Prócz wygodnego łóżka, warto w sypialni wygospodarować miejsce na przynajmniej jedną szafkę nocną i szafę.

Ergonomiczne wnętrze projektu LENNA

Projekt LENNA to nasz autorski projekt domu o powierzchni 120 m2, z poddaszem użytkowym o tradycyjnej formie z dwuspadowym dachem, bez podpiwniczenia. Mając na względzie funkcjonalność, wnętrze zostało podzielone na strefę̨ dzienną oraz nocną. Serce domu stanowi obszerny salon z otwartą kuchnią. Na parterze, po przeciwnej stronie znajduje się̨ wygodna sypialnia oraz łazienka. Na poddaszu zaprojektowano dwie sypialnie, garderobę̨, łazienkę̨ oraz dodatkowy pokój. Budynek posadowiono na płycie fundamentowej. Ściany zewnętrzne jednowarstwowe zaprojektowano z elementów SYSTEM 3E EKO+ o grubości 35,2 cm łączonych bezspoinowo, bez zaprawy, bez szkodliwej chemii, metodą klik-klik. Płytę̨ stropową nad parterem wykonano w technologii drewnianej. Dach zaprojektowano w konstrukcji drewnianej jako wiązar kratowy. Pochylenie połaci dachowych wynosi 35°. Więźbę dachową pokryto blachodachówką.

Chcesz wybudować dom i szukasz projektu dopasowanego do Twoich potrzeb? Wybierz jeden z gotowych projektów dostępnych na naszej stronie i zacznij spełniać marzenia o ekologicznym, ekonomicznym i energooszczędnym domu 3E!