projekt domu

Jak szukać oszczędności na budowie?

Budowa własnego domu jednorodzinnego wymaga sporych nakładów finansowych – zakup gruntu, opłaty administracyjne, materiały budowlane oraz sama realizacja budowy. Nie oznacza to jednak, że nie da się zoptymalizować kosztów. Podzielimy się kilkoma patentami, które pozwolą Ci sporo zaoszczędzić już na etapie koncepcyjnym.

Nie przesadzaj z metrażem

Duże domy na papierze są świetnym pomysłem, ale w praktyce spory metraż nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Realizacja tego typu inwestycji będzie z oczywistych względów wiązać się np. z wyższymi nakładami na zakup materiałów budowlanych oraz opłaceniem robocizny. Sama realizacja także zajmie więcej czasu i pozostaje jeszcze kwestia sprzątania… Najlepiej ustalić podział domowych obowiązków jeszcze przed budową. 😉

Nie oznacza to jednak, że musisz ograniczyć się do domu o wielkości kawalerki. Po prostu wybierz projekt odpowiadający Twoim realnym potrzebom. Jeśli nie możesz się zdecydować, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą projektów DOM 3E, gdzie znajdziesz zarówno małe domki do 35 m2, jak i okazałe wille o metrażu przekraczającym 300 m2.

Wybierz prostszy projekt

Nakłady na robociznę rosną podczas realizacji skomplikowanych projektów architektonicznych, co wynika z konieczności przeznaczenia dużej ilości roboczogodzin na ukończenie prac budowlanych. Bryła budynku o złożonej geometrii będzie też oznaczać potrzebę zakupienia większego pakietu materiałów, zapewniając przy tym znikome zwiększenie się powierzchni użytkowej wnętrza domu.

To właśnie dlatego właściwie od zawsze na rynku królują proste projekty architektoniczne. Ich konstrukcja nie sprawia problemu podczas budowy, przyśpieszając czas realizacji. Dodatkowo oferują one wysoką ilość funkcjonalnej przestrzeni, a ich klasyczny design jest ponadczasowy i świetnie wpasuje się do niemal każdego terenu inwestycyjnego.

Wybierz ekonomiczną technologię budowlaną

Szalejąca inflacja oraz problemy logistyczne sprawiają, że materiały budowlane nadal utrzymują wysokie ceny i występują problemy z ich dostępnością. Dotyczy to zarówno podstawowych budulców, chemii budowlanej, jak również surowców w postaci drewna oraz stali.

Jedne z największych podwyżek dotyczą materiałów izolacyjnych – w szczególności styropianu, styroduru, wełny mineralnej i skalnej Są to produkty niezbędne do wykonywania ścian w większości tradycyjnych technologii budowlanych, pozwalając zapewnić wysoki komfort termiczny w budynku.

Jednak ciepły dom można także zbudować w nieco inny sposób, bez konieczności stosowania drogiej izolacji. Wystarczy tylko sięgnąć po budulec, który umożliwia wznoszenie ścian w technologii jednowarstwowej, która to nie wymaga zewnętrznej warstwy izolacyjnej.

Rolę tę mogą spełnić elementy perlitowe SYSTEM3E. Zapewniają one izolację termiczną na poziomie U = 0,198 W/m2 K i posiadają współczynnik przewodzenia ciepła 0,072 ± 0,003 W/mK. To, co wyróżnia jednowarstwową ścianę 3E to jej grubość – zaledwie 35 cm Parametry te odpowiadają najlepszym materiałom izolacyjnym dostępnym na rynku budowlanym i w zupełności wystarczają do spełniania wyśrubowanych norm termicznych. Bloczki są także niepalne, minimalizują pogłos w środku pomieszczeń, a ich obojętność biologiczna zapewnia optymalny mikroklimat w całym domu.

Zacznij możliwie jak najwcześniej i wybierz profesjonalną ekipę

Na rozpoczęcie inwestycji nigdy nie będzie lepszego momentu niż tu i teraz. Niestabilna sytuacja na rynku materiałów budowlanych i brak ich dostępności przekłada się na koszty. Podobnie jest z podwykonawcami – brakuje fachowców, a porządne ekipy są zakontraktowane na wiele miesięcy w przód i mogą dowolnie żonglować stawkami swoich wynagrodzeń. Zacznij więc szukać wykonawcy już na etapie koncepcyjnym.

Czy opłaca się budować metodą gospodarczą? Możesz się zdecydować na takie rozwiązanie, jeśli masz wiedzę i doświadczenie w zakresie technik budowlanych. Pamiętaj, że będziesz musiał zająć się również kupnem materiałów, znalezieniem podwykonawców i koordynacją prac różnych ekip, co wiąże się z czasem i często wydłuża cały proces budowy domu… a czas to pieniądz. Pamiętaj, że brak doświadczenia może przełożyć się na często kosztowne błędy, których nie brałeś pod uwagę w swoim kosztorysie.

System gospodarczy wydaje się tańszy, ale często w rzeczywistości tak nie jest, ponieważ powoduje poważne problemy, których rozwiązanie jest niebotycznie drogie. Postaw na kompleksową usługę budowy, którą oferuje DOM 3E – cały proces w rękach ekspertów przełoży się na Twój wewnętrzny spokój. Możesz liczyć na stałą opiekę Doradcy Technicznego, który postara się jak najbardziej zoptymalizować koszty budowy poprzez dobór odpowiednich rozwiązań i przygotuje szczegółowy kosztorys bez ukrytych kosztów. Architekci i konstruktorzy 3E zadbają o prawidłowe wykonanie projektu czy jego adaptację do technologii SYSTEM 3E, a nasi wykonawcy zajmą się profesjonalną realizacją Twojego zdrowego domu z perlitu – oczywiście pod okiem Kierownika Budowy, który będzie kontrolować cały proces.

Podpisując umowę o roboty budowlane z DOM 3E zyskujesz gwarancję ceny, która nie ulegnie zmianie w trakcie budowy. Jeśli potrzebujesz wsparcia w pozyskaniu finansowania również możesz na nas liczyć – skontaktujemy Cię ze specjalistami, którzy przygotują dla Ciebie najlepszą ofertę kredytową.