projekt prac hydraulicznych w kuchni

Prace hydrauliczne podczas budowy domu

W trakcie budowy domu jednorodzinnego konieczne jest wykonanie szeregu prac hydraulicznych. Ich podstawowym celem jest przygotowanie miejsc pod wszystkie kluczowe instalacje wodno-kanalizacyjne, a także położenie wszelkich niezbędnych przewodów oraz rur. Czynności te muszą być odpowiednio wcześniej zaplanowane, by nie powodować zatorów na placu budowy. Z czego zatem dokładnie składają się prace hydrauliczne wykonywane podczas budowy domu?

Prace hydrauliczne przeprowadzane w trakcie wykonywania fundamentów

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów każdego domu jednorodzinnego. To właśnie one zapewniają wytrzymałość strukturalną całego budynku, a także mieszczą w sobie kluczowe instalacje.

Jedną z nich jest tak zwany poziom kanalizacyjny, czyli zespół rur odpowiedzialnych za odprowadzanie domowych ścieków. Poszczególne elementy układu wykonywane są najczęściej z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wahania temperatur.

Rury wchodzące w skład poziomu kanalizacyjnego umieszczane są w gruncie znajdującym się pod powierzchnią przyszłego domu. W celu ich dodatkowego zabezpieczenia poszczególne elementy systemu kładzione są w warstwie zagęszczonego piasku. Na tym etapie kluczowe będzie także wykonanie przejść przez ścianę fundamentową, które umożliwią wyprowadzenie rur poza obrys budynku.

Rury odpływowe powinny zostać położone w kierunku odpływu ścieków, zachowując przy tym spadek odpowiadający 2% lub 3%. Kładąc kanalizację, powinno się unikać ostrych zakrętów, ponieważ utrudniają one optymalny przepływ ścieków, a w skrajnych przypadkach mogą powodować zatory.

Prace hydrauliczne przeprowadzane po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego

Już po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego, możliwe będzie przejście do dalszego etapu pracy, jakim jest przygotowanie instalacji hydraulicznych. Fachowcy wykonają wewnętrzną kanalizację wraz z przyłączami do wszystkich znajdujących się w domu toalet, zlewów, kabin prysznicowych oraz innych urządzeń sanitarnych. W budynku zamontowane zostaną także wszystkie niezbędne zawory hydrauliczne, umożliwiające odcięcie dopływu wody.

Na tym etapie zrealizowany zostanie również system grzewczy domu. Hydraulicy poprowadzą przewody grzewcze, zamontują zawory oraz wyprowadzenia dla kaloryferów. Następnie fachowcy zamontują oraz podłączą grzejniki, sprawdzając przy tym szczelność całego układu.

Nieco inaczej prace hydrauliczne będą wyglądać w przypadku ogrzewania podłogowego. W takiej sytuacji wykonawcy umieszczą na posadzce rurki podłogowe wymienników ciepła, tworząc tym samym pętle grzewcze. Poszczególne elementy ogrzewania podłogowego zostaną następnie zatopione w warstwie jastrychu anhydrytowego.

Przygotowane zostaną również wewnętrzne instalacje wodne, doprowadzając przewody od zewnętrznych przyłączy wodnych do pomieszczeń, w których w przyszłości znajdować się będą odbiorniki wody. Dzięki temu ekipa budowlana zajmująca się wykończeniem nieruchomości będzie mogła założyć wyposażenie kuchni oraz łazienki.

Po podłączeniu wszystkich sprzętów AGD, a także wykonaniu instalacji sanitarnych prace zostaną zakończone, a inwestor będzie mógł cieszyć się w pełni funkcjonalną instalacją hydrauliczną.

SYSTEM 3E a prace instalacyjne

W ścianach wzniesionych w technologii SYSTEM 3E można bez problemu wykonywać otwory oraz bruzdy instalacyjne, bez szkody dla ich trwałości czy wytrzymałości. SYSTEM 3E różni się od innych technologii budowy domów tylko tym, że prace wykończeniowe można wykonać łatwiej i szybciej dzięki braku konieczności wyrównywania ścian i wysokiej plastyczności materiału.