kład budynku

Projekt architektoniczno-budowlany – czym jest i co powinien zawierać? Projektowanie w technologii SYSTEM 3E

Projekt architektoniczno-budowlany to podstawowy dokument, bez którego nie może powstać żaden dom jednorodzinny – jest niezbędny w momencie starań o pozwolenie na budowę, przy wydawaniu pozwolenia na użytkowanie budynku, ale także na każdym etapie budowy naszego wymarzonego domu.

Taki projekt składa się z części architektonicznej (rzutów fundamentów i kondygnacji, rysunków elewacji, przekrojów detali) oraz części opisowej, zwierającej opis technologii, zastosowanych rozwiązań, informacje o konstrukcji budynku oraz zestawienie materiałów. Projekt architektoniczno-budowlany, który załączamy do wniosku o pozwolenie na budowę powinien być zgodny z MPZP lub WZ i zawierać niezbędne załączniki. Projekt Architektoniczno- Budowlany wraz z Projektem Zagospodarowania Działki lub Terenu  są niezbędne przy składaniu wniosku o PNB.

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z września 2020 roku, projekt architektoniczno- budowlany powinien zawierać:

  • rodzaje i kategorie obiektu budowlanego,
  • parametry techniczne obiektu: kubatura, powierzchnia, wymiary, liczba kondygnacji,
  • układ przestrzenny oraz formę architektoniczną,
  • zamierzone sposoby użytkowania obiektów budowlanych oraz liczbę projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych,
  • opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu,
  • parametry charakteryzujące wpływ obiektu na środowisko, zdrowie ludzi i sąsiednie obiekty
  • informację o wyposażeniu technicznym budynku.

Projekt architektoniczno-budowlany może być sporządzony wyłącznie przez architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Warto pamiętać o sporządzeniu odpowiedniej umowy o projekt architektoniczny, która powinna określać zakres obowiązków architekta oraz inwestora.

Jak interpretować projekty?

Czytanie projektów architektonicznych może wydawać się dla niektórych inwestorów skomplikowaną sprawą. Nawet jeśli czujemy się laikami w tych tematach, warto po otrzymaniu projektu zapoznać się z jego zawartością. Interpretację projektu najlepiej rozpocząć od podziału na ściany – ściany nośne, które podtrzymują konstrukcję oraz ścianki działowe. W projekcie okna oznaczone są za pomocą dwóch kresek i literą O z liczbą w środku. Drzwi oznaczane są literą D i liczbą. Zapisy n × h × s, gdzie n – ilość stopni, h – wysokość stopni, s – szerokość stopni dotyczą schodów. Dokumentacja umieszczona w projekcie architektoniczno-budowlanym uwzględnia również materiały budowlane, które mają osobne oznaczenia. Inaczej zapisuje się również kanały dymowe, spalinowe i wentylacyjne.

Projektowanie w technologii SYSTEM 3E

W DOM 3E oferujemy kompleksową budowę domów w oparciu o projekty dostępne na naszej stronie, projekty indywidualne oraz projekty z innych pracowni architektonicznych.

SYSTEM 3E to technologia przyszłości – dla architektów, którzy chcą iść z duchem czasu. Domy o jednowarstwowych ścianach cieszą się coraz większą popularnością i – wierzymy – są przyszłością polskiej i międzynarodowej architektury. 37 zunifikowane elementy konstrukcyjne pozwalają na stworzenie nawet najbardziej śmiałych projektów architektonicznych. Nasze ściany doskonale współpracują z każdym rozwiązaniem: płytą i ławą fundamentową, nadprożami drzwiowymi i okiennymi, prefabrykowanymi wiązarami dachowymi i tradycyjną więźbą dachową. Brak murowania gwarantuje nieograniczone możliwości twórcze dla architekta i jego klienta. W tradycyjnych metodach budowlanych nie ma bowiem rozwiązań, których nie moglibyśmy zastosować w technologii SYSTEM 3E. W ramach naszego programu partnerskiego współpracujemy również z zewnętrznymi biurami projektowymi, które wykonują projekty. Na każdym etapie współpracy wspieramy zewnętrznych architektów szkoleniami, materiałami i wiedzą.

– Choć w pierwszym momencie projektowanie w technologii SYSTEM 3E może wyglądać na skomplikowane – to jednak warto się z tym zapoznać. Poznanie technologii zajmuje niewiele czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że na bazie pierwszego projektu można się tego nauczyć. Zastosowanie elementów jest intuicyjne i po pierwszym wykonaniu tzw. „kładów” można powiedzieć, że znamy technologię. Z wyjątkiem pilnowania modułów, projektowanie w tym systemie niczym się nie różni od projektowania w tradycyjnych technologiach. Firma oferuje duże wsparcie – dostarcza materiały, odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości. Nasz pierwszy projekt był sprawdzony przez specjalistów z firmy – więc wszystkie błędy były od razu wyłapane. Polecam, bo nie każdy producent oferuje takie wsparcie – komentuje Joanna Wichniewicz, architekt z pracowni projektowej BOZART.

Pisząc o architekturze i projektowaniu nie może zabraknąć tematu ekologii, która i w tej sferze odgrywa bardzo ważną rolę. To, co charakteryzuje domy 3E, to przede wszystkim ekologia. Już na etapie produkcji elementów ograniczamy do minimum ślad węglowy i rezygnujemy z produktów ropopochodnych. Odpady budowlane 3E nadają się do recyklingu i wykorzystania w nowych, efektywnych energetycznie materiałach budowlanych. Ponieważ nasze elementy łączą się poprzez zacisk, podczas budowy eliminujemy zaprawę, klej oraz elementy dociepleniowe (np. szkodliwy styropian) i uzupełniające. Oszczędność wody i materiałów sprawia, że ograniczamy ilość odpadów na placu budowy nawet do 80%. Znakomite właściwości termoizolacyjne perlitu sprawiają, że domy powstałe w technologii 3E są energooszczędne i ekonomiczne.

– Są też tacy klienci, którzy przykładają wagę do ekologiczności rozwiązań i do pochodzenia produktu. I tu SYSTEM 3E nie ma konkurencji – ekologiczny, neutralny chemicznie, bez-emisyjny. Dodatkowo – w tym systemie nie ma odpadów – system modułowy wymusza wykorzystanie wszystkich zaprojektowanych elementów. Jedyne „ścinki” które zostają na budowie – to te które się zniszczą. Na budowę zawsze przyjeżdża zapas na taką okoliczność, więc nie musimy się martwić, że czegoś zabraknie i trzeba będzie czekać na dodatkowe zamówienie. Co najważniejsze – to polska myśl techniczna, polski patent, polski kapitał i polska produkcja. Miło patrzeć jak firma się rozwija i inwestuje w kolejne badania i rozwój technologii – dodaje Joanna Wichniewicz.

Chcesz projektować w technologii SYSTEM 3E? Zapraszamy na comiesięczne szkolenia prowadzone przez architektów 3E dla projektantów i biur projektowych. Informacje o najbliższych szkoleniach dostępne są na naszych mediach społecznościowych – Facebook  oraz Instagram.