Tendencje architektoniczne w projektach domów jednorodzinnych

Przeglądając strony z domami katalogowymi wiele osób zastanawia się jaki projekt wybrać. Często tym, od czego zaczynamy poszukiwania jest forma architektoniczna – możemy wybrać dom tradycyjny lub nowoczesny, ze spadzistym lub płaskim dachem, z elewacjami wykończonymi drewnem, kamieniem lub gładkim tynkiem. Jak odnaleźć się wśród architektonicznych stylów? Jaki dom wybrać? Oto krótka próba usystematyzowania stylów architektonicznych które możemy spotkać na stronach z projektami gotowymi.

Typ 1: Dom tradycyjny

Choć w ciągu ostatnich lat oferta projektów domów stała się niezwykle różnorodna, to wciąż dużą popularnością cieszą się domy tradycyjne, przywodzące na myśl staropolski dworek. Dlaczego? Dlatego, że są przytulne, kojarzą się z ciepłem rodzinnym i spełnieniem dziecięcych marzeń o urokliwym domu z ogrodem. Takie domy cechują się dużą dekoracyjnością bryły. Często ozdobione są portykami, kolumnami, okiennicami. Zwykle przykryte są dwuspadowym dachem z tradycyjnym wykończeniem dachówką ceramiczną. Elewacje są często symetryczne, okna ustawione są równomiernie na każdej ze ścian. Są to zwykle domy parterowe z nieużytkowym poddaszem.

Typ 2: Dom nowoczesny

Na drugim biegunie znajdują swoje miejsce projekty ultranowoczesnych domów z płaskim dachem. Nawiązują one do form wczesnego modernizmu – stylu międzynarodowego, który od początku XX wieku zrewolucjonizował myślenie architekturze, także w obszarze domów jednorodzinnych. Charakterystyczne dla tego typu architektury są ogromne przeszklenia, elewacje pozbawione tradycyjnych elementów dekoracyjnych – kolumn, gzymsów itp. Jednocześnie dobrze zaprojektowany dom nowoczesny wcale nie jest nudny – detal architektoniczny stanowi tu światłocień na elewacji, elementy pergoli i daszków, które stanowią integralną część bryły, a nie, jak w przypadku domów tradycyjnych są „doklejone” do elewacji. Domy nowoczesne cechuje geometryczność bryły, jednolite kolory elewacji i płaski stropodach.

Typ 3: Dom łączący cechy tradycyjne i nowoczesne

W odpowiedzi na potrzeby Klientów coraz częściej spotykamy projekty, które łączą ze sobą cechy domów tradycyjnych i nowoczesnych. Tendencja ta jest bardzo popularna- dlaczego? Bo ludzie marzą o nowoczesności, ale nie chcą wyrzekać się przytulnego klimatu urokliwego domu ze spadzistym dachem. Powstaje więc dużo propozycji domów z dachem dwuspadowym, ale o geometrycznej, prostej bryle. Elementy dekoracyjne nawiązują do tradycji modernizmu – opaski z białego, gładkiego tynku, wbudowane pergole, dodatkowe murki sprawiają, że bryła staje się dynamiczna. Wielkie przeszklenia powodują, że dom ze spadzistym dachem wygląda niezwykle nowocześnie.

Typ 4: Nowoczesna stodoła

Hit architektoniczny budownictwa jednorodzinnego XIX wieku. Zazwyczaj jest to niezwykle prosta, geometryczna bryła z dwuspadowym dachem pozbawionym okapu. Przybiera ona formę nowoczesnej stodoły z prostymi elewacjami wykończonymi naturalnymi materiałami. Domy te, zwykle na planie prostokąta, wyglądają często jak „makiety” pozbawione elementów dekoracyjnych na elewacji. Regularny rytm pionowych okien oraz duże przeszklenia sprawiają, że klasyczna forma wygląda nowocześnie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które budują dom w tradycyjnym, wiejskim krajobrazie, a chcą mieć dom na wskroś nowoczesny, który będzie dobrze korespondował z otaczającą zabudową.

Typ 5: Miejska willa

Innym rodzajem budynków są domy formą przypominającą miejską willę – o bardziej zwartej bryle, z drugą kondygnacją o pełnej wysokości. Są to budynki z dachem o małym spadku (wielospadowym lub płaskim). Charakterystyczne dla tego typu zabudowy są czytelne podziały elewacji w formie poziomych i pionowych pasów. Niejednokrotnie na elewacjach pojawia się boniowanie, czyli poziome linie dekoracyjne w warstwie tynku. Domy te charakteryzuje stonowana kolorystyka – wykończenie jasnym tynkiem, dach pokryty nowoczesną blachą na rąbek stojący.

Jaki więc dom wybrać? Warto pamiętać, że o formie architektonicznej budynku nie da się mówić w oderwaniu od otoczenia – kontekstu, w którym funkcjonuje.  Pewnie wielokrotnie spotkaliście się z dyskusjami w gazetach nad ładem przestrzennym. Czym on jest? Ład przestrzenny jest rodzajem uporządkowania zabudowy, które sprawia, że otoczenie interpretujemy jako spójne, logiczne i piękne. Aby nasz dom wyglądał wspaniale musi być nie tylko pięknie zaprojektowany, ale także musi pasować do otoczenia. Dlatego właśnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w trosce o ład przestrzenny, nakazują ujednolicenie zabudowy i wprowadzają wymogi stosowania w danym miejscu dachów o zbliżonym spadku, elewacji o podobnej kolorystyce, tej samej liczby kondygnacji.

Wybierając projekt powinniśmy więc zastanowić się jaka forma architektoniczna jest nam najbliższa – w jakim domu będziemy czuć się najlepiej, który z projektów to dom naszych marzeń. Ale powinniśmy także rozejrzeć się dookoła i mając na uwadze uwarunkowania działki wybrać dom, który będzie współgrał z otaczającą zabudową. Dopiero wówczas będziemy mogli być pewni, że wybraliśmy najlepszy dom dla siebie.

Poprzedni wpis | Następny wpis