projekt domu HK-83

Domy z płaskim dachem – nowoczesność na wyciągniecie ręki

Jeśli szukasz domu prostego w formie, a przy tym wyróżniającego się, posiadającego swój charakterystyczny rys – wybierz projekt domu z płaskim dachem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z płaskim dachem oraz jakie są największe zalety takiego rozwiązania.

Projekty domów z płaskim dachem – nowoczesne budownictwo

Domy z płaskim dachem to coraz częstszy wybór wśród osób planujących budowę domu. Płaski dach nadaje bryle nowoczesny, nietuzinkowy wygląd, nic więc dziwnego, że ten trend zyskuje na popularności. Projekt domu z płaskim dachem to synonim współczesnej, nowoczesnej architektury. Najczęściej spotyka się nowoczesne, minimalistyczne bryły w kształcie prostokąta, które czasem przybierają bardziej futurystyczne formy. Możliwości jest wiele, najważniejsze jest znalezienie projektu, który w pełni będzie odpowiadał naszym gustom i preferencjom.

 Nowoczesne domy z płaskim dachem to idealna propozycja dla osób, które na bieżąco podążają za trendami w architekturze. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, aby ich dom wyróżniał się w lokalnym krajobrazie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do dyspozycji mieszkańców są pełne kondygnacje, bez skosów w dachu, co sprawia, że pomieszczenia są bardzo ustawne, dobrze doświetlone i wygodne w użytkowaniu, a ich aranżacja jest zdecydowanie łatwiejsza i daje wiele możliwości zaplanowania przestrzeni. Co wyróżnia domy z płaskim dachem? To przede wszystkim doskonały układ funkcjonalny, duże przeszklenia wypełniające całe ściany oraz energooszczędne właściwości, które wynikają z konstrukcji domu.

projekt domu HK-727

Projekty domów z płaskim dachem – na co zwrócić uwagę?

Warto podkreślić, że przed wyborem projektu domu z płaskim dachem należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Należy sprawdzić warunki zabudowy dla naszej działki.  Istotny  jest bowiem kąt nachylenia połaci dachowych. Może się okazać, że budynek z płaskim dachem nie pasuje do sąsiedniej zabudowy. Wtedy budowa takiego domu w danej okolicy jest niemożliwa.

Decydując się na dom z płaskim dachem możemy liczyć na to, iż będziemy w nim w stanie maksymalnie wykorzystać, na cele mieszkaniowe, pozbawione skosów piętro, a zminimalizowanie w tego rodzaju projektach, zewnętrznej powierzchni dachu, zredukuje straty ciepła w przyszłości. Łatwy dostęp do połaci tych dachów pozwala na projektowanie na nich pięknych ogrodów zielonych, a nawet basenów. Na płaskim dachu jest możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych, wówczas nasz dom stanie się nie tylko nowoczesny, ale również energooszczędny.

Warto podkreślić, że nowoczesne dachy płaskie nie są jednak idealnie poziome, lecz są budowane z niewielkim spadkiem, aby możliwe było swobodne odprowadzanie wody deszczowej. Spadek połaci wynosi zazwyczaj od 3 do nawet 12 stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, unikniemy zalegania wody oraz śniegu.

projekt domu HK-58

Domy z płaskim dachem – zalety

Projekty domów z dachem płaskim mają wiele zalet, stąd coraz większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Główną zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim prostota i zachowanie proporcji. Warto podkreślić, że są to rozwiązania tańsze w realizacji, w porównaniu z budynkami o podobnych gabarytach, z dachami wielopołaciowymi. Płaskie dachy nie wymagają większych nakładów niż dachy tradycyjne, oparte na konstrukcji drewnianej. Ich przemyślana forma i dobrze zaprojektowane wnętrza sprawiają, że domy z płaskim dachem będą doskonale harmonizować z każdego rodzaju działką, a ciekawe i stonowane wykończenie, czyni je również wyjątkowo atrakcyjnymi wizualnie. Układ domu z płaskim dachem pozwala dowolnie kształtować przestrzeń – w zależności od potrzeb mieszkańców można wybrać budynek parterowy, gdzie wszystkie pomieszczenia zlokalizowano na jednym poziome lub dom z piętrem, gdzie w łatwy sposób wydzielić można przestrzeń prywatną.

Jednym z atutów domów z płaskim dachem jest to, że jest w nich do zagospodarowania cała powierzchnia piętra. Projekt domu bez dachu gwarantuje nam to, że budynek jest pozbawiony ostrych skosów, co przekłada się na ustawność i łatwość aranżacji wnętrz. Obecnie w domach z płaskim dachem stosuje się wiele przeszkleń, które doświetlają wnętrza i są elementem wpływającym na odbiór domu. Wybierając projekt domu z płaskim dachem możemy być pewni, że nie zabraknie nam naturalnego światła. Modne duże przeszklenia, czyli panoramiczne okna, doskonale pasują do nowoczesnych projektów domów z płaskim dachem. Do tego dobrze wykonany dach pozwala zniwelować straty ciepła.