indywidualny projekt domu

Ile kosztuje i co zawiera projekt domu?

Zakup projektu domu to ekscytujący etap budowy domu. Kształt budynku, metraż, rozwiązania architektoniczne… w końcu urzeczywistniasz marzenia o własnym miejscu do życia. Z tego artykułu dowiesz się więc, jak wybrać projekt domu i ile on kosztuje. Dzięki temu podejmiesz najlepszą możliwą decyzję o kształcie i funkcjonalności przyszłego lokum.

Dobry projekt domu – dlaczego jest kluczowy?

Projekt domu to plan, który kształtuje przyszłość. Dlaczego jest tak bardzo ważny? Wpływa na cały proces budowy, ponieważ przedstawia najdrobniejsze detale, a nie tylko koncepcję domu. Określa kształt, metraż, a nawet opisuje materiały niezbędne do budowy. Dzięki niemu specjaliści starannie i bezpiecznie wykonują poszczególne etapy prac budowlanych, co przekłada się na przyszły komfort. Wybór projektu architektoniczno-budowlanego jest zatem niezbędną formalnością. Bez projektu nie zlecisz dalszych prac.

Z czego składa się projekt domu?

Projekt domu musi być sporządzony przez uprawnionego projektanta. Definicję i znaczenie projektu określa Ustawa „prawo budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r, która jasno precyzuje, że jest to zbiór dokumentów przedstawiających plany inwestycji budowlanej. [1] Zgodnie z nowelizacją z 2021 roku kompletny projekt budowlany zawiera 3 elementy:

  • projekt architektoniczno-budowlany,
  • projekt zagospodarowania terenu lub działki,
  • projekt techniczny.[2]

Te 3 dokumenty stanowią filary dla bezpiecznej i sprawnej budowy.

spotkanie z architektem

Co dokładnie zawiera projekt architektoniczno-budowlany domu?

Według ustawy projekt architektoniczno-budowlany określa: funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia[3] To znaczy, że zawartość projektu architektonicznego obejmuje:

  • układ przestrzenny budynku – kubatura, wielkość, powierzchnia użytkowana, funkcjonalności pomieszczeń,
  • parametry budowlane,
  • materiały,
  • rozwiązania technologiczne – systemy ogrzewania itd.,
  • charakterystykę energetyczno-ekologiczną,
  • opinię geotechniczną.

Dokumenty architektoniczno-budowlane mają dwie części: opisową oraz rysunkową. Ta pierwsza zawiera powyższe informacje. Natomiast część rysunkowa przedstawia głównie:

  • rzuty: fundamentów, kondygnacji, dachu, 
  • przekroje budynku,
  • instalacje (grzewcze, kanalizacyjne, wodne),
  • rozwiązania elewacyjne.

Projekt architektoniczny to zatem kompleksowy dokument, który składa się z dwóch części. Opisowej, zawierającej szczegółowe informacje o układzie, funkcjonalnościach, materiałach i technologiach oraz rysunkowej, która prezentuje rzuty kondygnacji, przekroje budynku oraz systemy instalacji. To właśnie część opisowa i rysunkowa precyzyjnie określają kształt i funkcjonalność planowanego budynku.

Projekt zagospodarowania działki – co oznacza?

Jak wspomnieliśmy, obok projektu architektoniczno-budowlanego znajduje się projekt zagospodarowania działki lub terenu. Architekt nanosi na nim głównie:

  • istniejące oraz planowane obiekty,
  • uzbrojenie terenu, w tym przyłączy, takich jak wodociągowe, elektryczne, gazowe czy kanalizacyjne,
  • rozkład dróg i innych ciągów komunikacyjnych,
  • sposób odprowadzania ścieków (na przykład oczyszczalnie),
  • granice działki. [4]

Projekt zagospodarowania działki przedstawia zatem możliwości i ograniczenia danego terenu. Podobnie jak projekt architektoniczno-budowlany składa się z części opisowej i rysunkowej. Jest jednym z kluczowych dokumentów, bez którego nie można rozpocząć budowy.

projekt zagospodarowania terenu

Projekt techniczny – co w nim znajdziesz?

Projekt techniczny zawiera podobne informacje jak projekt architektoniczno-budowlany, tyle że w bardziej ogólnikowej formie. Projekt techniczny nie jest jednak projektem wykonawczym. Nie musisz go składać do uzyskania pozwolenia na budowę, jak wymienionych wcześniej projektu architektoniczno-budowlanego i zagospodarowania terenu. Jednakże należy go zgłosić przed rozpoczęciem użytkowania budynku, ponieważ w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo konstrukcyjne.[5]

Indywidualny projekt domu czy gotowy?

Teraz już wiesz, z czego składa się projekt domu i jakie dokumenty są niezbędne do rozpoczęcia budowy. Jednak wiele osób nurtuje jeszcze pytanie: jaki projekt domu wybrać - indywidualny czy gotowy i ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego?

Jeśli mowa o projekcie indywidualnym, świetnie sprawdzi się on w przypadku skonkretyzowanych potrzeb i trudnych warunków zabudowy. Przedstawia budynek skrojony na miarę, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. To unikalna propozycja dla Ciebie, jeśli cenisz oryginalność. Z jego pomocą maksymalnie wykorzystasz potencjał działki i terenu. Chociaż zasadniczo projekt indywidualny domu jest droższy, to w praktyce pozwala staranniej zaplanować budżet i wydatki w przyszłości.

Projekt gotowy teoretycznie jest tańszy. Jednak z doświadczenia wiemy, że klientom ciężko znaleźć taki projekt typowy, który będzie odpowiadać na ich wszystkie potrzeby. Rozkład pomieszczeń to obszar, w którym najczęściej wprowadza się zmiany, ale zdarza się też, że inwestorom przypada do gustu ogólny wygląd budynku i układ funkcjonalny pomieszczeń, natomiast chcieli by zmienić metraż i wybudować większy dom lub mniejszy - na bazie wybranego projektu gotowego właśnie. Wszelkie tego typu zmiany może wykonać uprawiony architekt, a Ty musisz uwzględnić koszt adaptacji w swoim budżecie. Pamiętaj także, że projekt typowy musi być zgodny z obowiązującymi przepisami w danej lokalizacji i będzie wymagać adaptacji do warunków działki, co również wiąże się z dodatkowymi obciążeniami budżetu. Z drugiej strony jednak gotowe projekty domów są dostępne od ręki, co jest istotne, jeśli bardzo zależy Ci na czasie.

Ile wynosi cena projektu domu?

Jak wspomnieliśmy, koszt projektu domu gotowego jest niższy. Średnia cena gotowych projektów waha się w granicach 2500-8000 zł. Kwota zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia czy rozwiązania architektoniczne.

Jaki jest koszt wykonania indywidualnego projektu domu? W tym przypadku cena również zależy od wielu czynników, np. renoma architekta lub biura projektowego, metraż i wybrane rozwiązania technologiczne. Specjaliści za każdym razem ustalają indywidualną cenę dla danego inwestora, więc nie ma jednego cennika. Dostępne są zarówno projekty indywidualne za kilka tysięcy, jak i za kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Koszt projektu domu – wybierz bezpieczne rozwiązania

W DOM 3E doskonale wiemy, że każdy ma inne potrzeby. Dlatego oferujemy gotowe projekty domów oraz indywidualne projekty, dzięki czemu z łatwością wybierzesz rozwiązanie dopasowane do własnych oczekiwań, dzięki czemu prosty sposób wybudujesz wymarzony dom. 

Zespół DOM 3E budują architekci, konstruktorzy, wykonawcy i kierownicy budowy, więc możesz nam zlecić całą budowę. Po kolei zajmiemy się poszczególnymi etapami – od projektu aż po oddanie kluczy. Energooszczędne, nowoczesne i ekologiczne budownictwo to nasza specjalność. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z architektem 3E. Niezobowiązująco opowiemy, w jaki sposób jesteśmy w stanie Ci pomóc w tworzeniu własnego miejsca na świecie.

konsultacje architektoniczne