projekt domu piętrowego HK-60

Jak dobrze wybrać projekt domu piętrowego?

Kiedy buduje się swój dom, łatwo popaść w euforię i nie przemyśleć wszystkich niezbędnych aspektów tego przedsięwzięcia. Warto jednak zastanowić nad każdym szczegółem, gdyż w domyśle jest to inwestycja na całe życie. Dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko aspekty techniczne, ale także wizualne, bowiem projekty domów piętrowych są tak od siebie różne, że szkoda byłoby nie skorzystać w pełni z tak szerokiej oferty. Na który się jednak zdecydować? O czym pamiętać przeglądając projekty domów jednorodzinnych parterowych? Wiele ciekawych wskazówek znajdziecie w tym poradniku. 

Nowoczesne projekty domów piętrowych

Część osób z pewnością pragnie zbudować swój dom we współczesnym stylu, by nawiązywał on do obowiązujących trendów. Nowoczesne domy piętrowe będą zdecydowanie odróżniać się od tych postawionych 10 czy 15 lat wcześniej, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa przyciągną do siebie sporą uwagę innych ludzi, a także wywołają u nich zachwyt. To wspaniała opcja dla tych, którzy cenią sobie oryginalność. Co to jednak oznacza, że dany budynek jest nowoczesny? Z pewnością chodzi tutaj głównie o kwestie zadaszenia, konstrukcje, zastosowane technologie i energooszczędność. Projekty domów piętrowych z płaskim dachem stają się coraz popularniejsze, bo wyglądają na bardzo innowacyjne, nie wymagają częstej konserwacji oraz są odporne na działanie silnego wiatru. Nie ma więc niepokoju, że zostanie on zerwany w trakcie wichury. Co więcej, nowoczesne elewacje domów nie posiadają zdobień, stawia się na prostotę bryły budynku, która powinna cechować się jak największą zwartością.

projekt domu piętrowego HK-62

Obecne trendy: projekty domów piętrowych z garażem dwustanowiskowym i dachem kopertowym

Dom piętrowy we współczesnym stylu przeważnie jest także mniejszy niż tradycyjny, ale niekoniecznie musi być to ścisły wyznacznik. Jednak obecnie coraz większą uwagę przykładamy do tego, aby nasze rozwiązania były funkcjonalne. Kiedyś o wiele częściej budowało się wielkopowierzchniowe domy dla kilku pokoleń. W tej chwili, coraz więcej osób chce mieszkać “na swoim” i woli mniejszy metraż, aniżeli mieszkanie z dalszymi krewnymi. Co nie zmienia faktu, że nadal najbardziej popularne są projekty domów z garażem dwustanowiskowym oraz tradycyjnym dachem kopertowym. Ponadto borykamy się ze sporym ograniczeniem ze względu na ceny działek, które rosną w zawrotnym tempie. Z tego względu w dzisiejszych czasach o wiele lepszym rozwiązaniem jest kompaktowy dom piętrowy usytuowany na powierzchni z mniejszym metrażem.

projekt domu piętrowego HK-40

Tradycyjne domy piętrowe z dachem dwuspadowym

Niektórzy jednak wolą standardowe rozwiązania i podoba im się styl, w jakim obecnie utrzymana jest większość budynków mieszkalnych. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem będą projekty domów piętrowych z dachem dwuspadowym. Zdecydowanie się na takie zadaszenie pozwoli na stworzenie nieruchomości, która nie będzie zanadto wyróżniać się w sąsiedztwie. Dach w tego typu budynkach posiada zazwyczaj funkcję nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. A zatem częściej znajdują się na nim elementy architektoniczne, takie jak lukarny, czy też wole oczy. Domy zdobi się dodatkowo, chociażby przez umieszczenie wykuszy lub ryzalitów. Ściśle klasyczny projekt zakłada zbudowanie budynku z symetrycznie ułożonymi elementami oraz z gankiem lub facjatą w centralnej części domu, przy jednoczesnym wyraźnym zaakcentowaniu wejścia. Dodatkowo można zdecydować się na balkon z kutymi balustradami, co jest częstym wyborem tradycjonalistów.

Zatem jeżeli chodzi o współczesne projekty domów parterowych nowoczesnych, możliwości są praktycznie nieograniczone. Możemy spotkać się z mieszanką różnych stylów, sporą przestrzenią na małej działce oraz zastosowaniem zaawansowanych technologii, które pozwalają wybudować nieruchomość nawet w kilka miesięcy. Istotne jest jednak to, aby już na początku określić nasze oczekiwania. Kolejną kwestią, o której nie należy zapominać, jest również wybór firmy, która realizuje zlecenie. Najlepszą opcję stanowi współpraca z profesjonalistami, którzy oferują kompleksowe usługi: od projektu, przez wsparcie techniczne, skończywszy na realizacji.