Jak wybrać działkę?
Najważniejszym i często decydującym elementem podczas wyboru działki jest jej cena. Wartość działki w mieście jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższa w stosunku do działki analogicznych rozmiarów, znajdującej się na terenach podmiejskich. Co to znaczy? Przy założeniu tego samego budżetu, tereny wiejskie pozwalają nam na zakup znacznie większego obszaru. Do nas należy decyzja, jaką lokalizację preferujemy i które z dwóch – metraż działki czy jej umiejscowienie – jest dla nas ważniejsze.
Warto zaznaczyć, że działki znajdujące się w granicach administracyjnych miast zazwyczaj posiadają uregulowany stan prawny granic. Oznacza to, że granice danego terenu są wyznaczone na podstawie postępowania geodezyjno-administracyjnego i zatwierdzone odpowiednimi dokumentami. W celu zidentyfikowania i zlokalizowania prawnych granic działki najlepiej skorzystać z usługi geodety, który kontaktując się z odpowiednim urzędem dokona oceny dokumentacji i ustali linie oraz punkty graniczne. Nabycie działki nieposiadającej prawnie określonych granic jest znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne. Konieczne jest ich ustalenie, które wymaga od inwestora wiele więcej formalności i czasu. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest uzbrojenie działki. Teren wyposażony w media będzie droższy w stosunku do nieuzbrojonego. Wybierając drugą opcję należy jednak poświęcić czas i fundusze na doprowadzanie mediów. Uzbrojenie działki można sprawdzić poprzez złożenie warunków technicznych przyłączenia do sieci do odpowiednich dostawców mediów. Podobnie jak w przypadku granic, działki znajdujące się na obszarach miejskich są zazwyczaj przyłączone do niezbędnych sieci (wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i gazowych), natomiast o uzbrojenie działek na terenach wiejskich często musimy zadbać sami.
Działka zlokalizowana w miejskim otoczeniu, uporządkowanym przez Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego będzie miała niewątpliwie większą wartość niż ta umiejscowiona na wsi. Wgląd do MPZP można uzyskać poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu gminy. Podczas jego analizy należy zwrócić uwagę na sąsiedztwo wybranej działki – bliską lokalizację szkół, sklepów wielkopowierzchniowych, ruchliwych ulic czy torów, które mogą stanowić źródło hałasu, a także odległość od miejsca pracy. MPZP, oprócz obecnych i planowanych inwestycji znajdujących się w pobliżu naszego terenu (na przykład budynków przemysłowych lub tras szybkiego ruchu) określa również przeznaczenie działki – rolne lub budowlane. Zawiera też informacje o dopuszczalnym rodzaju zabudowy, ustanowione na podstawie analizy sąsiadujących z nią terenów. Wizja naszego wymarzonego domu nie powinna wysokością, kształtem dachu czy nawet kolorem elewacji znacznie odbiegać od budynków zlokalizowanych w pobliżu. W przypadku, kiedy nasza działka nie jest objęta lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego konieczne jest wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy.
Zakup działki zlokalizowanej na terenach wiejskich będzie znacznie niższym wydatkiem i zapewni nam sąsiedztwo zieleni. Decydując się na jej zakup trzeba jednak zwrócić uwagę na czynniki takie jak dostępność do drogi publicznej lub jakość gruntu. Badania geotechniczne dostarczą nam wiedzy o wysokości wód na działce czy nośność terenu.
Sąsiedztwo jest kluczowe także ze względu na wymagane prawem odległości od tzw. obszarów chronionych. W praktyce dom nie może stać bliżej niż 12 metrów od lasu i 100 metrów od naturalnego zbiornika wodnego (np. jeziora). Podczas wyboru działki należy również zwrócić uwagę na pobliskie sieci elektroenergetyczne. W przypadku linii niskiego napięcia (do 1kV) wymagana odległość wynosi zaledwie 3 metry, jednak jeśli działka sąsiaduje z sieciami najwyższych napięć (powyżej 110 kV), konieczne jest zachowanie odległości co najmniej 30 metrów.
DOM 3E to firma budująca domy kompleksowo. Bez zaprawy, bez docieplenia, bez szkodliwej chemii. Ekonomicznie, ekologicznie i energooszczędnie. Na każdym etapie procesu budowy i jej planowania nasi specjaliści służą swoją wiedzą i doświadczeniem – również przy wyborze działki. Buduj z nami i przekonaj się, jak szybka i przyjemna może być budowa domu!