fotowoltaika

Jak zaprojektować dom, by w pełni wykorzystać energię ze słońca?

Już na etapie projektowania i planowania budowy domu można uwzględnić maksymalne wykorzystanie potencjału energii słonecznej. Rosnąca świadomość inwestorów sprawia, że coraz więcej klientów decyduje się na rozwiązania, które pozytywnie wpłyną na wskaźnik energooszczędności budynku: 80% naszych klientów rozważa wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w swoich domach.

O dobrych praktykach i kluczowych elementach, o których należy pamiętać przy projektowaniu domu z myślą o wykorzystaniu fotowoltaiki, rozmawiali Agnieszka Skórczyńska (Architekt DOM 3E) oraz Kamil Jeznach (Otovo).

Co wpływa na efektywność fotowoltaiki?

Projektowanie domu z myślą o wykorzystaniu energii słonecznej wymaga uwzględnienia kilku ważnych elementów. Poprawna orientacja budynku, odpowiedni kąt nachylenia dachu, dobór materiału dachowego, identyfikacja potencjalnych źródeł zacienienia oraz rozważenie zakupu magazynu energii są kluczowe, aby osiągnąć większą efektywność energetyczną i zaoszczędzić na kosztach związanych z eksploatacją budynku” – podkreśla Kamil Jeznach z Działu Operacyjnego Otovo.

Eksperci zaznaczają, że nawet subtelne zmiany w projekcie domu, takie jak orientacja budynku czy kąt nachylenia dachu, mogą znacząco wpłynąć na wydajność paneli fotowoltaicznych. Zalecany kąt nachylenia dachu wynosi około 30-40 stopni, ale decyzja o tym, jak ostatecznie będzie on wyglądać, zależy także od warunków zabudowy obowiązujących w danym obszarze, układu pomieszczeń poddasza oraz kosztów konstrukcji dachu.

Kamil Jeznach i Agnieszka Skorczynska

Montaż paneli i magazyny energii.

Podczas projektowania, eksperci zalecają uwzględnienie odpowiedniego pokrycia dachowego. Blacha trapezowa stanowi najtańszy i najłatwiejszy materiał do montażu paneli, jednak obecnie blacha na rąbek stojący cieszy się popularnością ze względu na estetykę. „Blachę na rąbek stojący wybiera około 40% klientów, blachodachówkę 35%, pozostali klienci decydują się na tradycyjne i solidne rozwiązanie jakim, jest ceramika. Przy projektowaniu indywidualnym, gdy myślimy o całym procesie budowy kompleksowo, nawet w przypadku dachówki ceramicznej jesteśmy w stanie przewidzieć wyprowadzenie haków pod montaż paneli fotowoltaicznych” – dodaje Agnieszka Skórczyńska. Istotne jest również zidentyfikowanie potencjalnych źródeł zacienienia, ponieważ może ono znacząco obniżyć produkcję energii elektrycznej. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji paneli, zaleca się przeprowadzenie analizy terenu wokół budynku.

Ostatnią, ale równie cenną radą ekspertów, jest zakup magazynu energii. Dzięki magazynom, można przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej i wykorzystać ją w późniejszym czasie, co przyczynia się do zwiększenia samowystarczalności energetycznej budynku – wskazuje Kamil Jeznach. Nawet mała bateria pozwoli zwiększyć autokonsumpcję do 50%, podczas gdy instalacja fotowoltaiczna z dużym magazynem energii może podnieść autokonsumpcję do 74%.

dom z fotowoltaika

Energooszczędne budownictwo nie jest już trendem, a koniecznością.

Trend projektowania budynków energooszczędnych jest obecnie na fali wznoszącej. Wynika to nie tylko z rosnącej świadomości społeczeństwa, ale także norm prawnych, które wymagają, aby współczynnik EP (współczynnik energii pierwotnej budynku) w przypadku domów jednorodzinnych nie był wyższy niż 70 kWh/(m2·rok). Aby to osiągnąć stosuje się wysokiej klasy materiały konstrukcyjne o wysokim parametrze termoizolacji (ściany, dach, okna) oraz urządzenia pozyskujące energię odnawialną (z wiatru, słońca, wody), np. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Podsumowując, wydajną fotowoltaikę można zainstalować w niemal każdej sytuacji, ale aby osiągnąć maksymalną efektywność instalacji, czyli uzyskać jak najwięcej energii elektrycznej przy jak najmniejszym nakładzie finansowym, warto przestrzegać poniższych zasad:

  1. Zaprojektować jak najwięcej powierzchni dachowej skierowanej na południe.
  2. Pamiętać o najkorzystniejszym kącie nachylenia dachu: między 30 a 40 stopni.
  3. Wykorzystać poszycia dachowe, na których najłatwiej zamontować panele fotowoltaiczne.
  4. Zidentyfikować potencjalne źródła zacienienia, które mogą obniżyć produkcję energii.
  5. Zainstalować magazyn energii, który zwiększy samowystarczalność budynku i umożliwi przechowywanie nadmiaru energii.

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat wskazówek dotyczących projektowania domu z panelami fotowoltaicznymi, zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru na YouTube lub bezpośredniego kontaktu z nami – nasi architekci zadbają o to, by Twój dom był zarówno estetyczny, jak i efektywny energetycznie.