Międzynarodowe Biennale Architektury 2023

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie pod hasłem "Recover"

Ponad trzy dekady temu, w roku 1985, narodziło się wydarzenie, które co kilka lat przyciąga uwagę architektów z całego świata. Międzynarodowe Biennale Architektury, znane jako MBA, stało się katalizatorem inspiracji, miejscem spotkań i wymiany wiedzy między pasjonatami architektury. W ramach wydarzenia realizowane są także konkursy, wystawy, prezentacje czy wykłady, stanowiące unikalną w tej części Europy atrakcję.

Jak będzie wyglądać tegoroczne Bienalle Architektury?

MBA przyciąga wizjonerów, którzy nie tylko inspirują, ale wyznaczają trendy w dziedzinie projektowania. Frei Otto, Herzog & de Meuron, Zvi Hecker, David Mackay, Dietmar Eberle, Peter Butenschøn, Claudio Nardi, Giovanni Multari, Viviana Muscettola, Andor Wesselényi-Garray oraz Rainer Mahlamäki – to tylko niektóre nazwiska gości, którzy swoją obecnością uczynili to wydarzenie jeszcze bardziej wyjątkowym.

W tym roku, Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie organizowane jest pod hasłem "Recover". Jest to kontynuacja długoletniej tradycji, ale także odpowiedź na współczesne wyzwania urbanistyczne. Architektura i planowanie przestrzeni nigdy nie były ważniejsze niż teraz. "Recover" ma nam przypomnieć o konieczności odrodzenia i poszukiwaniu rozwiązań, które sprawią, że miasta staną się bardziej przyjazne – zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego

Przy Miejskim Okrągłym Stole będziemy dyskutować o współczesnym chaosie urbanistycznym i możliwosci zawarcia Nowego Paktu dla Przestrzeni, który zapewni lepszą przestrzeń i tym samym lepsze miasto.

Podczas panelu "Odkrywanie rzek" specjaliści porozmawiają o tym, jak miasta na całym świecie zabierają życie wodzie. W miejscach wyschniętych koryt rzek powstają budynki, a potoki wody zastępują potokami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Rozmowę o mieście w procesie transfomacji poprowadzi Kinga Racoń-Leja. Barcelona, Almersfoort i Łódź staną się punktem odniesienia dyskusji, która będzie obejmować także Kraków oraz koncepcje Nowego Miasta stworzone przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Do rozmowy na temat kwestii związanych z Krakowem dołączą Andrzej Szarata i Ewa Całus.

Pełny program Biennale dostępny pod linkiem: http://mba2023.sarp.krakow.pl/program/

budowa w SYSTEM 3E

DOM 3E i SYSTEM 3E oficjalnymi partnerami MBA "Recover"

Od samego początku naszej działalności przyświecał nam jeden cel: stworzyć rozwiązanie, które udowodni, że technologia może być sprzymierzeńcem w tworzeniu przestrzeni efektywnych energetycznie, z troską o zdrowie przyszłych użytkowników i kondycję naszej Planety. W efekcie powstała ekologiczna technologia bezspoinowego wznoszenia ścian z elementów wykonanych z naturalnego perlitu – SYSTEM 3E.

Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do promowania idei "Recover" – nie tylko jako oficjalny partner tegorocznej edycji wydarzenia, ale przede wszystkim, jako organizacja działająca w sposób zrównoważony.

Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z agendą wydarzenia. Rejestracja rusza już niebawem i mamy szczerą nadzieję, że dołączycie do nas w Krakowie!

Gospodarzem Biennale jest Miasto Kraków, a organizatorami są: SARP Oddział Kraków, Politechnika Krakowska, Krakowska Akademia, Izba Architektów, miesięcznik Architektura i Biznes