projekt domuz badenem HK-07

Projekt domu z basenem – czy warto budować dom z basenem?

Wielu osobom dom z basenem kojarzy się głównie z willami w ciepłych krajach. Większość jest przekonana, że na budowę basenu mogą sobie pozwolić jedynie zamożni ludzie. Sprawdzamy, czy rzeczywiście jest tak, że posiadanie basenu świadczy o niezwykłym prestiżu. Podpowiadamy, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, wybierając projekt domu z basenem.

Projekty domów z basenem – na co zwrócić uwagę?

Chęć posiadania basenu najlepiej wziąć pod uwagę w momencie wyboru projektu domu. Dzięki temu będzie to mniej kosztowne niż późniejsza przebudowa domu i dostosowanie go pod budowę basenu. Pracownie architektoniczne mają szeroki wybór projektów domów z basenem przy domu lub wewnątrz domu. Istnieje też możliwość stworzenia indywidualnego projektu uwzględniającego basen. Taki projekt z pewnością będzie uwzględniał wszystkie indywidualne potrzeby przyszłych domowników.

Projekt domu z basenem powinien być dostosowany do powierzchni działki budowlanej, na której ma powstać. Kluczową kwestią jest również kalkulacja kosztów i zaplanowanie budżetu takiej inwestycji. Na tym etapie można określić czy mamy wystarczające możliwości finansowe na budowę basenu.

Decydując się na projekt domu z basenem musimy sprawdzić obecność wód gruntowych oraz upewnić się czy basen w wybranym miejscu nie spowoduje zawilgotnienia gruntów u sąsiadów. Niezbędne jest także podjęcie decyzji o powierzchni basenu. Najczęściej nie powinna być ona większa niż 30 m2.

projekt domu z basenem HK-06

Basen w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Kryty basen wewnątrz domu to coraz częstszy widok, który nie dziwi już nikogo, jak jeszcze kilka lat temu. W porównaniu z basenem zewnętrznym, można z niego korzystać przez cały rok. Decydując się na projekt domu z basenem krytym możemy eksploatować go niezależnie od pogody. Nowoczesne projekty domów z pływalnią wewnątrz obejmują często przeszklone pomieszczenia z basenem. Dzięki temu podczas pływania możemy cieszyć się widokiem na zewnątrz. Basen w domu to z pewnością dobre rozwiązanie dla miłośników pływania. Mogą oni cieszyć się własnym całorocznym basenem – bez konieczności uczęszczania na płatne pływalnie. To sposób na uniknięcie kolejek oraz brak obaw o higienę danego miejsca, a także możliwość popływania o każdej porze dnia i nocy.

Dom z basenem w ogrodzie – czy to się opłaca?

Dom z basenem zewnętrznym w naszej strefie klimatycznej to nadal rzadko spotykany widok. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie własnego basenu w ogrodzie to w okresie letnim spełnienie marzeń wielu osób. Budowa otwartego basenu jest łatwiejsza i tańsza niż pływalni krytej. Ponadto, taki obiekt jest bardzo efektowny oraz umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Należy jednak wziąć po uwagę fakt, że zazwyczaj korzystać będziemy z niego tylko przez miesiące letnie. Niestety, ale chłodne jesienie i wiosny oraz mroźne zimy skutecznie uniemożliwiają korzystanie z basenu otwartego.

Projekt domu z basenem – dla kogo?

Projekty domów z basenem nadal nie są zbyt popularne w naszym kraju. Jednak obecność basenu przy domu jednorodzinnym z pewnością podnosi jego prestiż, a także cenę nieruchomości. Projekt domu z basenem otwartym przeznaczony jest dla osób, które lubią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz spotkania ze znajomymi w ogrodzie. Basen przy domu to doskonałe miejsce na organizację imprez plenerowych. Sprawdzi się on również przy najmłodszych domownikach, gdyż stanowić będzie znakomite miejsce zabaw.

Projekt takiego domu przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie komfort i relaks w warunkach gwarantujących maksymalną prywatność. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią aktywności na świeżym powietrzu i chcą mieć możliwość pływania w swoim prywatnym basenie.

Atutem projektów domów z basenem krytym jest bez wątpienia większa prywatność. W zaciszu domowym możemy korzystać z pływalni o każdej porze dnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie u osób, które lubią pływać. Dzięki temu, mogą one korzystać z osobistej pływalni przez cały rok. Ponadto dom zyskuje na prestiżu, jeśli ma prywatny basen, dlatego jego wartość znacząco się zwiększa.

projekt domu z basenem HK-24

Jaki jest koszt domu z basenem?

Dom z basenem to z pewnością inwestycja bardzo kosztowna. Warto podkreślić, że jest jednak osiągalna dla przeciętnej rodziny.  Decyzję o posiadaniu basenu najlepiej rozważyć na etapie projektowania domu. Wówczas koszty budowy basenu będą znacznie niższe niż w przypadku budowy basenu w istniejącym domu. Budując dom z basenem, musimy liczyć się z tym, że całkowity koszt budowy będzie średnio większy o 20-30% niż w przypadku domu bez basenu. Szacując koszty budowy pływalni, należy wziąć pod uwagę wielkość basenu. Mniejszy basen to koszt około 100 000 złotych, większy 120 000-150 000 złotych. We wskazanych cenach otrzymujemy zazwyczaj: projekt, wykopanie niecki, jej wykończenie oraz oprzyrządowanie. Górna granica ceny za basen nie istnieje i wyznacza ją jedynie zamożność i wyobraźnia inwestorów. Planując budowę basenu należy również wziąć pod uwagę późniejsze koszty utrzymania pływalni.