Projekt domu HK-02-G2-EN

Projekty domów dużych i średnich – którą opcję wybrać?

Szukając idealnego projektu domu, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić – jakiej wielkości dom chcemy wybudować? Wówczas możemy skupić się na wyborze konkretnego projektu. Zarówno projekty średnich domów, jak i duże domy cieszą się popularnością wśród Inwestorów. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na duży dom oraz jakie zalety mają projekty domów 120 m². Sprawdź koniecznie, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji!

Projekty dużych domów – dla kogo?

Projekty dużych domów to częsty wybór Inwestorów, którzy dysponują dużą działką i mają możliwość wyboru projektu domu o dowolnej powierzchni. To bardzo interesująca propozycja dla osób, które szukają dużej przestrzeni oraz komfortowych i funkcjonalnych rozwiązań projektowych. Duży dom sprawdzi się szczególnie u rodzin wielodzietnych, które potrzebują dużej przestrzeni. Zazwyczaj wybierają one projekt domu z 5 pokojami, aby każdy mógł cieszyć się prywatnością. Projekty dużych domów to również częsty wybór Inwestorów, którzy planują dom wielopokoleniowy. Projekty domów wielopokoleniowych oferują zazwyczaj przestronne wnętrza z możliwością podzielenia domu na dwa niezależne mieszkania. Zdarza się też tak, że strefa dzienna jest wspólna dla obu rodzin, natomiast rozdzielone są pomieszczenia sypialniane.

Projekty dużych domów odznaczają się tym, że pięknie prezentują się w otoczeniu zieleni. Inwestorzy mają do wyboru okazałe wille, które charakteryzują się doskonałymi proporcjami bryły oraz ciekawą architekturą, od tradycyjnych stylizacji po nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Duże domy wyglądają elegancko i zazwyczaj wyróżniają się oryginalnym designem.

Projekty dużych domów mają zazwyczaj powierzchnię około 200 m². Tego typu domy będą z pewnością droższą inwestycją niż realizacja projektu domu 120 m². Jednak dom większy, na pewno będzie wygodniejszy i bardziej przestronny. W takich domach możemy zauważyć wyraźny podział na przestronną strefę dzienną oraz komfortową strefę nocną. Dzięki temu, zyskujemy więcej prywatności, a także niezwykłą przestronność i funkcjonalność. Tego typu dom zawsze można później pełnić funkcję domu wielorodzinnego, w którym znajdzie się dużo miejsca dla dwóch rodzin.

projekt domu HK-30

Projekty domów dwupokoleniowych – czy wciąż popularne? 

Wśród wielu środowisk możemy spotkać się z opinią, że budowa domów wielorodzinnych straciła na popularności. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dzieci po osiągnięciu niezależności finansowej starają się ułożyć sobie życie na własną rękę i opuszczają rodzinny dom. Nie jest to oczywiście regułą. Może się tak bowiem zdarzyć, że jedyną opcją dla dorosłych dzieci będzie zamieszkanie właśnie razem z rodzicami lub dziadkami.

Projekty domów dwupokoleniowych wciąż są interesującym rozwiązaniem dla wielu Inwestorów. Wówczas warto zaplanować podział budynku, w którym będzie można wygospodarować dwa niezależne mieszkania, gdzie będą mogły zamieszkać dwie niezależne rodziny. Zdarza się, że w domach dwupokoleniowych zamieszkuje młoda rodzina, a także ich rodzice lub dziadkowie. Projekt domu dwupokoleniowego powinien wyróżniać się niezwykle optymalną funkcjonalnością i komfortowym rozmieszczeniem pomieszczeń.

projekt domu HK-35

Projekty domów średnich – co je wyróżnia?

Dużą popularnością wśród Inwestorów cieszą się także projekty domów średnich. Uznaje się, że dom o powierzchni 120-150 m² (bez garażu) będzie wystarczający dla czteroosobowej rodziny. To właśnie takie projekty domów są interesującym rozwiązaniem dla rodzin typu 2+2, ale nie tylko. Wybierając projekt domu 120 m² lub projekt domu 150 m² zyskujemy optymalną przestrzeń, którą można zaplanować w bardzo funkcjonalny sposób. Budowa takiego domu sprawdzi się idealnie zarówno na dużej, jak i na średniej wielkości działce. Projekty średnich domów umożliwiają zaaranżowanie bardzo funkcjonalnego układu wnętrza. W takich domach istnieje także możliwość wykorzystania oryginalnych detali i niebanalnych rozwiązań.

Cześć Inwestorów rozważa również projekty domów do 120 m², które stanowią alternatywę dla dużych mieszkań. Budując taki dom, zyskujemy natomiast bardziej komfortową przestrzeń i możliwość obcowania z naturą w swoim ogrodzie. Projekty domów do 120 m² to także bardziej ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu do dużych domów. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, a także dużą działką, wówczas taki projekt domu będzie strzałem w dziesiątkę.