działka budowlana

Wszystko, co musisz wiedzieć o działce budowlanej

Działka to miejsce, na którym powstają fundamenty nie tylko budynku, ale również przyszłego życia. Od położenia i kształtu działki, przez dostępność do mediów, aż po zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – każdy element ma znaczenie. 

W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat działki budowlanej, a zwłaszcza jej zakupu i warunków zabudowy.

Działka rolna a budowlana – co musisz wiedzieć?  

Dom to o wiele więcej niż tylko budynek. Kupujemy marzenie – mówiła brytyjska pisarka Carol Drinkwater. Warto więc rozsądnie podejść do budowy, a zwłaszcza do zakupu działki budowlanej.  

Jednym z najważniejszych kroków jest rozróżnienie działki budowlanej i rolnej. Według Ustawy o gospodarce nieruchomościami i Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działka budowlana to obszar przygotowany pod budowanie nieruchomości, takiej jak zabudowa jednorodzinna, wielorodzinna lub użytku publicznego itd.  

Podsumowując, działka budowlana jest wytyczona pod budowę nieruchomości, a działka rolna nie jest przeznaczona pod zabudowę. Dlatego sprawdź dokładnie, jaki status ma ziemia, która Cię interesuje. Czasami działka jest jednocześnie budowlana i rolna, wówczas można na niej postawić dom pod warunkiem, że nie przekracza 1 ha.  

Działka rolna a budowlana – co musisz wiedzieć?

Dom to o wiele więcej niż tylko budynek. Kupujemy marzenie – mówiła brytyjska pisarka Carol Drinkwater. Warto więc rozsądnie podejść do budowy domu, która zaczyna się od zakupu działki budowlanej.

Jednym z najważniejszych kroków jest rozróżnienie działki budowlanej od działki rolnej. Według Ustawy o gospodarce nieruchomościami i Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennymdziałka budowlana to obszar przygotowany pod budowanie nieruchomości, takiej jak zabudowa jednorodzinna, wielorodzinna lub użytku publicznego itd. [1]

Działka budowlana jest wyznaczona pod budowę nieruchomości, a działka rolna nie jest przeznaczona pod zabudowę.Dlatego sprawdź dokładnie przeznaczenie działki, która Cię interesuje. Czasami działka jest jednocześnie budowlana i rolna, wówczas można na niej postawić dom pod warunkiem, że nie przekracza 1 ha.

Jak sprawdzić przeznaczenie działki?

Jeśli chcesz sprawdzić status działki, udaj się do Urzędu Gminy lub Miasta i Gminy do konkretnego wydziału, który zajmuje się gospodarką przestrzenną.

Przeznaczenie działki możesz także zweryfikować bez wychodzenia z domu. Urzędy często udostępniają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli posiadasz numer ewidencyjny działki oraz znasz jej lokalizację, sprawdzisz podstawowe informacje online. Alternatywą jest rządowa strona Geoportal, na której również znajdziesz dane o działce. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejszą i najbardziej wiarygodną metodą jest wizyta we właściwym urzędzie.

sprawdź przeznaczenie działki w urzędzie

Gdzie szukać informacji o statusie prawnym działki budowlanej?

Kolejnym fundamentalnym krokiem jest sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości. Zweryfikuj, czy poprzedni właściciel działki nie obciążył jej kredytem hipotecznym, zastawami lub innymi formami zadłużenia.

Skorzystaj z księgi wieczystej. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz informacje na temat ewentualnych zadłużeń obejmujących działkę. Dzięki księdze wieczystej unikniesz problemów prawnych i finansowych, które pojawiłyby się w momencie, gdy ziemia stanie się już Twoją własnością.

Jak dobrać wielkość działki pod budowę domu?

Nie istnieją minimalne ani maksymalne wymiary, jakie powinna mieć działka budowlana. Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 roku, najważniejsze jest, żeby wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej i wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej nie utrudniały korzystania z budynku na działce. [2]

Nie ma więc minimalnej ani maksymalnej wielkości działki budowlanej wyrażonej w konkretnych liczbach. Jednakże zaleca się, żeby minimalna powierzchnia działki budowlanej pod inwestycję wynosiła:

  • 300 m² w ścisłej zabudowie miejskiej,
  • 600 m² w mieście,
  • 1000 m² na obrzeżach miasta,
  • 1500 m² na przedmieściach,
  • 1500 m² 3000 m² na wsi. [3]
projekt domu

Jakie warunki musi spełniać działka budowlana?

Jedna z najważniejszych kwestii dotyczy warunków zabudowy działki budowlanej, które są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Zgodna z przepisami działka budowlana:

  • zapewnia swobodny dostęp do drogi,
  • gwarantuje dostęp do mediów i przyłączy (woda, prąd, gaz, kanalizacja itd.),
  • ma odległość między domem a drogą publiczną: 30 metrów w przypadku autostrady (50 metrów w terenie niezabudowanym), 20 metrów dla drogi ekspresowej (40 metrów w terenie niezabudowanym), 10 metrów w przypadku drogi krajowej (25 metrów w terenie niezabudowanym).

Kolejna ważna kwestia dotyczy usytuowania projektu domu na działce. Budynek musi znajdować się:

  • 3 metry od granicy działki, gdy nie jest zwrócony do niej drzwiami i oknami,
  • 4 metry od granicy działki, gdy budynek jest skierowany do niej ścianą z oknami lub drzwiami.

Powyższe warunki są niezbędne do tego, żeby postawić budynek na danej działce. [4] Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Jakie dokumenty zweryfikować przy zakupie działki budowlanej?

Przed zakupem działki sprawdź:

  • księgę wieczystą (status prawny),
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP (przeznaczenie terenu i warunki zabudowy),
  • mapa zasadnicza (kartograficzne informacje o rozmieszczeniu budynków czy też uzbrojenia działki).

Jak szukać działki budowlanej?

Są dwie najpopularniejsze metody szukania działki budowlanej. Możesz skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które bierze prowizje za usługi. Zazwyczaj wynosi ona od 2 do 3 proc. wartości nieruchomości.[5] Wysokość prowizji zależy od wielu czynników, takich jak oferta biura i ceny obowiązujące aktualnie na rynku.

Alternatywą jest samodzielne szukanie działki budowlanej. Sprawdź portale ogłoszeniowe typu OLX i Otodom oraz lokalne strony internetowe. Warto również pojechać w okolice, które Cię interesują i zwrócić uwagę na banery, a nawet popytać mieszkańców o ziemię. Możesz też zamieścić własne ogłoszenie o poszukiwaniu działki. Coraz więcej osób śledzi również licytacje komornicze, dzięki którym można w atrakcyjnej cenie kupić ziemię.

Jedne z najtańszych działek znajdują się w województwach podkarpackim, lubuskim, kujawsko-pomorskim.Najdroższe natomiast w okolicach Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska.[6] Warto mieć jednak na uwadze, że rynek nieruchomości jest dynamiczny i ceny działek budowlanych również się szybko zmieniają.

gdzie szukać działki

Działka budowlana – jakie warunki musi spełniać? Podsumowanie

Teraz już wiesz, jakie warunki musi spełniać działka budowlana i o czym należy pamiętać w trakcie jej wyboru i zakupu. Przede wszystkim sprawdź księgę wieczystą, zweryfikuj czy działka na pewno ma status budowlanej i przestrzegaj warunków zabudowy. 

Pamiętaj także, że zakup działki budowlanej możesz skonsultować z architektem. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, architekt podpowie Ci jak interpretować przepisy, czy kształt działki i jej powierzchnia umożliwiają budowę Twojego wymarzonego domu itp. 

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i oferty kompleksowej budowy domu. Dzięki temu tworzenie własnej przestrzeni do życia będzie przyjemnym doświadczeniem.