Projekty domów z tarasem – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Taras może pełnić wiele funkcji. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni i potrzeb domowników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z tarasem, aby w przyszłości cieszyć się wszystkimi jego zaletami. Sprawdź koniecznie, jaki taras będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Dom z tarasem – o czym warto pamiętać?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić dom jednorodzinny, który byłby pozbawiony strefy rekreacyjnej na świeżym powietrzu. Wizja posiadania tarasu w przydomowym ogrodzie jest dla wielu rodzin spełnieniem marzeń. Jest to szczególnie ważne dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu. Głównie w okresie letnim taras jest atrakcyjnym miejscem do spotkań i spędzania wolnego czasu. Stanowi on wówczas przedłużenie salonu, a także pełni funkcję jadalni na świeżym powietrzu. Zdarza się, że dla wielu osób posiadanie przy domu tylko jednego tarasu nie stanowi wystarczająco satysfakcjonującego rozwiązania. Inwestorzy często preferują projekty, w których przewidziano co najmniej dwa tarasy. Dzięki temu można cieszyć się bliskością z naturą z różnych pomieszczeń w domu, na przykład z salonu na parterze i sypialni na piętrze.

Podczas wyboru tarasu, warto kierować się indywidualnymi potrzebami i przyzwyczajeniami członków rodziny, a także wielkością i usytuowaniem działki. Taras najwygodniej zaplanować bezpośrednio na gruncie lub jako część budynku – np. nad garażem. O usytuowaniu tarasu najlepiej pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Warto podkreślić, że taras nie musi się znajdować na parterze. Coraz częściej można spotkać nowoczesne projekty domów z tarasem zlokalizowanym na piętrze lub nawet na dachu.

Podczas planowania położenia tarasu należy wziąć pod uwagę usytuowanie domu względem stron świata. Inwestorzy najczęściej decydują się na zlokalizowanie tarasu od strony południowej lub zachodniej, gdyż takie umiejscowienie zapewnia największy dopływ światła słonecznego. Warto podkreślić, że nie jest to jednak regułą. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji domowników. Nie da się więc ukryć, że dobrze zaprojektowany taras stworzy dodatkową strefę relaksu, która będzie cieszyć domowników swoją przytulną atmosferą.

Projekty domów z tarasem – dla kogo?

Projekty domów z tarasem cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Inwestorów. Dom z tarasem to idealne rozwiązanie dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu. Taras jest szczególnie doceniany przez osoby lubiące spędzać czas na łonie natury. To również znakomite miejsce zabaw dla najmłodszych domowników. W sezonie letnim taras może pełnić funkcję jadalni, gdzie można zjeść śniadanie w przydomowym ogrodzie, a wieczorem zorganizować grilla z przyjaciółmi. Natomiast projekty domów z zadaszonym tarasem umożliwiają korzystanie z niego tak naprawdę przez cały rok. Dla osób, które obawiają się, że zadaszenie przysłoni dostęp do naturalnego światła istnieją rozwiązania w postaci rozsuwanej markizy lub drewnianej pergoli, które z pewnością będą pośrednim wyjściem.

Projekt domu z zadaszonym tarasem – czy warto się na niego zdecydować?

Projekty domów z tarasem zadaszonym to częsty wybór Inwestorów, szczególnie w naszej strefie klimatycznej. Zadaszenie daje możliwość wypoczywania na otwartej przestrzeni niezależnie od pogody. Dzięki zadaszeniu zyskujemy schronienie przed deszczem lub przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. To również większe bezpieczeństwo i prywatność. Nie zważając na panujące warunki atmosferyczne, można korzystać z uroku przyrody i spędzać czas na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Dom z zadaszonym tarasem to także znakomita opcja na powiększenie użytkowej przestrzeni – znacznie większy od balkonu może z powodzeniem pełnić funkcję dodatkowego, zewnętrznego pomieszczenia.

Projekt domu z tarasem nad garażem – co warto o nim wiedzieć?

W nowoczesnych projektach domów coraz częściej można spotkać się z tarasami zlokalizowanymi nad garażem. Zdarza się, że jest to drugi taras przynależący do domu jednorodzinnego. Zazwyczaj wyjście na tego typu taras znajduje się na korytarzu lub w sypialni głównej. Jest to charakterystyczne dla domów piętrowych. Wówczas zyskujemy nie tylko miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także znakomity widok z góry. Warto wspomnieć także o tym, że tarasy coraz częściej aranżuje się nawet na powierzchni całego dachu – w przypadku bardzo nowoczesnych domów. Mowa tutaj  zazwyczaj o domach, które projektowane są zgodnie z panującymi trendami proekologicznymi, gdzie często na dachu planuje się „zielone tarasy” oraz miejsce na instalację fotowoltaiczną.

Poprzedni wpis | Następny wpis