czy budowa domu jest skomplikowana

Etapy budowy domu od fundamentów po dach: co musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, jaką nieruchomość budujesz – małą, dużą, parterową czy z poddaszem użytkowym, musisz przejść przez wszystkie etapy budowy domu. Można je podzielić na sześć etapów podstawowych przy założeniu, że każdy jest tak samo istotny. 

Zobacz, na czym polegają poszczególne etapy budowy domu i z jakimi zadaniami przyjdzie Ci się zmierzyć podczas ich realizacji.

Działka budowlana - punkt wyjściowy każdej budowy domu

Punktem startowym każdej budowy jest posiadanie działki budowlanej - bez niej nie rozpoczniesz żadnych prac. Jeśli posiadasz już działkę możesz przejść do pierwszego etapu, który oficjalnie rozpoczyna budowę domu. 

Nie posiadasz działki? Sprawdź nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze lub obejrzyj nasz webinar

Etap I – przygotowanie formalności pod budowę

Przed Tobą uzyskanie niezbędnych pozwoleń, zezwoleń i dokumentów, które będą określać, jak w przyszłości będzie wyglądać nieruchomość i jakie będą jej parametry. Etap I warto rozpocząć już po zakupie działki. 

To moment, w którym należy zakupić lub wykonać indywidualny projekt domu. Jeśli zdecydujesz się na projekt typowy będziesz musiał wykonać jego adaptację do działki. Bez projektu nie będziesz mógł otrzymać pozwolenia na budowę, a jest ono niezbędne, by rozpocząć prace. 

projekt domu

Wyzwaniem, jakie czeka na Ciebie na tym etapie budowy jest przede wszystkim zgromadzenie niemałej ilości dokumentów. Jeśli nie masz czasu na bieganie po urzędach i ich kompletowanie w DOM 3E możesz skorzystać z usługi pozyskania dokumentacji do pozwolenia na budowę. Uwolni Cię to od wielu stresów, pozwoli zaoszczędzić czas i zminimalizuje ryzyko nieprawidłowego przygotowania dokumentacji, co może opóźnić start budowy.

Etap II - prace do stanu "zero" 

Stan “zero” obejmuje wszystkie prac, które umożliwiają rozpoczęcie budowy, ale nie wiążą się z formalnościami. Skupiają się one przede wszystkim na przygotowaniu działki pod budowę. Zacznij od ogrodzenia terenu budowy i jego wyrównania. Ważne jest również przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pomogą określić rodzaj fundamentów, jaki należy wykonać. Kolejne niezbędne prace do stanu „zero” to:

 • wytyczenie obrysu budynku i tras przyłączy dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wyznaczenie poziomu zero domu;
 • wykop oraz wykonanie fundamentów, w tym fundamentu;
 • wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej;
 • przygotowanie i wykonanie elementów zbrojenia;
 • izolacja przeciwwilgociowa i termiczna fundamentu;
 • wylanie chudego betonu, tzw. "chudziaka" (w przypadku wykonania ławy fundamentowej) lub wylanie płyty fundamentowej;
 • wykonanie fundamentów pod ścianki działowe (w przypadku ławy fundamentowej).
fundamenty

Powyższe prace ciężko wykonać samemu, zwłaszcza gdy nie posiadasz doświadczenia w budownictwie. Konieczne zatem będzie skorzystanie ze specjalistów takich jak geodeta, ekipa budowlana czy instalatorzy instalacji sanitarnych. 

Zwykle prace do stanu „zero” wykonuje się do 4 tygodni. Ostateczny czas ich ukończenia w dużej mierze zależy od pogody, dostępności ekipy budowlanej, a także innych nieprzewidzianych okoliczności.

Etap III – stan surowy otwarty (SSO)

Trzeci z etapów budowy domu przewiduje wykonanie prac do SSO, czyli stanu surowego otwartego. Aby można było osiągnąć SSO, konieczne jest:

 • wykonanie robót murarskich polegających na wzniesieniu ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonaniu kominów;
 • przeprowadzenie prac konstruktorskich, czyli wykonanie nadproży, stropów, wieńców i wewnętrznych schodów wraz z elementami konstrukcji;
 • wykonanie konstrukcji dachu, czyli więźby dachowej.

Prace do SSO wykonywane są zazwyczaj przez kilka ekip: murarską, cieślę oraz dekarza. Jeśli chcesz zaoszczędzić na czasie, a także na kosztach zdecyduj się na firmę, która zrealizuje kompleksowo wymienione powyżej prace. Powierzając je jednej ekipie, możesz liczyć, że stan surowy otwarty osiągniesz do 4 miesięcy.

współpraca z wykonawcą

W przypadku nieruchomości budowanych metodami tradycyjnych zalecane jest przerwanie budowy po doprowadzeniu jej do SSO i wznowienie prac po jakimś czasie. Jeśli jednak zdecydujesz się na budynek w technologii SYSTEM 3E taka przerwa nie będzie konieczna.

Etap IV – stan surowy zamknięty (SSZ)

Kolejne etapy budowy domu dążą do zamknięcia nieruchomości. W tym celu nie tylko konieczne jest przeprowadzenie szeregu prac w budynku, do tych najważniejszych zalicza się: 

 • pokrycie dachu;
 • wykonanie orynnowania;
 • wykonanie instalacji sanitarnych;
 • wylanie posadzki;
 • docieplenie elementów żelbetowych, najlepiej XPSem, który jest mniej nasiąkliwy i bardziej odporny mechanicznie od innych materiałów termoizolacyjnych;
 • montaż okien, rolet, bramy garażowej i drzwi wejściowych. 

Zwykle wykonanie tych prac trwa do 5 miesięcy. Osiągnięcie tego etapu oznacza, że budynek ma już konstrukcję nośną, ściany wewnętrzne, dach oraz wszystkie okna i drzwi wejściowe. Z zewnątrz jest niemal gotowy, jednak wewnątrz wymaga jeszcze pracy.

Etap V – stan deweloperski (SD)

Jednym z ostatnich etapów budowy jest doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Oznacza to wykonanie prac związanych z zapewnieniem budynkowi ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wykończenia wewnętrznego, a także wykonanie kompletu instalacji. Do najważniejszych prac na tym etapie zalicza się: 

 • wykonanie posadzek cementowych i tynków wewnętrznych;
 • ułożenie izolacji termicznej w konstrukcji więźby lub nad sufitem podwieszanym;
 • zagruntowanie ścian zewnętrznych, wtopienie siatki zbrojącej, wykonanie obróbek otworów okiennych i drzwiowych;
 • zamontowanie parapetów zewnętrznych;
 • wykonanie kompletnego okablowania, instalacji wodnej i kanalizacyjnej z ich rozprowadzeniem;
 • instalacja centralnego ogrzewania;
 • kompletna instalacja wentylacji z rekuperacją z rozprowadzeniem przewodów wentylacyjnych w posadzkach i ścianach.

Etap VI – prace wykończeniowe

Budowę domu zamykają prace wykończeniowe. To one nadają budynkowi charakteru i dopasowują do indywidualnego gustu inwestora. W ich ramach wykonywany jest m.in.:

 • montaż parapetów wewnętrznych;
 • szpachlowanie i malowanie ścian;
 • instalacja gniazdek i oświetlenia;
 • wykonanie podłóg (położenie paneli, płytek);
 • wykończenie kuchni i łazienki;
 • montaż drzwi wewnętrznych.

Aby te prace wykończeniowe przebiegały szybko i bezproblemowo, musisz skorzystać z pomocy m.in. elektryka, glazurnika, parkieciarza oraz stolarza. 

wykonanie prac zgodnie z projektem

Etapy budowy domu – podsumowanie

Budowa domu to proces wieloetapowy. Pominięcie, któregokolwiek z wyżej wspomnianych kroków lub popełnienie w trakcie ich realizacji błędów będzie mściło się w przyszłości. Źle położona elektryka będzie stwarzać niebezpieczeństwo dla domowników, niskiej jakości i źle wykonana izolacja fundamentów mogą prowadzić do powstania mostków termicznych i w konsekwencji pojawienia się wilgoci w domu. To dlatego niezwykle ważne jest dopilnowanie, aby poszczególne etapy budowy domu były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. 

Wykonanie, skontrolowanie i dobór prac możesz powierzyć DOM 3E. Nasz zespół składający się z Doradców Technicznych, Architektów, Konstruktorów, Kosztorysantów, Koordynatorów Projektów oraz Kierowników Budowy, co gwarantuje Ci wsparcie na każdym etapie powstawania nieruchomości. Nasze doświadczenie i transparenty proces współpracy sprawią, że nie będziesz musiał martwić się o niedogodności i ukryte koszty.

Skontaktuj się z nami, by rozpocząć budowę wymarzonego domu.