Jaki kominek wybrać? Praktyczny przewodnik od DOM 3E!

Poszukując idealnego kominka do domu, warto zastanowić się, który rodzaj będzie spełniał oczekiwania estetyczne, funkcjonalne oraz ekologiczne. W artykule skupimy się na kluczowych aspektach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kominka, zapewniając kompleksowe spojrzenie na różne dostępne rozwiązania.

Wybór zależny od oczekiwanego efektu

W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, jaką funkcje powinien pełnić kominek w Twoim nowym domu. Jeśli zależy Ci na walorach dekoracyjnych, wolnostojący portal kominkowy lub biokominek mogą być doskonałym rozwiązaniem. Natomiast tradycyjne palenisko na drewno dostarczy niepowtarzalnego klimatu i ciepła. Miłośnicy tradycji mogą zdecydować się na kominek kaflowy lub z cegły, a entuzjaści nowoczesnych trendów mogą wybrać kominek elektryczny.

Jeśli zależy Ci również na dodatkowym źródle ciepła, kominek z płaszczem wodnym będzie idealnym rozwiązaniem. Zapewnia on wysoką wydajność grzewczą, wykorzystując ciepło do podgrzewania wody, co może wspomóc system centralnego ogrzewania. Jednak taka instalacja może być bardziej wymagająca w kwestii montażu.

Jeśli budowa Twojego domu jeszcze się nie rozpoczęła, przedyskutuj możliwości montażowe ze swoim architektem lub doradcą technicznym. W przypadku wszystkich kominków produkujących spaliny, konieczne jest ich podłączenie do wentylacji. Dla miłośników "żywego ognia" bez możliwości takiego podłączenia, alternatywą mogą być np. biokominek lub kominek elektryczny, które można zamontować praktycznie w każdym miejscu.

W poniższym artykule opiszemy pokrótce najpopularniejsze rodzaje kominków, wskazując na ich zalety i wady, aby ułatwić Ci podjęcie najlepszej decyzji. Sprawdź, czy bardziej pasuje do Ciebie kominek tradycyjny, czy może jednak nowoczesny. Oto kompleksowy przegląd, który pomoże Ci znaleźć idealny kominek do nowego domu 3E.

wkład kominkowy

Wkłady kominkowe

Wkłady kominkowe na drewno cieszą się dużą popularnością w świecie kominków domowych – dotyczy to zwłaszcza wkładów kominkowych powietrznych, wykonanych z żeliwa lub stali nierdzewnej. Dzięki temu, że są wkomponowane w ścianę, stanowią nie tylko źródło ciepła, ale także elegancki element wystroju wnętrza. 

Wkłady kominkowe powietrzne dostępne są w różnych wariantach: z frontową szybą, w formie kominków narożnych, a także w wersji przeszklonej z trzech stron. Ta różnorodność pozwala dostosować kominek do indywidualnych upodobań i aranżacji przestrzeni, bez obawy o jego dominujący wpływ na wnętrze. Pamiętaj, że warto zainwestować w kominek z rusztem z popielnicą – umożliwi to dłuższe i wygodniejsze użytkowanie.

Jeśli chodzi o funkcje grzewcze, ten rodzaj kominka rozprowadza ciepło grawitacyjnie przez konwekcję. Ciepłe powietrze wydostaje się z otworów wentylacyjnych i oddawane jest również poprzez szybę – takie rozwiązanie sprawdzi się do ogrzania jednego pomieszczenia, jest to więc pewne ograniczenie.

Zalety:

 • subtelny design 
 • prawdziwy ogień, który zapewnia wyjątkową atmosferę

Wady:

 • jeśli projekt domu pierwotnie nie uwzględniał kominka, konieczne będzie wprowadzenie zmian w projekcie
 • wymaga uwzględnienia różnych czynników, takich jak nośność stropu czy wentylacja, 
 • nie sprawdzi się w ogrzaniu większych przestrzeni

Unikaj niskiej ceny! Tanie rozwiązania mogą zanieczyszczać powietrze w pomieszczeniu. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia. 

domowy kominek

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym znacznie efektywniej wykorzystuje energię z drewna. W tym rozwiązaniu energia jest skoncentrowana w instalacji grzewczej, głównie wody. Dzięki temu ciepło przekazywane jest zamontowanym w domu grzejnikom, a sam kominek pełni funkcje klasycznego kotła grzewczego.

Choć podłączenie kominka do centralnego ogrzewania nie jest skomplikowane, wymaga jednak odpowiedniej infrastruktury.

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w okresach przejściowych, takich jak jesień czy wiosna, gdy uruchomienie tradycyjnego ogrzewania jest zbędne. Ponadto, nadmiar energii wytworzonej w kominku z płaszczem wodnym można dodatkowo zmagazynować w specjalnym kotle buforowym.

Zalety:

 • efektywne ogrzewanie całego domu
 • autentyczny efekt żywego ognia
 • możliwość podgrzewania wody użytkowej

Wady:

 • konieczność ingerencji w projekt domu i instalacji
 • długi czas nagrzewania
 • relatywnie wysoki koszt inwestycji
kominek akumulacyjny

Kominek akumulacyjny

Jeśli cenisz sobie przyjemne ciepło emanujące z klasycznego pieca kaflowego, kominek akumulacyjny może być doskonałym wyborem. Choć jest on dużych rozmiarów i zajmuje sporo przestrzeni, doskonale komponuje się z rustykalnym wystrojem wnętrza.

Dzięki wykorzystaniu pojemnych materiałów akumulacyjnych, energia z palonego drewna jest efektywnie zagospodarowywana, co przekłada się na długotrwałe oddawanie przyjemnego ciepła. Wystarczą zaledwie 3-4 palenia dziennie, aby utrzymać komfort termiczny w pomieszczeniu.

Zalety:

 • przyjemne oddawanie ciepła przez promieniowanie
 • brak problemu z palonym kurzem

Wady:

 • duży rozmiar, wymagający odpowiedniej przestrzeni
 • duży ciężar kominka
 • nie pasuje do każdego rodzaju wnętrza
 • konieczny system wentylacji
kominek gazowy

Kominek gazowy

Kominek gazowy stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kominków na drewno. Jego użytkowanie jest wygodne, czyste i jednocześnie stanowi estetyczny dodatek do wnętrza. Doskonale sprawdzi się zarówno jako reprezentatywny element salonu, jak i w innych pomieszczeniach. 

Zalety:

 • łatwe użytkowanie - wystarczy go włączyć, aby cieszyć się urokami płonącego ognia
 • brak konieczności kupowania i składowania opału
 • bezpieczny w użytkowaniu
 • brak konieczności podłączenia do komina
 • można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu 

Wady:

 • wymaga instalacji gazowej
 • koszt eksploatacji uzależnione są od cen gazu
 • nie nadaje się do ogrzewania domu, może jedynie podnieść temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajduje

Kominek elektryczny

To rozwiązanie można porównać do praktycznego grzejnika stylizowanego na tradycyjny kominek. Działa na zasadzie konwekcji, gdzie grzałki odpowiadają za wytwarzanie ciepła, a dmuchawa rozprowadza je w pomieszczeniu. Chociaż nic nie zastąpi uroku prawdziwego ognia, światła LED w kominku elektrycznym bardzo dobrze go imitują.

Kominki elektryczne oferują kilkustopniową regulację mocy i wyposażone są w termostat, który umożliwia precyzyjne ustawienie pożądanej temperatury. Dzięki temu są one nie tylko źródłem ciepła, ale także doskonałym narzędziem do stworzenia przyjemnej atmosfery. Co istotne, sam efekt wizualny pobiera minimalne ilości energii (ok. kilkanaście watów).

Zalety:

 • dostępny w przystępnych cenach
 • prosty montaż i szybkie uruchomienie
 • bezobsługowe - nie wymagają sprzątania popiołu czy konserwacji komina
 • brak konieczności podłączenia do komina 

Wady:

 • mniej estetyczny w porównaniu z tradycyjnymi kominkami
 • wysokie koszty użytkowania w przypadku korzystania z funkcji grzania
płomień w kominku

Kominek na pellet

Zarówno czas adaptacji, jak i jej koszt, zależą od stopnia skomplikowania projektu i ilości wprowadzonych zmian. Proces adaptacji trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni, natomiast koszty trudno uśrednić, to kwestia bardzo indywidualna.

Cena wyjściowa adaptacji projektu domu waha się między 2200 zł a 3500 zł. Do tego należy doliczyć:

 • Zmiany na życzenie inwestora, np. zmiana gabarytu budynku, układu pomieszczeń, powiększenie otworów okiennych, zmiany w konstrukcji, dodatkowe projekty instalacji itp. Ich koszt całkowity może przewyższać koszt samego projektu. 
 • Opłatę za wykonanie map geodezyjnych, ok. 100-2000 zł. W zależności od wielkości działki.

Biokominek

Biokominek jest dobrą alternatywą zarówno dla kominków tradycyjnych, jak i elektrycznych. Rozwiązanie to opiera się na spalaniu biopaliwa, które nie wydziela dymu i nieprzyjemnych zapachów, a parę wodną. Ten aspekt sprawia, że biokominek może przyczynić się nawet do poprawy jakości powietrza, nawilżając je. 

Ta propozycja idealnie sprawdzi się jako element dekoracyjny w nowoczesnym wnętrzu. Biokominki są lekkie, kompaktowe i mogą być montowane na ścianie, co sprawia, że są idealnym wyborem nie tylko do salonu, ale również sypialni, kuchni czy nawet łazienki.

Wadami tego rozwiązania są: bardzo niska moc grzewcza i koszt eksploatacji. Standardowy litr biopaliwa kosztuje między 9 a 15 złotych i wystarcza na około 2 godziny ogrzewania. 

kominek wolnostojący

Kominek wolnostojący (koza)

Piec wolnostojący najlepiej sprawdzi się w małym domku, np. rekreacyjnym o pow. 35 mkw.  Takie rozwiązanie zapewni ciepło w niewielkim pomieszczeniu i doda charakteru dzięki swojej dekoracyjnej funkcji. Na rynku dostępne są klasyczne kozy żeliwne, stylizowane na stare piece, a także nowoczesne kominki wykonane ze stali nierdzewnej. 

Aby zainstalować ten typ kominka, należy podłączyć rurę wylotową spalin do komina. Można to zrobić także po zakończeniu budowy – nie będą to zaawansowane prace. Zapewni to prawidłowe odprowadzanie spalin oraz stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym.

Zalety:

 • niski koszt zakupu
 • niewielka ingerencja w strukturę budynku
 • łatwy montaż
 • nietypowy design

Wady:

 • niska efektywność energetyczna
 • zabiera pow. użytkową – duży minus w przypadku małych pomieszczeń
 • możliwość zanieczyszczania powietrza we wnętrzu, zwłaszcza w przypadku tańszych modeli
atrapa kominka

Atrapa kominka

Masz już wybrany projekt i nie chcesz wprowadzać w nim zmian? A może Twój wymarzony dom już istnieje i chcesz przetestować, czy kominek się w nim sprawdzi, ale nie chcesz wydawać na jego instalację dużych pieniędzy? Możesz rozważyć atrapę kominka jako efektowną ozdobę - choć nie generuje ciepła, idealnie sprawdzi się jako elegancki detal.

Atrapa, czyli obudowa kominka może być dostosowana do każdego wnętrza i gustu. Interesującym pomysłem jest umieszczanie w niej portalu kominkowego świec, które odtwarzają efekt płonącego ognia. Metalowa taca z płonącymi świecami stworzy przytulną atmosferę, niemal naśladując ciepło kominka. Dodatkowo, wnętrze atrapy kominkowej możesz wyposażyć w lustro, które podwoi efekt światła świec. 

To rozwiązanie dla tych, którzy chcą dodać wyjątkowego charakteru salonowi bez konieczności dużej modyfikacji pomieszczenia.

kominek otwarty

Jak prawidłowo ulokować kominek?

W przypadku tradycyjnego kominka zawsze zaleca się umieszczenie go możliwie najbliżej komina, aby zapewnić łatwe i wygodne podłączenie. Z przyczyn bezpieczeństwa nie powinno się prowadzić rur instalacji gazowej, grzewczej ani elektrycznej w bezpośrednio sąsiadującej ścianie, stropie ani podłodze. 

Najczęściej wybieranym miejscem jest centralna część domu, zwykle salon, gdzie kominek stanowi nie tylko źródło ciepła, ale również element dekoracyjny. Równie praktycznym i estetycznym rozwiązaniem może być kominek narożny lub dwustronny. Rzadziej spotykane jest umieszczenie go w centralnej części pomieszczenia, gdzie obudowa kominka zazwyczaj jest otwarta, pozwalając na podziwianie ognia z każdej strony. To efektowne rozwiązanie dedykowane głównie dużym pomieszczeniom. Współczesne biokominki czy atrapy kominków są bardziej wszechstronne i mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu.

Podsumowując, wybór kominka zależy głównie od możliwości montażowych oraz indywidualnych preferencji. Tradycyjne kominki mają swój niepowtarzalny urok, ale są też bardziej wymagające i dużo mniej ekologiczne niż nowoczesne rozwiązania. Wybór ostateczny należy do Ciebie, ale polecamy zawsze skonsultować go z architektem.

Buduj z DOM 3E

Jeśli potrzebujesz wskazówek lub chcesz dodać kominek do projektu domu, który go nie uwzględniał, skontaktuj się z nami. Nasz dział projektowy zadba o to, by Twój przyszły dom spełniał wszystkie Twoje oczekiwania. Natomiast dział realizacji DOM 3E zadba o prawidłowy montaż, który zapewni wszystkim domownikom bezpieczeństwo.